HaberlerSamsun haberKöpeğiniz İçin Mama Seçerken Bu Noktaları Gözden Kaçırmayın

Köpeğiniz İçin Mama Seçerken Bu Noktaları Gözden Kaçırmayın

Köpeğiniz İçin Mama Seçerken Bu Noktaları Gözden Kaçırmayın

Evcil hayvan sahiplerinin kafasını en çok karıştıran sorulardan biri hangi mamayı seçmeleri gerektiğidir.

Seçilen mama evcil hayvanların sağlıkları üzerinde son derece önemli olduğundan bu konu titizlikle ele alınmalıdır. 

Sağlıklı bir şekilde beslenen kediler ve köpekler daha sağlıklı oldukları gibi daha uzun ve konforlu bir yaşam da sürmektedirler. Ayrıca kaliteli ve doğru mama seçilmesi olası sağlık sorunlarını önlemesi nedeniyle veteriner masraflarının azaltılmasında da önemli bir role sahiptir. 

adresemama.com adresinde farklı kategoriler altında bulunanköpek maması ve kedi maması ürünleri farklı ihtiyaçların karşılanmasına yönelik kaliteli çözümler sunmaktadır. Köpek mamaları yaş grubuna ve ırklara göre ayrılmaktadır. Köpek ırkları küçük ırk, orta ırk, büyük ırk olarak ayrılmakla birlikte bu sınıflandırmaya minyatür ya da oyuncak ırkların eklenmesi de mümkün olabilir. Tüm bu ırklar için yavru, yetişkin ve yaşlı köpek maması çeşitleri bulunur. Herhangi ırka dahil olan bir köpeğin bir başka ırk için üretilmiş bir köpek mamasını yemesi mümkün değildir. Mama içeriklerinde bazı farklılıklar olsa da temel farklılık mama taneciklerinde ortaya çıkmaktadır. Her ırk için üretilen mama, bu ırkların çene ve ağız yapısına uygundur. Bu nedenle yalnızca üretilmiş olduğu ırklar tarafından tüketilmelidir.

En Kaliteli Yavru Köpek Maması Çeşitleri Adresemama'da

Yavru köpek mamaları köpeklerin bağışıklık, eklem ve kas sisteminin yanı sıra yaşamsal fonksiyona sahip olduğu bilinen birçok organını da doğrudan etkilemektedir. Kedilerde ve köpeklerde en önemli dönem yavruluk dönemidir. Genelde 0-12 ay arası olarak kabul edilen bu dönem büyük ırk köpeklerde 24 aya uzayabilir. Yavruluk döneminde kullanılan mamanın son derece kaliteli ve besin değeri yüksek olması gerekir. Özellikle büyük ırk köpeklerde, yaşlılık döneminde eklem ağrısı sorunu yaşanması olasılığının minimize edilebilmesi için eklem ve iskelet sistemini destekleyici özelliğe sahip yavru köpek mamaları tercih edilmelidir. Genel olarak değerlendirildiğinde de tüm ırklarda yavruluk döneminde tercih edilen köpek mamalarının sağlıklı bir gelişim için gerekli besin değerlerini taşımasına ve mama içerisinde bulunan protein, kalsiyum gibi önemli değerlerin miktarlarına özen gösterilmelidir. Doğru seçilen bir yavru köpek maması aynı zamanda köpeğin çene ve diş yapısının da gelişimini ve yaşlılık dönemi için önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Yetişkinlik; köpeklerde yavruluk dönemi kazanımlarının geliştiği, köpeğin olgunlaştığı ve daha fazla enerji harcamaya başladığı bir dönemdir. Yavruluk dönemine göre daha hareketli ve vücut kütlesi bakımından daha büyük olan patili dostların bu dönemde tüketeceği köpek maması yine ırkına uygun olarak seçilmelidir. Yetişkin köpek mamalara ırk ayrımına göre enerji potansiyeli açısından da farklılıklar barındırır. Bu dönemde köpeklerin çene ve diş gelişimi hemen hemen tamamlanmış olduğundan doğru yetişkin köpek maması seçerek yaşlılık döneminde patili dostunuzun çene ve diş sağlığı bakımından daha iyi bir durumda olmasını sağlayabilirsiniz.

Yaşlı köpek mamaları bu dönemdeki köpeklerin metabolizmasındaki ve enerji ihtiyaçlarındaki değişikliklere göre üretilir. Aynı zamanda yaşlı köpek mamalarının bazıları yaşlılık etkilerinin geciktirilmesi için özel olarak geliştirilmektedirler. Köpeklerin daha az hareket ettiği ve daha az enerji harcadığı yaşlılık döneminde tüketilen yaşlı köpek maması çeşitleri daha az enerji içerir ve köpeklerin gereksiz bir şekilde kilo almasını engeller. 

Doğru Kedi Maması İle Kedinizin Sağlığını Koruyabilirsiniz

Kedilerin beslenme ihtiyaçlarının giderilmesi için en ideal yiyecek olan kedi mamalarının kuru ve yaş formları vardır. Kurukedi maması kedilerin günlük olarak ihtiyaç duyduğu besinlerin eksiksiz karşılanmasını sağlar özelliktedir. Yaş kedi maması diğer bir deyişle konserve kedi mamasının içeriğinde su oranı yüksek olup haftada bir ya da iki kez kuru kedi mamasına ek olarak verilmesi tercih edilmelidir.

Kedi maması seçilirken kedinin yaşı, ırkı, kilosu ve kısırlaştırılmış olup olmadığı gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca kedinin özel gereksinimleri bulunup bulunmadığı da hem kuru hem yaş mama seçimi esnasında dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Sürekli olarak evde yaşayan ve hareket düzeyi düşük olan kediler başta olmak üzere pek çok kedide kilo alma eğilimi bulunur. Bu tür kedilerde mama seçimi yapılırken çok daha dikkatli olunmalıdır.Mama paketlerinin üzerindeki beslenme tabloları kedilerin günlük mama ihtiyacına yönelik tahmin yürütülmesini sağlayan genel bilgiler olarak kabul edilmeli ve günlük mama tüketim miktarının kedinin yaşı, cinsi ve hareket düzeyi gibi etkenlere göre değişiklik gösterebileceği göz ardı edilmemelidir. Gerekli durumlarda günlük olarak verilmesi gereken mama miktarı konusunda veterinere danışmaktan kaçınılmamalıdır.

Kedi mamaları; yavru kedi maması, yetişkin kedi maması, yaşlı kedi maması,  kısırlaştırılmış kedi maması, light kedi maması ve tahılsız kedi maması kategorileri altında adresemama.com'da satışa sunulmaktadır. Acana, Hill's, Pro Plan, Orijen, Royal Canin, Nd Tahılsız gibi pek çok markaya ait yüzlerce çeşit arasından siz de tercihinizi yaparak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Üstelik saat 12.00'ye kadar verdiğini İstanbul içi siparişlerinizde aynı gün teslimat avantajından da yararlanabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da gergin gece

Samsun'da gergin gece

Samsun'da evinin önünde pompalı tüfekle öldürüldü

Samsun'da evinin önünde pompalı tüfekle öldürüldü

Samsun'da cinayet zanlısı çelik yelekle cezaevine götürüldü

Samsun'da cinayet zanlısı çelik yelekle cezaevine götürüldü

Samsun Tekkeköy'de Silahlı Çatışma: 1 Ölü 2 Yaralı

Samsun Tekkeköy'de Silahlı Çatışma: 1 Ölü 2 Yaralı

Samsun Atakum'da muhtar intihar etti

Samsun Atakum'da muhtar intihar etti