HaberlerSamsun haberSpam Hesap Kapanır mı?

Spam Hesap Kapanır mı?

Spam Hesap Kapanır mı

Sosyal medya platformları arasında son derece saygın bir yere sahip olan Instagram, kullanıcılarının gizliliğini ve huzurunu korumaya çok önem verir.

Bu nedenle bazı spam hesaplarının sitede varlığını devam ettirmemesi deInstagram yönetimi açısından son derece önemsenmektedir. Zaman zaman bu sosyal mecrada çok sayıdaspam hesap da yer alarak kullanıcıları rahatsız edebilir. Bu gibi durumlarda yapılacaklar bellidir. Bu hesap şikayet edilerek kısa süre içerisinde kapatılması gerekmektedir.

Kaç Spam Alan Hesap Kapatılır? 

Instagram hesaplarının kapatılması elbette spamlama olarak bilinen yöntem sayesinde mümkündür. Bu nedenle rahatsız edici olan hesapların spam olarak bildirilmesi hesabın kapatılması için de ilk adımdır demek yanlış olmaz. Ancak bunun için belirli bir sınır olmadığı da unutulmamalıdır. Yani hesabın kapatılması için belirli bir spam sayısına ulaşılması gerekmez. Instagram yönetimi, bu gibi durumlarda belirli bir süre içerisinde hesabın kaç spam aldığına inceler. Eğer çok kısa bir zaman dilimi içerisinde anormal sayıda spam alınırsa hesabın kapanması an meselesidir.

Spam Olarak İşaretlenen Her Hesap Kapatılır mı?

Spam alan her hesabın kapatılması gibi bir durum söz konusu olamaz. Eğer böyle olsaydı arasında husumet olan kimselerin, birbirlerinin sayfalarını kapattırması da mümkün olabilirdi. İşte bu tehlikeyi önlemek adına pek çok zaman bir hesabın spam alması tek başına kapatılma sebebi olmaz. Zira bazı durumlarda yanlışlıkla dahi bir hesabı spam olarak işaretlemek mümkün olabilir. Ancak spam sayısı artar ve bu artış çok kısa bir sürede gerçekleşirse işte o zaman hesabın kapatılması da gündeme gelebilecektir.

Gereksiz Yere Şikayet Edilme Durumunda Hesap Kapatılır mı?

Pek çok insan gereksiz yere spam olarak sayfasının şikayet edilmesinden korkar. Bu durum hem kişisel hem de kurumsal hesaplarda olabilir. Hatta zaman zaman fenomen olarak tanınan kimselerin hesaplarının dahi spam altında kalması mümkün olabilmektedir. Instagram bu konuda son derece hassas davranarak hiçbir kullanıcısının mağduriyetine yol açmamaya özen göstermektedir. Bunun için oluşturulmuş bir karar mekanizması dahi vardır. Öncelikle kısa süre içerisinde çok sayıda spam almış olan hesapların gerçekten bariz bir kural ihlali yapıp yapmadığı incelenecek; hesabın kapatılmasına da ancak bundan sonra karar verilebilecektir.

Şikayet Sayısı Az Olsa da Hesap Kapatılır mı?

Elbette hesaplar zaman zaman çok az sayıdaki şikayetler de kapatılabilir. Ancak bu durumda da bariz bir kural ihlalinin yaşanıp yaşanmadığı incelenecektir. Eğer hesap Instagram'ın politikalarını ağır bir şekilde ihlal eden davranışlarda bulunmuş ise tek bir şikayetle hatta bazı hallerde tesadüfen bir kural ihlaline rastlanmış olması durumunda dahi kapatılması mümkün olabilmektedir.

Hangi Durumlarda Hesap Kısa Sürede Kapatılır?

Spam alan hesaplardan bazılarının kapatılması diğerlerine göre çok daha kısa sürede olabilir. Ancak bu durumun gerçekleşmesi için bazı şartlar da mevcut olmalıdır. Bunlar şöyle sıralanabilir;

  • Kısa süre içerisinde yoğun bir spam alması,
  • Hesaptaki kural ihlalinin tahammül edilmez düzeyde olması,
  • Hesabın toplumsal açıdan da risk teşkil eden bazı unsurlar barındırması,
  • Süre uzun olsa dahi uzun zamandır düzenli bir şekilde spam olarak işaretlenmesi

Elbette hesabın ne kadar sürede ve kaç spam ile kapatılacağı hiçbir zaman net olarak bilinemez. Burada ifade edilenler genelde rastlananlardır.

En Sık İhlal Edilen Kurallar Nelerdir?

Instagram'a üye olan her kullanıcı, sitenin kurallarını da kabullenmiş sayılır. Bu kuralların ihlal edilmesi durumunda ise bazı yaptırımlar ile karşı karşıya kalınması mümkündür. En sık rastlanan kural ihlalleri ise şunlardır;

  • Paylaşımlarda anormal düzeyde fazla etiket yer alması,
  • Paylaşımların sayfanın niteliğine aykırı şekilde fazla yorum barındırması,
  • İçeriklerin 18 yaş ve üstü olması,
  • Takipçi satın alınması ya da buna benzer sosyal medya hizmetlerinin kullanılması

Elbette burada yazılmış olanlar en sık rastlanan ihlallerdir. Bunlar haricinde de hesapların kapatılmasına ve spam olarak nitelendirilmesine neden olan sayısız sebep bulunabilir.

Spam Hesap Nasıl Bildirilir?

Instagram'da spam hesapolduğu düşünülen hesapların ne şekilde şikayet edileceği de merak konusudur. Spam hesapları şikayet etmek için; şikayet edilecek olan profilde sağ üst köşede yer alan üç nokta simgesine tıklamak gerekir. Burada yer alan "şikayet et" ibaresine tıklandıktan sonra ise Instagram hesabın uygunsuz ya da spam olarak nitelendirilmesi şeklinde iki ayrı seçenek sunacaktır. Burada yer alan spam seçeneğine tıklanarak spam hesabın site yönetimine iletilmesi mümkündür.

Kaynak:https://esosyal.org/blog/instagram-hesabim-kapandi-nasil-acarim/

İLGİLİ HABERLER

Büyükşehir'den Samsun'a bir yıkım projesi daha
Büyükşehir'den Samsun'a bir yıkım projesi daha
Samsun'da gece bekçisi işyerinde ölü bulundu
Samsun'da gece bekçisi işyerinde ölü bulundu
Samsun'da Korona Virüs'e yakalanan kadan evinde ölü bulundu
Samsun'da Korona Virüs'e yakalanan kadan evinde ölü bulundu
Samsun'da kavgada araya giren muhtar bıçaklandı
Samsun'da kavgada araya giren muhtar bıçaklandı
Samsun'da kavgada bir kişinin kafasına bıçak saplayan genç tutuklandı
Samsun'da kavgada bir kişinin kafasına bıçak saplayan genç tutuklandı