HaberlerSamsun haberDemir: Samsun'dan daha daha pahalı satan 8 büyükşehir var

Demir: Samsun'dan daha daha pahalı satan 8 büyükşehir var

Demir: Samsun'dan daha daha pahalı satan 8 büyükşehir var - Samsun haber

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun'daki içme suyuna yapılan aylık artışın 20 yıldır uygulandığını belirterek, 'Bizden pahalı su kullanan 8 tane daha büyükşehir var' dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi nisan ayı Olağan Toplantısı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında Ömer Halisdemir Toplantı Salonu'nda yapıldı. 45 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda Başkan Mustafa Demir, gündemdeki konular hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Mevsim koşullarının değiştiğine dikkat çeken Başkan Demir, "Mevsim kaydı gibi gözüküyor. Neredeyse şubat sonuna kadar yağmur yağmadı. Çakmak Barajı'ndaki su 17 milyon metreküptü. Şu anda barajdaki su seviyesi 50 milyon metreküpe yaklaştı. Ciddi bir yağmur düştü. Bu sene inşallah içme suyu noktasında sıkıntı yaşamayacağız. Şu anda hiç yağmur yağmasa bile ekim-kasıma yetecek kadar içme suyumuz var. Yağış alma noktasında diğer yıllardan geri değil ama mevsimde ciddi bir kayış söz konusu" diye konuştu.

"Bizden pahalı su kullanan 8 tane daha büyükşehir var"
İçme suyu tarifesine de değinen Başkan Demir, "Samsun'daki tüm uygulamalar Türkiye'ye örnek olacak uygulamalardır. Su tarifesi hakkında bir kısım insanlar her ay TEFE-TÜFE ile zam yazıyor. Bu 20 yıldır böyle. Su fiyatları noktasında Türkiye'de 9. sıradayız. Bizden pahalı su kullanan 8 tane daha büyükşehir var. Çakmak Barajı'ndan gelen su 40 km'den pompayla basılıyor. Tekkeköy'deki arıtma tesisinden şehrin tüm üst kodlarına da terfi istasyonları ile basılıyor. Orada kullanıldıktan sonra enerji sıfırlanıyor, sahile iniyor. Oradan da derin deşarj sistemi ile denize deşarj oluyor. SASKİ'nin yıllık enerji gideri 72 milyon TL. Biz fiyat rejiminde hiçbir değişiklik yapmadık. Sadece seçim satında alınan indirim kararını geri aldık, o kadar. Fiyat şu anda 10 ton suyu vergisiz 4,77'den satıyoruz. 10 ton su 60 TL. 20 ton olsa 120 TL. 2 tanker su 120 TL" diye konuştu.

Meclis gündem maddeleri daha kapsamlı görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edildi. Ayrıca mecliste Nihat Soğu 1. Meclis Başkanvekili, İsmail Sevindik 2. Meclis Başkanvekili seçildi. Yasemin Tasalı ve İbrahim Türkoğlu katip üye seçildi. Cem Emre Çakan, Melek Kubalas Ertaş, Mümin Osman Ertan, Ali Yiğit ve Yavuz Yılmaz ise encümen üyesi seçildi.

 

İLGİLİ HABERLER

Atakum Belediye Başkanı Deveci'den Anneler günü mesajı

Atakum Belediye Başkanı Deveci'den Anneler günü mesajı

Atakum'da 12 Pazar Yeri Eşzamanlı Açıldı

Atakum'da 12 Pazar Yeri Eşzamanlı Açıldı

Başkan Demirtaş: Kadir Gecesi Esenlik Ve Rahmet Zamanıdır

Başkan Demirtaş: Kadir Gecesi Esenlik Ve Rahmet Zamanıdır

İdlib Şehidi Annesine Başkan Sandıkçı'dan Anlamlı Ziyaret

İdlib Şehidi Annesine Başkan Sandıkçı'dan Anlamlı Ziyaret

Atakum Belediyesi'nden Lavanta Üretimine Destek

Atakum Belediyesi'nden Lavanta Üretimine Destek