HaberlerSamsun haberO Müftüye Samsun'dan Suç Duyurusu

O Müftüye Samsun'dan Suç Duyurusu

O Müftüye Samsun'dan Suç Duyurusu

Selanik göçmenleri için, 'Yüzde 90'ı sabetayist' diyen Düzce'nin Akçakoca İlçe Müftüsü Şaban Soytekinoğlu hakkında Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak Özata suç duyurusunda bulundu

Düzce'nin Akçakoca İlçe Müftüsü Şaban Soytekinoğlu'nun Cuma vaazında Selanik göçmenleri için, "Yüzde 90'ı sabetayist" demesinin ardından Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak Özata,  suç duyurusunda bulundu.

SAMSUN'DA 400 BİN MUBADİL YAŞIYOR

Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak Özata, "Şehitlerimizin canıyla kanıyla yoğrulan bu topraklarda hepimiz kardeşçe yaşıyoruz. Farklı din, dil, ırk ve mezheplerden oluşan mozaiği andıran Türk Milleti'nin dirliğini birliğini bozmaya tarih boyunca kimsenin gücü yetmedi yetmeyecekte. Samsun yaklaşık 400 bin mübadilin yaşadığı bir il. Ülkemizin de neredeyse her ilinde mübadil kardeşlerimiz yaşıyor. Tüm Türkiye'de olduğu gibi bizlerde Samsun olarak Düzce'nin Akçakoca İlçe Müftüsü Şaban Soytekinoğlu'nun Cuma vaazında Selanik göçmenleri için söylediği çirkin söylemler için gerekli mercilere başvurumuzu yaptık" dedi.

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Konunun takipçisi olacaklarını söyleyen Başkan Özata, "Düzce ilimiz Akçakoca ilçesinde görev yapan müftü Şaban Soytekinoğlu, Cuma namazı esnasında verdiği vaaz sırasında Selanik göçmenleri ile ilgili tarihi gerçeklerle bağdaşmayan ve göreviyle ilgisi olmayan çirkin ifadeler kullanmıştır. Söz konusu şahsın kullandığı ifadeler insanı değer ölçütleri ile bağdaşmadığı gibi hem anayasamıza ve yasalarımıza, hem de tüm insanlığa gönderilen İslam dininin esaslarına aykırı olarak ırkçı, bölücü ve Türk milletinin içine nifak tohumları ekmeye yöneliktir. Göreviyle, Devlet memuriyetiyle, müftülük ve din görevlisi olma vasfıyla kesinlikle bağdaşmayan bu çirkin, bölücü, ayrıştırıcı ve suç içerikli sözlerden dolayı Samsun Cumhuriyet Savcığımıza gerekli başvurumuzu yaparak dilekçemizi verdik. Bizler Türk Milletinin onurlu birer ferdi olarak Türkiye Cumhuriyetine ve onun kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerine, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığımızı korumaya kararlı biçimde devam edeceğiz. İşlemlerin ve sürecin yakın takipçisi olacağız" şeklinde konuştu.

 

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da inşaattan düşen işçi kurtarılamadı

Samsun'da inşaattan düşen işçi kurtarılamadı

Samsun'da mantar toplamaya giden kadın ölü bulundu

Samsun'da mantar toplamaya giden kadın ölü bulundu

Samsun'da denize giren genç boğuldu

Samsun'da denize giren genç boğuldu

Samsun'da anne çocuğunu son anda kurtardı

Samsun'da anne çocuğunu son anda kurtardı

Samsun'da 3. kattan düşen çocuk ağır yaralandı

Samsun'da 3. kattan düşen çocuk ağır yaralandı