HaberlerSamsun haberDeveci'den Demir'e: Atakum'a bunu yapmayalım

Deveci'den Demir'e: Atakum'a bunu yapmayalım

Deveci'den Demir'e: Atakum'a bunu yapmayalım

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde eski Yalı Kafe'nin yerine yapılacak 3 katlı binaya ve betonlaşmaya karşı çıkan Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Başkan Mustafa Demir'e 'Siz de Atakumlusunuz, Atakum'a bunu yapmayalım' dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde eski Yalı Kafe'ye yapılacak tesisle ilgili Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci eleştirilerde bulundu. Eleştirilere Başkan Demir'in 'Siyaset yapıyorsunuz' sözleri üzerine Başkan Deveci, "Siyaset yapmıyorum, siyaset yapsam zaten böyle konuşmam" dedi.

YÖNETMELİĞE AYKIRI
Büyükşehir Belediye Meclisi'nin haziran ayı kapanış toplantısı, Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon'da yapıldı. Başkan Demir'in açıklamasından önce eski Yalı Kafe'nin yerine uygulanacak projeyle ilgili söz alan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, "Bu yapılaşma koşullarını değiştiren, daha doğrusu yapılaşma alanını artıran uygulama imar planı değişikliği bugüne kadar söylenen, aramızda konuştuğumuz Millet Kıraathanesi düzenlemesine aykırı. Bu alanda söz verilenin aksine Millet Kıraathanesi yapılmıyor. Burada hem taban inşaat alanı, hem toplam inşaat alanı yaklaşık 3 kat artırılıyor. Bu yönüyle mekansal planlar yönetmeliğinin 4K ve 24/4. maddelerine aykırı bir düzenleme yapılıyor. Ayrıca yakınındaki binaların imar durumlarından farklı ve eşitlik ilkesine de aykırı. Yani bunlar hukuki ve teknik özellikleri. Bunun ötesinde sosyal özellikleri de var" dedi.

HANİ YEŞİLİ BOL MİLLET KIRAATHANESİ OLACAKTI

Deveci açıklamasını şöyle sürdürdü: "Siz burayı biliyorsunuz. Buranın önceki kullanım şekli de çok doğru değil ama halk buraya alışmıştı. Orası bir dinlenme alanıydı. Sizinle daha önceki sohbetlerimizde, Samsun'a anlatılan şekli de içerisinde ufak sosyal tesisleri ve mutfağı olan Millet Bahçesi yapılacaktı. Yani oradaki mevcut yeşillik daha da güçlendirilecek ve korunacaktı. Görülüyor ki burası ciddi ve eski halinden daha yoğun bir yapılaşmaya açılıyor. Samsunlular sahilde var olan, bundan başka da bulunmayan, denizde ve sahilde kıyıya açılabilen tek alan burası. Burada ciddi bir kullanım alışkanlığı oluşmuştu. Bu da ortadan kaldırılıyor. Bu yönüyle Atakum zaten düzgün olmayan, benim de oldum olası itiraz ettiğim yapılaşma planına bir olumsuzluk da biz ekliyoruz. Siz de Atakumlusunuz, bunu yapmayalım. Sizin başka bir projeniz daha vardı. Yanında kamu binası var, onu da yıkarak orada güçlü yeşili bol Millet Bahçesi özelliği taşıyan, içinde sosyal tesisleri olan bir yapıya dönüştürelim. Atakumlular böyle istiyorlar. Ben de Atakum'un belediye başkanı olarak onların sesini bu mecliste ifade etmek istiyorum. Siz de bir Atakumlusunuz. Atakumluların sesine kulak verin diliyorum."

MHP PROJEYE ÇEKİMSER OYU KULLANDI
Söz konusu madde hakkında söz alan CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi Grup Başkanvekilleri Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'ye katıldıklarını ifade ederek 'ret' oyu vereceklerini söylediler. MHP Grup Başkanvekili İsmail Sevindik, birey olarak Atakum'un Yalı Kafe gibi bir mekana ihtiyacı olduğunu ve şahsi olarak karara ret oyu vereceğini, MHP grubunun ise 'çekimser' oy kullanacağını söyledi.

TADİLAT ÖNERİSİ GETİRDİK
Başkan Demir ise 3 bin 800 metrekarelik alanda hayata geçecek projeyi yılsonunda ihale edeceklerini söyledi. Başkan Demir, "Biz şimdi burada bir plan kararı alıyoruz. Geliştirdiğimiz proje gereği tadilat plan önerisini getirdik. Çok farklı bir proje. Çok farklı bir konsept. Bunu alanında çok iyi bir mimari grup çalışıyor. Haziran sonu gibi uygulama projesi geliyor. Yılsonuna kadar da ihale edeceğiz" diye konuştu.

SAMSUN'DA MEZARLAR KATLI OLACAK
Samsun'da yeni bir mezar yeri oluşturulacağını ve bunun da katlı mezarlar şeklinde olacağına da değinen Demir, "Mezar yeri konusu üstünde de duruyoruz. Yakın gelecekte Derecik Mezarlığı'nda da yer kalmayacak. Bir yer çalışmamız var. Bir de bunu artık katlı olsun arzu ediyoruz. Bununla alakalı da yer bulduğumuzda sizlerin görüşünü de almak isteriz. Belli yerlerde bu uygulanıyor. Bir mezarda 3 kat, 5 kat şeklinde. Defin de çok kolay oluyor. Samsun merkezle alakalı böyle bir şey de düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.