HaberlerSamsun haberBoşanmak İstediğimi Eşime Nasıl Söylerim?

Boşanmak İstediğimi Eşime Nasıl Söylerim?

Boşanmak İstediğimi Eşime Nasıl Söylerim

Tamam, artık yeter, bu evliliği daha fazla sürdüremiyorsun.

Elinden gelen her şeyi yaptın, ama evliliğin devam edecek gibi gözükmüyor.

Bu durumda geriye kalan tek seçenek: Boşanmak.

Ama boşanma kararı aldığını eşini kırmadan veya bir tartışma ortamı yaratmadan nasıl söyleyeceksin?

En sık karşılaştığımız sorulardan birisi de "eşime boşanmak istediğimi nasıl söyleyeceğim" sorusu.

Aslına bakarsanız bu sorunun herkes için işe yarayan tek bir cevabı yok. Ama size önerebileceğimiz bazı ipuçları var. Bu ipuçları sayesinde gergin geçeceğini düşündüğünüz konuşmayı daha yumuşak bir zemine oturtacaksınız.

Boşanmak istediğimi nasıl söylerim? Aklınızda bulundurmanız gereken 7 husus:

1-) Her şeyden önce kendinize karşı son derece dürüst olun ve gerçekten boşanmak isteyip istemediğinize karar verin. Kendinizle yüzleşin!

Her evliliğin iniş ve çıkışları vardır.

Yıllarca sergilediğiniz çaba ve yaptığınız hiçbir şey ilişkinizin durumunu düzeltmedi ve sırf bu yüzden boşanmak mı istiyorsunuz?

Yoksa sadece eşinize kızgınsınız, hayal kırıklığına uğradınız ve eşinizin dikkatini bir şekilde çekebilmek, kontrol ve gücün sizde olduğunu göstermenin tek yolunun bu olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Belki de gerçekten boşanma kararını eğrisiyle doğrusuyla düşündünüz ve size iyi gelecek şeyin evliliği bitirmek olduğuna kanaat getirdiniz?

Eğer eşinizi hala seviyorsanız ve gerçek isteğinizin boşanma olduğunu düşünmüyorsanız, eşinize kesinlikle ondan boşanmak istediğinizi söylemeyin.

Bunun yerine, evliliğinizle ilgili duygularınızı ve karınız veya kocanızla olan ilişkinizi iyileştirmek için hala yapılabilecek şeyler olup olmadığını öğrenebilmek için bir terapist veya  aile danışmanından randevu almayı düşünün.

Boşanma sözcüğü ağzınızdan bir kere çıktığında artık geri alınması pek mümkün değildir. Karşınızdaki incinmiş ve kızmış durumdadır. Aynı zamanda ileride boşanmak istediğinizi söylediğinizde artık güvenilirliğinizi kaybetmiş olursunuz ve ciddiye alınmazsınız. Boşanmayı gündeme getirmek için gerçekten boşanma davası açmaya hazır olmanız gerekir.

Öte yandan evliliğinizi ayakta tutmak için her yolu denediğinizi ancak yine de umut kalmadığını düşünüyorsanız boşanma kararınızı eşinize dürüstçe söylemeniz doğru olandır.

2-) Boşanmak istiyorum, peki şimdi ne yapmalıyım? Hazırlıklı olun.

Eşinizin duygusal olarak boşanmaya kararınıza karşı nasıl yaklaşacağını anlayabilmeniz size bu süreci aşmanızda büyük kolaylık sağlar.

Eşiniz boşanmaya tamamen karşı mı çıkıyor? Yoksa eşiniz de sizin kadar mutsuz mu? Boşanma kelimesi daha önceki tartışmalarda ağzından çıktı mı, ilk kez mi gündeme gelecek?

Eşinizin bu evliliğin hangi aşamasında olduğunu bilmek, size eşinizle nasıl konuşacağınız hakkında fikir verir ve aynı zamanda vereceği tepkiye hazırlıklı olmanıza yardımcı olabilir.

Hatta bu tespiti tek başınıza yapamıyorsanız, duygularınızı gözden geçirmek ve yapmak üzere olduğunuz konuşmaya hazırlanmanıza yardımcı olması için bir terapistle çalışmayı düşünebilirsiniz.

Terapist size boşanma talebinde bulunmanın en iyi yolunu gösterebilir ve hatta sizinle prova dahi yapabilir.

3-) Boşanma kararınızı açıklamak için iyi bir yer ve zaman seçin.

4-) Kararınızı açıklarken nazik ama kararlı olun.

5-) Eşinizin vereceği tepkiye hazırlıklı olun.

6-) Eşinize boşanmak istediğinizi söylediğinizde, bu konu hakkındaki detayları tartışmaktan kaçının.

7-) Boşanma kararı vermeden önce velayet durumunu ve mal paylaşımı durumunu gözden geçirin.

Boşanma davası açmadan önce velayetin kimde kalacağı, malların nasıl paylaşılacağı gibi konularda fikir sahibi olun. Bu sayede boşanma kararınızı açıklarken daha kararlı ve net olursunuz.

Boşanma kararınızı açıklamadan önce bir plan yapmak süreci çok daha hızlı atlatmanızı sağlar!

"Boşanma kararımı nasıl açıklarım" konulu bu yazının yazarı Avukat Saim İncekaş boşanma sürecinin en yumuşak ve zararsız şekilde sona ermesi için yapılacakları sizlerle paylaştı. Kendisi Adana merkezliAdana Avukat Saim İncekaş Hukuk Bürosu kurucu avukatı olarak boşanma ve aile hukuku davalarında edindiği deneyimi son derece anlaşılır bir dille bizlerle paylaştı.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da feci şekilde can verdi

Samsun'da feci şekilde can verdi

Samsun'da 20 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti

Samsun'da 20 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti

Samsun'da intihar girişimi

Samsun'da intihar girişimi

Samsun Çarşamba'da 24 yaşındaki genç intihar etti

Samsun Çarşamba'da 24 yaşındaki genç intihar etti

Samsun'da otonun çarptığı bisikletli metrelerce savrulup can verdi

Samsun'da otonun çarptığı bisikletli metrelerce savrulup can verdi