HaberlerSamsun haberYazılım Geliştirici Seyit Subutullah Baltaci'dan Girişimcilere Tavsiyeler

Yazılım Geliştirici Seyit Subutullah Baltaci'dan Girişimcilere Tavsiyeler

Yazılım Geliştirici Seyit Subutullah Baltaci'dan Girişimcilere Tavsiyeler

Pandemide girişimcilik: Koronavirüs pandemisi, dünyada birçok alanda ciddi değişimler yarattı. Bazı sektörler küçülmeye giderken, bazıları ise rekor büyümeye imza attı.

Peki pandemi ikliminde, girişimciler nasıl bir plan ortaya koymalı? Web ve yazılım geliştirici Seyit Subutullah Baltaci, koronavirüs pandemisinden etkilenen girişimcilere önemli uyarılarda bulundu.

Fikir aşamasındaki girişimler nasıl hareket etmeli?

Koronavirüs salgın, dünya çapında 100 milyon insanı etkiledi, 2 milyondan fazla insanın yaşamını yitirmesine neden oldu. Bununla birlikte milyonlarca kişi işsiz kaldı, birçok şirket iflasın eşiğine sürüklendi. Uzun yıllardır web geliştirme alanında kurumsal firmaların çözüm ortağı olan Seyit Subutullah Baltaci, bu konuyla ilgili olarak "Pandemi, içerdiği dinamikler bakımından oldukça enteresan. Bazı şirketlerin sonunu getirirken, bazıları ise rekor bir şekilde büyüdü. Jeff Bezos ve Elon Musk gibi isimlerin servetleri, pandemi döneminde ciddi bir şekilde arttı. Bu denklem her yerde olduğu gibi, girişimlerde de geçerli. Fikir aşamasında bir işin eşiğindeyseniz kendinize 'Pandemi bu girişim için negatif mi yoksa pozitif mi etki yapacak' diye sormalısınız. Bu sorunun yanıtı da basit, eğer kısıtlamalardan etkilenen bir iş fikriniz varsa, beklemeye almalısınız. Ancak fiziksel etkileşimin olmadığı bir iş planınız varsa, devam etmelisiniz" dedi.

Pandeminin dinamikleri

Seyit Subutullah Baltaci, pandeminin sadece dijital tabanlı girişimler için değil, startuplar için değil, kobi'ler için de farklı etkilerini olduğunu belirterek, "Bir girişimci, hem dünyayı hem de Türkiye'yi ciddi bir şekilde etkileyen bu salgınla ilgili olarak, değişen insan davranışlarını analiz etmeli, okumalı. Ortaya çıkan ürün, fikir aşamasında bile olsa pivot edilmeli ve bu değişime adapte edilmeli. Peki pandeminin yarattığı radikal değişimler neler? Yüz yılda bir görülen bu olayla ilgili binlerce akademik çalışma var ancak temel olarak birkaç madde sıralarsak, online iletişimin güçlenmesi, online siparişlerin artması başta olmak üzere, birçok madde sıralayabiliriz. Herkes, girişimini buna göre tasarlamalı. Aşı bulundu, salgın bitecek gibi öngörüler kısa vade için gerçekçi olmamakla birlikte, salgın tamamen bitse bile, insan davranışlarındaki etkisi uzun sürecek" dedi.

Baltaci, maaşlı bir işin getirdiği sınırlamalara tahammül edememe "girişimciliğe yönelme" trendine ilişkin de bir uyarıda bulundu. Web geliştirici, "Pandemiden bağımsız olarak bir parantez açarsak, popüler kültür etkisiyle bugün birçok kişi kendi işini, uygulamasını, web sitesini kurarak milyar dolarlık bir proje yaratmak istiyor. Bunu istemek, hayal etmek, bu vizyonda olmak elbette ki güzel bir şey. Ancak benim girişimci ruha sahip insanlara önerim, pazarlama, web ya da farklı alanlarda deneyim sahibi olarak, arka planlarını güçlendirmeleri. Belki farklı startup'larda belli pozisyonlarda çalışmaları. Bu deneyim, onlara daha güçlü bir girişimci bakış açısı kazandıracaktır" dedi.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da +65 ve -20 için sokağa çıkma saatleri değişti
Samsun'da +65 ve -20 için sokağa çıkma saatleri değişti
Samsun'da da esnek mesai kaldırıldı
Samsun'da da esnek mesai kaldırıldı
Samsun B.B. Başkanı Demir: Yüzde 22'si tamamlandı
Samsun B.B. Başkanı Demir: Yüzde 22'si tamamlandı
Samsun Çiftlik'teki kaza saniye saniye görüntülendi
Samsun Çiftlik'teki kaza saniye saniye görüntülendi
Samsun'da yükseklere kar, kıyıya yağmur bekleniyor
Samsun'da yükseklere kar, kıyıya yağmur bekleniyor