HaberlerSamsun haberKedi Hastalıkları

Kedi Hastalıkları

Kedi Hastalıkları

İnsanlar tarafından beslenen kediler çeşitli sorunlar nedeniyle hastalıklara yakalanabilirler.

Bu hastalıklar basit hastalıklar olabileceği gibi tehlikeli hastalıklar da olabilir. Bu nedenle kedi sahiplerinin kedilerinde görülen değişiklikleri takip ederek veteriner kontrolüne götürmeleri gerekir.Ümraniye veteriner kliniği kedilerde görülen hastalıkların tedavi edilmesi adına hizmet verir. Böylelikle kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olur. Kedilerde yaygın olarak görülen ve veteriner kliniği tarafından tedavi edilen hastalıklar arasında şunlar bulunur;

 • Diyabet
 • Kuduz
 • Kalp kurdu
 • Kedi gençlik hastalığı
 • Kedi lösemisi
 • Fiv hastalığı
 • Saçkıran
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Kanser
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Hipertiroid
 • Kulak enfeksiyonu

Ümraniye veteriner bu hastalıkların tanı, teşhis ve tedavisi için hizmet verir. Özellikle erken teşhisle kedilerin hastalıklardan kurtulmalarını ve daha uzun süre sahipleriyle kalmalarına yardımcı olur.

Diyabet

Kedi hastalıkları arasında en yaygın görülen hastalıklardan birisi diyabettir. İnsülin hormonunun gereğinden az salgılanması nedeniyle kanda şeker miktarının artması hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Kediler için ölümcül olmayan bu hastalık teşhisi zor olmayan hastalıklardandır. Tip 1 ve Tip 2 olarak iki farklı şekilde ortaya çıkan diyabette veteriner tarafından uygulanan diyet ve ilaçlarla kontrol sağlanabilmektedir. Hastalık ölümcül olmamasına rağmen kontrol altına alınmadığı durumlarda farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kedilerde şeker hastalığının bulunup bulunmadığı sık idrara çıkma, çok su içme, kilo kaybı, yeme bozuklukları ve uyuşukluk gibi belirtiler sayesinde anlaşılabilir. Hastalığın tespiti ise veteriner tarafından yapılan kan ve idrar testi ile mümkün olur.

Kuduz

Kedilerde görülen hastalıklar arasında kuduz hastalığı da yer alır. Bu hastalık genellikle ısırılma şeklinde kediye bulaşır. Kediler için ölümcül olan bu hastalıktan kurtuluş için kediye kuduz aşısı yaptırılması gerekir. Bu nedenle kedi veya köpekle temas eden ya da onlar tarafından ısırılan kedilerin kuduz olma durumuna karşılık veterinere götürülmesi gerekir. Bu rahatsızlığın en önemli belirtileri ise felç, dengesizlik, sinirlilik ve zayıflıktır. Bu rahatsızlığın insanlara geçmesi de mümkün olup gerekli aşının yaptırılmaması durumunda kedilerde ani ölüme neden olabilmektedir.

Kalp Kurdu

Kalp kurdu kedilerin yakalanabildiği hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalık kedilere sivrisinekler aracılığıyla bulaşır ve kedilerin akciğerlerinin zarar görmesine neden olur. Ayrıca bu rahatsızlık bağışıklık sistemini de kötü etkiler. Kedilerde kalp kurdu olduğu ise depresyon, uyuşukluk, iştah kaybı, kusma, sürekli öksürme ve nefes darlığı gibi belirtiler sayesinde anlaşılabilir. Bu belirtilerden birisinin kedilerde görülmesi durumundaveteriner Ümraniye semtinde bulunarak tedavisinin zaman kaybetmeden yaptırılması gerekir.

Kedi Gençlik Hastalığı

Kedi gençlik hastalığı viral enfeksiyon rahatsızlıkları arasında bulunur. Bulaşıcı ve tehlikeli olan bu hastalık kedilerin hayatlarını kaybetmelerine neden olabilir. Bu rahatsızlığın yavru ve yetişkin kedilerde görülmesi mümkündür. Hastalığın bulaşması ise bu hastalığa sahip kediler aracılığıyla olur. Gençlik hastalığı kedi ölüm oranlarının en yüksek olduğu hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalıktan korunmanın yolu ise yavruluk döneminde gerekli olan aşının yaptırılmasıdır. Bu aşı yavru kedilerde 8-12 haftalarda iki doz yaptırılır. Kedi gençlik hastalığının en önemli belirtisi ise yemek yememe ve aşırı halsizliktir.

Kedi Lösemisi

Kedi hastalıkları arasında kedi lösemisi ile de karşılaşılır. Bu hastalık feline leukemia isimli virüs nedeniyle ortaya çıkar ve ölümcül seyreder. Kedi lösemisinin hem yetişkin hem de yavru kedilerde görülme ihtimali vardır. Kedi lösemisinin en belirgin özellikleri ise şunlardır;

 • Zayıflama
 • İştahsızlık
 • Lenf bezi şişlikleri
 • Sarılık
 • Apse
 • Ateş
 • Solunum güçlüğü
 • Diş eti iltihabı

Özellikle yavru ve yetişkinlik dönemlerinde virüs için geliştirilmiş aşının yaptırılmaması hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Kedi sahiplerinin kedilerini bu tehlikeli hastalıktan korumaları için mutlaka düzenli aşılarını yaptırmaları gerekir.

Fiv Hastalığı

Fiv hastalığı kedilerde görülen Aids hastalığına verilen bir isimdir. Bu hastalık kedilerin bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olur ve bu hastalığın ölümcül sonuçları vardır. Kedilere bu virüsü taşıyan başka bir kediden salya, çiftleşme veya ısırık yoluyla bulaşır. Hastalığın teşhis edilmesi yapılan testler sayesinde mümkündür ancak bu hastalığa yakalanan kedilerin kesin tedavi edilmesi mümkün değildir. Veteriner tarafından yapılan tedavi ile kedinin daha fazla yaşaması ve yaşam kalitesinin artması sağlanmaya çalışılır. Bu hastalığın kedilerden sahiplerine bulaşma riski yoktur.

Saçkıran

Saçkıran kedilerde bulaşıcı olan hastalıklardan birisidir. Saç mantarı olarak da bilinen bu hastalık çok yaygın değildir ancak bulaşıcılık oranı yüksektir. Bu hastalık nedeniyle kedilerde kelleşme şeklinde görülür. Baş, ön ayak ve kulak bölümleri kelleşir. Ayrıca hastalık kedilerin tırnaklarında da etkili olur. Bu rahatsızlık kedilere bulaşabildiği gibi kediler üzerinden insanlara da bulaşabilir. Bu nedenle kedilerin tüylerinde ve tırnaklarında değişiklik görüldüğünde veterinere başvurarak saçkıranın ortadan kalkması için gerekli tedavinin yaptırılması gerekir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Üst solunum yolu enfeksiyonu kedilerin en çok karşılaştığı hastalıklar arasında bulunur. Bu hastalık burun, sinüs ve boğaz bölgesini etkiler. Hastalığın ortaya çıkma nedeni ise enfeksiyona neden olan virüslerdir. Virüsü taşıyan kedilerin birbirine bulaştırması mümkün olan bu hastalık özellikle birden fazla kedinin bir arada bulunduğu ortamlarda görülebilir. Enfeksiyonun en yaygın belirtisi ise öksürme, hapşırma, nefes almada zorluk çekme, balgam ve yüksek ateştir. Kedilerde bu belirtilerin üst solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklandığı ise yapılan tahliller sayesinde veteriner tarafından tespit edilir.

Kanser

Kedilerde karşılaşılan hastalıklar arasında kanser de önemli bir yere sahiptir. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de pek çok kanser türüne rastlanabilir ve bu kanserin ortaya çıkması ile belirtileri farklılık gösterir. Kedilerde en yaygın görülen kanserler ise lösemi ve cilt kanseridir. Cilt kanseri göz kapağı, kulak ve burun bölümünde ortaya çıkarsa buna yassı hücreli kanser ismi verilir. Bu kanser en fazla beyaz renkli kedilerde görülür. Cilt kanserinin erken teşhis edilmesi ve uzman veteriner tarafından doğru tedavinin yapılması ile kedinin kurtulması mümkündür.

Lösemi ise kedilerin kurtulma şansının daha düşük olduğu kanser türüdür. Bu hastalıktan kurtuluş için yapılması gereken en önemli şey aşıdır. Aşı sayesinde kedilerin lösemiye yakalanmasını önlemektir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kedi sahiplerinin kedilerinde görebileceği hastalıklar arasında idrar yolu enfeksiyonu da önemli bir yere sahiptir. Bu enfeksiyon kedilerde görülen hastalıkların %3'ünü oluşturur ve kedilerin hayatını tehlikeye atar. İdrar yolu enfeksiyonu kedilerin tuvalet yapma zorluğu yaşamasına neden olur. Bu nedenle tuvaleti yapmalarını sağlamak için gerekli tedavinin veteriner tarafından yapılması ve bu sayede kedinin sağlığına kavuşturulması gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonu kedilerin aşırı kilolu olması, stresli olması ve kuru mama yemesi gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. İdrar yolu enfeksiyonu kanlı ishal, kabızlık, tuvaletini yapamama veya yanlış yere tuvalet yapma gibi şekillerde belirti gösterebilir.

Hipertiroid

Hipertiroid kedilerde tiroid hormonunun fazla salgılanması nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Tiroid hormonunun fazla salgılanması tiroid bezinde bulunan tümör nedeniyledir. Bu hastalığın ortadan kaldırılması için ya ilaç tedavisi uygulanır ya da hastalığa neden olan tümör ameliyatla çıkarılır. Bunun için hipertiroid belirtisi gösteren kedinin veterinere götürülmesi ve hastalığının teşhis edilmesiyle tedavi yolunun belirlenmesi gerekir. Hipertiroid hastalığının en önemli belirtileri ise asabiyet, saldırganlık, hiperaktiflik ve fazla su tüketimidir.

Kulak Enfeksiyonu

Kedilerde en sık karşılaşılan hastalıklar arasında kulak enfeksiyonu da bulunur. Bu enfeksiyonun nedeni diyabet, akıntı, ilaç alerjisi veya bakteri olabilir. Kedilerin kulak enfeksiyonuna yakalandığı ise kulaklarında şişme, akıntı, kötü koku veya kulağa temasta aşırı tepki verme ile anlaşılabilir. Kulak enfeksiyonu kedilerde bazen ilaç tedavisi ve kulak tıkacı ile geçerken bazı durumlarda ameliyata ihtiyaç duyulur. Bu nedenle kulaklarında sorun olduğu düşünülen kedinin en kısa sürede veterinere götürülerek kulaklarının kontrol ettirilmesi gerekir. Kulak enfeksiyonunun tedavi edilmemesi duyma sorunlarına neden olabilir.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da kavşak kazası: 1 ölü, 2 yaralı

Samsun'da kavşak kazası: 1 ölü, 2 yaralı

Samsun'da cinayete 15 yıl hapis

Samsun'da cinayete 15 yıl hapis

Anne ve oğlu evde ölü bulundu

Anne ve oğlu evde ölü bulundu

Samsun'da cami duvarından demir çubuğun üzerine düştü

Samsun'da cami duvarından demir çubuğun üzerine düştü

Samsun'da patpat devrildi: 1 ölü, 1 yaralı

Samsun'da patpat devrildi: 1 ölü, 1 yaralı