HaberlerSamsun haberSamsun'un 8 ilçesi hala kırmızı

Samsun'un 8 ilçesi hala kırmızı

Samsun'un 8 ilçesi hala kırmızı

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü'nün açıkladığı 8-14 Mayıs haftasında ilçelerdeki vaka oranlarına göre, Samsun'un 9 ilçesi turuncuya dönerken 8 ilçesi kırmızıda kaldı

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 8-14 Mayıs illere göre vaka oranlarının ardından Sağlık İl Müdürlüğü de ilçelere göre vaka oranlarını açıkladı. Samsun'un 17 ilçesinden 9'u turuncuya dönüşürken, 8'i kırmızı da kaldı.

İŞTE SAMSUN'UN İLÇELERİNDE VAKA ORAN VE SAYILARI

İLÇEVAKA ORANIVAKA SAYISI
Ladik311,151
Çarşamba146,9206
Kavak132,428
Tekkeköy126,969
Yakakent126,411
Terme125,190
İlkadım110,8373
Ayvacık105,821
Canik86,988
Havza86,734
Atakum71,9159
Ondokuz Mayıs61,416
Bafra54,478
Salıpazarı50,710
Alaçam47,812
Vezirköprü44,542
Asarcık41,97

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun'un 16 ilçesinde vaka sayısının düşmeye devam ettiğini belirterek, "Valimiz Doç.Dr. Zülkif Dağlı'nın koordinasyonunda yürütülen bu yoğun mücadele sonucunda insidans hızımız, geçtiğimiz haftaya oranla %49,5 azalarak, yüz binde 95,5 oranına düştü ve Samsun Kırmızı'dan Turuncu renge geçiş yaptı. Ancak il genelindeki bu vaka düşüşü tüm ilçelerimizde aynı oranda olmadı. Turuncu Samsun'umuzun halen Kırmızı ilçeleri mevcut. Lâdik, Çarşamba, Kavak, Tekkeköy, Yakakent, Terme, İlkadım ve Ayvacık ilçelerimiz Turuncu Samsun'un kırmızı ilçeleri olmayı sürdürüyor" dedi.

EN YÜKSEK VAKA ORANI LADİK'TE
Oruç açıklamasını şöyle sürdürdü: "Lâdik ilçemiz yüz binde 311,1 insidans hızıyla il ortalamamızın 3 kat üzerinde bir vaka hızı gösteriyor ve bu ilçemiz %24,4 vaka artışıyla, geçtiğimiz hafta Samsun'da vaka sayısı artan tek ilçemiz olmayı da sürdürdü. Her ilçemizin önlemlere riayetleri ölçüsünde ortaya çıkan bu tabloda Asarcık (Yüz binde 41,9) , Vezirköprü (Yüz binde 44,5) ve Alaçam (Yüz binde 47,8) ilçelerimiz ise yüz binde 35 rakamına en çok yaklaşarak, Sarı renge geçiş yapmaya bir adımı kalan ilçelerimiz oldu.

AŞILAMA ÇAĞRISI
Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak öncelikli hedefimiz ilimizi Turuncu renkten Sarıya geçirmek için gerekli çalışmaları yürütmek ve mavi renge adım adım ilerlemek. Bu çerçevede yürüttüğümüz filyasyon çalışmalarıyla birlikte, Covid 19'a karşı elimizdeki en önemli güç olan aşı çalışmalarımıza da daha fazla ağırlık veriyoruz. Karadeniz bölgesinde en fazla doz aşı yapılan il Samsun. İlimizde bugün itibariyle 550 bin doz Covid 19 aşısı uygulaması yapıldı. Hali hazırda Sinovac ve Biontech aşılarının ilimizde yapılmasına devam ediyoruz. Ancak koronayı tamamen mağlup etmemiz için, planlı bir şekilde aşı sayımızı artırmamız gerekiyor. Bu sayıyı artırmak için ilçelerimizde oluşturduğumuz Aşı İkna Ekiplerimizle önemli bir çalışma yürütüyoruz.

Samsun'un 8 ilçesi hala kırmızı

İKNA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Sağlık çalışanlarımız, muhtarlarımız, imamlarımız, öğretmenlerimiz ve diğer kamu görevlilerimizden oluşan ekiplerimiz köylerimizi ziyaret ediyor; aşı konusunda tereddüt içinde olan kişileri ikna ediyor ve onları servis araçlarıyla aşı merkezlerimize götürerek aşılarını yaptırıyor. Yapılan her bir aşı koronaya karşı elde edilen zafer anlamına geliyor. Bu vesileyle aşı sırası gelen tüm vatandaşlarımızı bir kez daha aşılarını yaptırmaya davet ediyorum. Şu an koronaya karşı elimizdeki en güçlü silah aşı. Lütfen hiç tereddüt etmeden aşımızı yaptıralım. İnşallah ilimizdeki aşı sayısını hızla artırarak, bağışıklık düzeyimizi süratle yükselteceğiz. Koronadan uzak, şehrimizin, esnafımızın, öğrencilerimizin rahat bir nefes aldığı yaz günlerine inşallah hep beraber ulaşacağız"

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da vatandaşın UFO heyecanı

Samsun'da vatandaşın UFO heyecanı

Komiser Yardımcısı Samsun'da toprağa verildi

Komiser Yardımcısı Samsun'da toprağa verildi

Samsun'da 'Yok Artık' dedirten yetkisiz engelleme

Samsun'da 'Yok Artık' dedirten yetkisiz engelleme

Samsun'da inşaattan düşen işçi kurtarılamadı

Samsun'da inşaattan düşen işçi kurtarılamadı

Samsun'da feci kaza: 1 ölü, 1 yaralı

Samsun'da feci kaza: 1 ölü, 1 yaralı