HaberlerMedicana haberAkciğer Kanseri Ameliyatlarında Vats Lobektomi Dönemi

Akciğer Kanseri Ameliyatlarında Vats Lobektomi Dönemi

Akciğer Kanseri Ameliyatlarında Vats Lobektomi Dönemi - Medicana haber

Medicana Samsun Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Burçin Çelik, akciğer kanseri ameliyatlarında video yardımlı torasik cerrahi yöntemiyle kapalı ameliyatların uygun haytalarda tercih edildiğini söyledi

VATS Lobektomi yöntemi  teknolojinin gelişmesiyle birlikte, göğüs cerrahisi ameliyatlarında, son yıllarda da akciğer kanseri ameliyatlarında uygun hastalarda tercih ediliyor.

Medicana Samsun Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Burçin Çelik; Kapalı yöntem akciğer kanseri ameliyatları konusunda bilgi verdi:

  VATS LOBEKTOMİ Nedir ?

"VATS (Video Yardımlı Torasik Cerrahi), göğüs cerrahisi ameliyatlarının video yardımı ile yapılmasıdır ve minimal invaziv girişimdir. Yıllar boyunca açık cerrahi girişimlerle yapılan göğüs cerrahisi ameliyatları günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle artık kapalı yöntemlerle de gerçekleştirilmektedir. VATS göğüs cerrahisi ameliyatlarında yıllardır uygulanmakla birlikte son yıllarda akciğer kanseri ameliyatlarında uygun hastalarda tercih edilmektedir.

  Akciğer Kanserinin Ülkemizdeki Durumu

Akciğer kanseri tüm dünyada en sık görülen kanser türüdür. 2008 yılında dünya genelinde 1.6 milyon yeni akciğer kanseri tanısı konulmuş ve bu oran tüm kanserlerin yaklaşık %13'ünü oluşturmaktadır. Ülkemizde akciğer kanseri insidansını erkeklerde 74.2/100.000, kadınlarda 9.3/100.000 olarak bildirmişlerdir. Ayrıca Türkiye'de yıllık beklenen yeni olgu sayısı 30.000'dir. Bunların yaklaşık %82'si küçük hücre dışı akciğer kanseri olup bunların da %27'si ameliyat edilebilir hastalardır. Erken evre akciğer kanserinin cerrahi tedavisinde VATS tercih edilebilir. VATS ile daha az travma ve ağrı, daha hızlı taburculuk ve daha iyi kozmetik sonuçlar elde edilmektedir.

  VATS Lobektomi Ameliyatının avantajları

Minimal invaziv torasik girişimler sayesinde morbidite ve mortalitede azalma, kısa hastane kalış süresi ve erken dönemde normal hayata dönüş olmasıyla büyük cerrahi girişimler içinde kullanılmaya başlanmıştır. Video yardımlı torasik cerrahi minimal invaziv bir girişim olup açık cerrahi girişimlerle cerrahi ilkeler aynıdır ancak cerrahi teknik farklıdır. Bu girişimle tanısı bilinmeyen akciğer lezyonlarının örneklenmesi yoluyla akciğer kanserinin tanısının elde edilmesini sağlayabilir ve erken evre akciğer kanserinin cerrahi tedavisinde tercih edilebilir. "

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da 900 yataklı hastane inşaatında hummalı çalışma
Samsun'da 900 yataklı hastane inşaatında hummalı çalışma
Alerjik Rinit Ve Covid 19 Karıştırılabilir Mi?
Alerjik Rinit Ve Covid 19 Karıştırılabilir Mi?
Samsun'da yapılan aşı sayısı 400 bini geçti
Samsun'da yapılan aşı sayısı 400 bini geçti
Bakan Koca: '84 milyon beraber artırmadık vaka sayılarını ama birlikte mücadele
Bakan Koca: '84 milyon beraber artırmadık vaka sayılarını ama birlikte mücadele
Karabük'te 5 katlı apartman karantinaya alındı
Karabük'te 5 katlı apartman karantinaya alındı