HaberlerSamsun haberRamazan, Oruç ve İman

Ramazan, Oruç ve İman

Ramazan, Oruç ve İman

Ramazan ayında empati yeteneklerimiz gelişir. Maddi durumu yerinde olmayan bireylerin hissettiklerini hissetmiş oluruz.

İslam dinine mensup dünyanın dört bir tarafından bireylerin, inançları doğrultusunda, kendilerine cennetin kapılarının aralanmasını sağlamak üzere ve Rabbin sevgili kulu olmak istemeleri amacıyla hayat boyu yerine getirmeleri gereken birtakım sorumluluklar bulunmaktadır. Namaz kılmak, zekât vermek, şehadet etmek vb. İslam aleminin her bir mensubunun on bir ayın sultanı olan Ramazan ayında yerine getirmesi gereken bir başka sorumluluğu ise oruç tutmaktır. Ramazan ayında küslükler biter, aileler özenle hazırlanmış iftar sofralarında bir araya gelerek güzel bir muhabbetin ardından o beklenen ezan sesi ile gün boyu süren oruç ibadetlerini bir sonraki gün tekrar yerine getirmek üzere bozarlar. Ramazan ayında bu anlamda bütçe ayırabilen kurum ve kuruluşlar maddi durumu yerinde olmayan bu ailelere erzak yardımında bulunmaktadır. İslam aleminin mensupları da bireysel anlamda bütçeleri kendi ceplerinden karşılayarak Ramazan ayında ihtiyacı olan bireylere erzak yardımı sağlayabilmektedir. Dolayısıyla Ramazan ayı İslam dünyasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı beraberinde getirmektedir.

İnsanın insanın halinden anlaması anlamında bize çok yardımcı olur. İnsani yönümüzün gelişmesine katkıda bulunur on bir ayın sultanı Ramazan ayı.

Dünyanın dört bir tarafında yaşamakta olan ve on bir ayın sultanı Ramazan ayında oruç tutacak olan pek çok kişi bulunmakta. Ülkelerin içerisinde şehirden şehre bile değişkenlik gösterebilen iftar vakitleri gayet tabi ki ülkeler arasında fark etmektedir. Dünyada coğrafi açıdan hayali olarak var olduğu varsayılan meridyenler bulunmaktadır. Bu meridyenlerin her birinin arasında dörder dakikalık bir zaman farkı ortaya çıkmaktadır.  Ülkemiz Türkiye'de Ramazan ayında doğu illerinde iftar vakitleri daha erken olurken batı il ve ilçelerinde bu saat daha geç olmaktadır. 

Bu oldukça değişkenlik gösterebilen iftar saatlerinde oruç tutan kişilerin kafa karışıklığını minimum düzeye indirebilmek açısından bir platformu sizlerin hizmetine sunduk.https://www.iftarsaatleri.com adlı platformda sizlere on bir ayın sultanı olan Ramazan ayında değişkenlik gösterebilen iftar saatlerini daha rahat takip edebilmeniz açsından hizmet sunuyoruz. Dünyanın dört bir yanında mübarek Ramazan ayında oruç tutacak Müslüman bireyler içinBerlin iftar vakti,Köln iftar vakti 2021 gibi bölgelere göre iftar vakitleri bulunmaktadır. Bölgelere göre iftar vakitleri aracılığıyla siz de stres altında hissetmeden Ramazan ayında iftar vakti zamanından emin olacak ve bu yersiz endişeden kurtulacaksınız.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da kar 40 santim, 61 mahalle yolu ulaşıma kapandı
Samsun'da kar 40 santim, 61 mahalle yolu ulaşıma kapandı
Samsun'da 'Beterin Beteri' Dedirten Tablo
Samsun'da 'Beterin Beteri' Dedirten Tablo
Samsun'da fayans ustası tüfekle intihar etti
Samsun'da fayans ustası tüfekle intihar etti
Samsun'da Koronaya yakalan kadın intihara teşebbüs etti
Samsun'da Koronaya yakalan kadın intihara teşebbüs etti
Samsun'da jandarmaya suçüstü yakalandı
Samsun'da jandarmaya suçüstü yakalandı