HaberlerSamsun haberSinop'un Lezzetine Doyum Olmayan Yöresel Yemekleri

Sinop'un Lezzetine Doyum Olmayan Yöresel Yemekleri

Sinop'un Lezzetine Doyum Olmayan Yöresel Yemekleri

Karadeniz'in kuzeyinde yer alan ve ülkedeki en mutlu insanların yaşadığı şehir olarak bilinen Sinop, yemekleri ile de oldukça dikkat çeker.

 Sinop yöresel yemekleri şehre gelen turistlerin daima dikkatini çekmiştir ve lezzetleri ile insanları büyülemiştir. Sinop'ta bulunan eşsiz deniz manzarası eşliğinde tarihi derinlikleri barındıran yemeklerini yemek de oldukça özeldir.

Evinde bu lezzetleri denemek isteyen kişiler de basit tarifler ile birlikte bu lezzetleri evlerinde tadabilirler. Turist çoğunluğunun da olması ile birlikte şehirdeki lezzetler zamanla ülke çapında ünlenmiştir. Bu nedenle de kişiler Sinop yemeklerini merak eder ve özel lezzetlerini araştırırlar. Sinop yöresi yemekleri son dönemlerde ülkedeki turistler tarafından oldukça dikkat çeken yiyecekler haline gelmiştir. Şehirdeki yemek kültürü farklılığı ile turistlerin ilgi odağı oluyor.

 Sinop'un Birbirinden Güzel Yöresel Tatları

Sinop kendisine ait birçok özel lezzeti barındırsa bile bazı yemekleri daha fazla ön plana çıkmaktadır. Bu yazımız içerisinde sizler için önde gelen lezzetleri toparlayacağız.

 Tadı Damağınızda Kalacak Bir Tat: Sinop Mantısı

  Sinop'un Lezzetine Doyum Olmayan Yöresel Yemekleri

Sinop yöresel yemekleri içerisinde akla ilk gelen lezzet kesinlikle mantı olur. Sinop mantısının en büyük özelliği içerisindeki bol ceviz ile alışılagelmiş mantılardan daha lezzetli olmasıdır. Diğer mantılara göre başka bir içeriği bulunan bu mantı, turistler tarafından oldukça fazla beğenilmektedir. Klasik mantı tarifine benzeyen bu mantı, içine bol ceviz harcı konularak hazırlanıyor. Yeme esnasında mantının içerisinden gelen çıtır lezzet, kişilerin bu tadı unutmamasını sağlıyor.

 Karadeniz'in Vazgeçilmezi: İçli Tava

Sinop'un Lezzetine Doyum Olmayan Yöresel Yemekleri

Karadeniz denildiği zaman hamsi ve hamsi ile yapılan yemekler direkt olarak akla geliyor. Bu yemeklerden birisi de hamsi ile yapılan içli tava olarak listede yerini alıyor.  İçli tavanın en büyük özelliği yapımı esnasında hamsilerin özen içerisinde tek tek temizleniyor olmasıdır. Özenle temizlenen balıklar, düz bir sıra ile tepside yerini alıyor. Ardından üzerine tercih edilen kuruyemiş ve sebzeler de konularak lezzetli bir Karadeniz yemeği elde ediliyor.

 Enfes Lezzetiyle: Mısır Çorbası

  Sinop'un Lezzetine Doyum Olmayan Yöresel Yemekleri

Mısırın doğru bir kullanım ile nasıl lezzetli bir hale gelebileceğinin kanıtı olan bir çorbadır. Sinop'taki hemen hemen her evde pişen bu çorbayı asıl özel kılan ise içerisinde kullanılan kemikli ettir. Kuzu eti ve kemiği kullanılarak yapılan çorbanın içerisinde barbunya da konulur. Yoğun mısır tadı ile de şehirdeki en çok tercih edilen lezzetler arasında bulunuyor.

 Sinop'un Benzersiz Tadı: Mısır Pastası

Sinop'un Lezzetine Doyum Olmayan Yöresel Yemekleri

Sinop yöresel yemekleri içerisinde yer alan mısır pastası, mısırın ne kadar farklı alanlarda kullanılabildiğini de gösteriyor. Bu lezzet ile birlikte sofralarda harika bir tatlı yer alabiliyor. Sofralarınızda bu lezzete yer vermek isterseniz  https://tarifdefteri.net/ sayfası üzerinden yapılışını görebilirsiniz. Kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu lezzet özellikle balık yemeklerinde sofralara çok yakışıyor. Karadeniz yemeklerinin vazgeçilmez eşi olarak listede yer alıyor.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da 2 mahalleye karantinaya alındı
Samsun'da o belgeyle sokakta gezenlere ceza kesilecek
Samsun'daki operasyonda şoke eden isimler gözaltında
Samsun'da bu mahallelere giriş çıkış yasak
Samsun'da bu cadde ve sokaklara HES koduyla girilecek