HaberlerGaziantep haberKilis zeytinyağına İtalya'da altın madalya

Kilis zeytinyağına İtalya'da altın madalya

Kilis zeytinyağına İtalya'da altın madalya - Gaziantep haber

Kilis'te 2018 yılında Ayşegül ve Ali Hayta çifti tarafından kurulan Masmana Zeytinyağları İtalya'da katıldığı yarışmada altın madalya aldı.


Ürettiği "Erken hasat zeytinyağı" ile İtalya'nın Milano kentinde düzenlenen ve ünlü İtalyan Gurme Gino Celletti tarafından yönetilen Monocultivar Olive Oil ( (Tek çeşit zeytinden üretilen zeytinyağı) yarışmasında altın madalya kazandı.
Eylül ayında hasat için kiralayacak bahçe bulamadılar
Eylül ayında zeytin hasadı yapabilmek için bahçe kiralamada sıkıntı yaşadıklarını belirten Masmana Kurucu ortaklarından Ayşeğül Hayta, "Eylül ayında hasat, Gaziantep ve Kilis bölgelerinde ilk defa yapılan bir çalışma. Bölge zeytin hasat dönemine bakıldığında, oldukça erken ve üreticilerin alışkın olmadığı bir durum. Bu nedenle, çok yadırgandık, kiralamak için bahçe bulmakta zorlandık, ağaçlara zarar verilir diye üreticiler çok sıcak bakmadılar. Kilis çevresinde farklı bölgelerden zeytin örnekleri alarak, bu bölgelerin zeytinlerinin değerlerini tespit etmeye çalıştık" dedi.
Bölgede ilk kez polifenol ölçümü yapıldı
Polifenol kavramının Türkiye ve bölgemiz için yeni bir kavram olduğunu belirten Hayta, "Eylül ayında toplanan erken hasat zeytinyağları, ölçüm için önce Aydın Ticaret Borsası laborantına gönderdik ve 770 Polifonel değeri elde ettik. Bu sonuç bölgemiz zeytinyağları için gayet güzel bir sonuçtur. Bu sonuçların doğruluğundan emin olmak için aynı zeytinyağları İspanya Cordoba Üniversite'ni de göndererek sonuçları karşılaştırdık. İspanya'dan gelen sonuçlar ile Türkiye'de yapılan ölçümler birbirine yakındı. Bu sonuçlar yapılan çalışmaların doğruluğunu ortaya koyuyordu. Bu da bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor" şeklinde konuştu.
10 tam puan üzerinden 8,5 puan
Hayta, "2010 yılından beri İtalya'nın Milano kentinde düzenlenen ve ünlü İtalyan Gurme Gino Celletti tarafından yönetilen Monocultivar Olive Oil (Tek çeşit zeytinden üretilen zeytinyağı) yarışmasında ürettiğimiz "Erken hasat zeytinyağı" ile Altın Madalya kazandık. İlk kez katıldığımız bu prestijli yarışmada, Kilis Yağlık Zeytin çeşidinden ürettiğimiz erken hasat zeytinyağımız 10 tam puan üzerinden 8,5 puan alarak, Altın Marka ödülüne layık görüldü. Bu ödülün sorumluluklarımızı daha da artırdığının farkındayız" diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Fındık fiyatları ne kadar? 17 Mayıs 2021 Pazartesi il il güncel fındık fiyatları

Fındık fiyatları ne kadar? 17 Mayıs 2021 Pazartesi il il güncel fındık fiyatları

Paraşütle atlayan kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Paraşütle atlayan kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Samsun'da bir yılda yüzde 83,6 oranında arttı

Samsun'da bir yılda yüzde 83,6 oranında arttı

Paraşütle atlayan ve 5 saattir haber alınamayan kişiyi arama çalışmaları sürüyor

Paraşütle atlayan ve 5 saattir haber alınamayan kişiyi arama çalışmaları sürüyor

Adlıhan Dere'den 'Kapıma Kilit Vurma' çağrısı

Adlıhan Dere'den 'Kapıma Kilit Vurma' çağrısı