Haberlerİstanbul haberJandarmadan kaçak akaryakıt operasyonu

Jandarmadan kaçak akaryakıt operasyonu

Jandarmadan kaçak akaryakıt operasyonu - İstanbul haber

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, organize sanayiler ve araç tamirhanelerinden topladıkları atık yağları, 10 numara yağa çevirerek haksız kazanç elde eden T.Ç.,Y.K. ve E.T. isimli şüphelilerin Tuzla'da bulunan iş yerlerine baskın düzenledi.


Jandarma ekipleri, organize sanayi bölgeleri ile oto tamirhanelerinden topladıkları atık yağları, kurmuş oldukları elektronik sistemlerle belirli işlemlerden geçirdikten sonra piyasada 10 numara yağ olarak bilinen akaryakıta çevirerek, lojistik işleri yapan tır ve kamyon gibi araçlara satarak haksız kazanç elde eden şahıslara yönelik operasyon düzenledi.
İş yerinde yapılan aramalarda çok sayıda atık yağ dolu varil, madeni yağı akaryakıta çevirmekte kullanılan kaynatma ve asit tankı, kaçak akaryakıtın araçlara aktarılması için motorlu pompa, kaçak akaryakıtın depolandığı akaryakıt tankı ile içerisinde 80 ton akaryakıt ele geçirildi.
Gözaltına alınan iş yeri sahibi T.Ç.'ye, çevreye vermiş olduğu zarar nedeniyle 396 bin Türk Lirası idari para cezası uygulandı. İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yaptığı istihbarı çalışmalar neticesinde; İstanbul ilinde piyasadan toplanan atık yağların belirli işlemlerden geçirilerek akaryakıta dönüştürüldükten sonra piyasaya sürüldüğü bilgisini aldı.

Jandarma atık yağların izini sürdü
Organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere atık yağ elde edilen diğer sanayi bölgeleri ve tamirhaneleri takibe alan Jandarma ekipleri yaptıkları çalışmalarla rutin olarak yağ toplayan şahısları tespit etti. Atık yağları toplayan şahısları teknik ve fiziki olarak takibe devam eden jandarma ekipleri yetkisi ve lisansı bulunmayan T.Ç. liderliğindeki Y.K. ve E.T. isimli şahısların toplamış olduğu atık yağları, Tuzla'da kırsal alanda bulunan etrafı yüksek saç levhalarla çevrili bir adrese taşıdığını tespit etti. Bunun üzerine jandarma ekipleri atık yağların taşındığı adresi gece gündüz takibe aldı.

Düzenekler, atık yağlar ve 80 ton kaçak akaryakıt
Jandarma ekiplerince iş yerinde yapılan aramalarda; işlem yapılmak üzere araçlarla getirilmiş ve bekletilen çok sayıda atık yağ dolu varil, madeni yağı akaryakıta çevirmekte kullanılan kaynatma ve asit tankı, kaçak akaryakıtın araçlara aktarılması için motorlu pompa, kaçak akaryakıtın depolandığı akaryakıt tankları ile içerisinde 80 ton akaryakıt ele geçirildi.

Çevreyi kirletmekten 396 bin Türk Lirası idari para cezası verildi
İş yeri mühürlenen T.Ç.'ye Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince çevreye vermiş olduğu zarar nedeniyle 396 bin TL idari para cezası uygulanırken, jandarma ekiplerince de adli işlem başlatıldı.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da toplu iftar pahalıya patladı
Samsun'da toplu iftar pahalıya patladı
Samsun polisi yakaladı... Sosyal medyada çocuklara tuzak kuruyordu
Samsun polisi yakaladı... Sosyal medyada çocuklara tuzak kuruyordu
Samsun'da bunalıma girdi, kafasına sıkıp intihar etti
Samsun'da bunalıma girdi, kafasına sıkıp intihar etti
Samsun'da 74 yaşında marketten ayçiçek yağ çalarken yakalandı
Samsun'da 74 yaşında marketten ayçiçek yağ çalarken yakalandı
Samsun'da kendini silahlı vurup yardım istedi
Samsun'da kendini silahlı vurup yardım istedi