HaberlerSamsun haber'Felaketin en büyüğü Samsun Çarşamba Ovası'nda kurulu'

'Felaketin en büyüğü Samsun Çarşamba Ovası'nda kurulu'

'Felaketin en büyüğü Samsun Çarşamba Ovası'nda kurulu'

TMMOB Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu, Afyon'daki biyokütle enerji santralindeki yangını örnek göstererek, ' Santralin öyle bir yerde kurulması zaten başlı başına bir felaketin ta kendisi, felaket orada duruyor' dedi

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu, Samsun'un Çarşamba ilçesinde kurulu bulunan biyokütle enerji santraliyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Memişoğlu, santrale karşı açılan iki davanın devam ettiğini belirterek, "Biyokütle Enerji Santrali şuanda yargı sürecinde. Yürümekte olan iki dava var yargıda. Biri ÇED gerekli değildir raporunun iptaline yönelik diğeri ise ruhsat iptali davası. ÇED gerekli değildir kararına yönelik dava o bölgedeki vatandaşlar tarafından açılmış bir davadır. O dava şuanda karşı tarafın reddi hakim talebi üzerine şuan da bir üst mahkeme olan Bölge İdare Mahkemesi, itirazı karara bağlayacak. Ruhsat iptaline ilişkin mahkemede ise bilirkişilere itirazlar vardı. Bununla ilgili birinci aşamada yapılan itirazları mahkeme yerinde görüp, atanan bilirkişilerin tamamını görevden aldı. Daha sonra tekrar yeni bilirkişiler atandı. Bu bilirkişilere yönelik de bu kez santralin avukatları tarafından itiraz edildi. Çeşitli gerekçeler ileri sürülerek yapılan ve birçoğunun isnatsız olduğunu herkes biliyor" dedi.

'Felaketin en büyüğü Samsun Çarşamba Ovası'nda kurulu'

ZAMAN KAZANIP İMTİYAZLAR ELDE ETMEK İSTİYORLAR
Sahiplerinin, mahkeme sürecini uzatarak biyokütle enerji santrali biran önce faaliyete geçirmek ve kendilerine yasalarla tanınan bazı imtiyazları elde etmeyi hedeflediğini belirten Memişoğlu, "Buradaki amaç süreci uzatıp orada yasalarla tanınan bazı imtiyazları elde etmek için bir an önce santrali faaliyete geçirmek istiyorlar. Bunun içinde mahkeme sürecini uzatmak için santralin avukatları tarafından her türlü yöntem ileriye sürülüyor. Burada itiraz edilen 5 bilirkişiden mahkeme, 4 itirazın yerinde olmadığına karar verdi, sadece birinin santralin avukatlarının ileri sürmüş olduğu gerekçeleri yerinde görerek değiştirilmesine karar verdi ve onun yerine de yeni bir bilirkişi atandı. Aynı zamanda santralin avukatları reddi hakim talebinde de bulunmuşlardı, fakat üst mahkeme reddi hakim taleplerini yerinde bulmadı. Dolayısıyla aynı mahkemede dava sürüyor" diye konuştu.

BİYO DEĞİL TERMİK
Samsun Çarşamba'daki santralde deneme üretimlerinin devam ettiğini ifade eden Memişoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: "Şuan da tam kapasiteyle olmasa da faaliyette. Fakat bu tür santrallerle ilgili alınan olumsuz haberler bizim endişelerimizin ne kadar yerinde olduğunu da ortaya koyuyor. Santralin öyle bir yerde kurulması zaten başlı başına bir felaketin ta kendisi, felaket orada duruyor. Ama oluşabilecek en ufak suistimalde ortaya çıkabilecek sonuçları hafta içinde Afyon'daki santraldeki yangın bize açık ve net şekilde gösterdi. Kaldı ki biz burada yapılan santralin bir termik santral olduğunu hala söylüyoruz çünkü yakma sonucu enerji açığa çıkarılması sonucu enerjinin dönüştürülmesi işlemi var burada. Yakmanın olduğu hadise termik bir hadisedir, dolayısıyla bunun biyo enerji santralleriyle aynı kategoriye sokmaya çalışmanın doğru olmadığını ortaya koyuyor."

'Felaketin en büyüğü Samsun Çarşamba Ovası'nda kurulu'

SANTRALİN OVADA KURULMASI FELAKETİN TA KENDİSİ
Memişoğlu, Afyon'daki biyokütle enerji santrali yangını hatırlatarak, "Yetkililerin santralle ilgili bize söyledikleri 'Tüm önlemler alınacak, böylece hiç bir sorunla karşılaşılmayacak' şeklindeydi. Ama Afyon'da görüldüğü gibi her önlem alınamıyor, alınması gereken önlemlerin birçoğunun alınamadığı ve buraları denetlemekle yükümlü olan kamu kurumlarının da görevini yerine getirmediği açık ve net ortaya çıktı. Bu noktada inisiyatife bırakılmış bir durum bu. Dolayısıyla kamu kurumları görevini yerine getirmediği durumlarda bu tür felaketlerin ortaya çıktığını görüyoruz. Çarşamba ovasının Afyondaki facia gibi birçok faciayla karşı karşıya kalması muhtemel. Büyükşehir Belediyesi'nin çöpten elde ettiği, AKSA Tarımın arazisinde de hayvan gübresinden biyo enerji elde ediliyor. Bunlar biyo tanıtımına uyan enerji türleri. Bunlarla Çarşamba ovasındaki santralin aynı kategoriye konulması mümkün değil. Bu tür santraller yapılmasın demiyoruz ama uygun yerlere yapılsın. Tarım arazisinin ortasına yapılmasının birçok sakıncasının olduğunu ortaya koymaya çalışıyoruz. Yoksa biz bu tür santralleri karalamak, yok saymak, yapılmasını engellemek gibi bir eylemimiz düşüncemiz yok." dedi.