HaberlerSamsun haberBöbrek taşı yazın artıyor

Böbrek taşı yazın artıyor

Böbrek taşı yazın artıyor

Medicana International Samsun Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Gençbay, yaz aylarında böbrek taşının arttığını, günlük 1,5-2 litrenin altında sıvı alanlarda taş hastalığı riskinin daha fazla olduğunu söyledi

Medicana International Samsun Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Gençbay, idrar yolu taşları; böbrek veya idrarın vücut dışına atılmasını sağlayan idrar yollarının herhangi bir yerinde oluşan, idrarda çözülemeyen ve atılamayan kimyasal maddelerin zamanla birikmesi ile oluştuğunu belirtti. Opr. Dr. Ahmet Gençbay, böbrek taşı oluşumu, risk faktörleri tanı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

KİMLER RİSK ALTINDA?
"Günlük sıvı alımı 1,5-2 lt'nin altında olanlarda taş hastalığı riski daha fazladır" diyen Opr. Dr. Ahmet Gençbay, "Yetersiz su alımı, dengesiz beslenme çay, kahve, asitli içecekleri fazla tüketmek, fazla kilo, tekrarlayan idrar yolu iltihabı, çok fazla ilaç kullanımı böbrek taşı oluşum riskini arttırır . Taş oluşumu, sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde yaşayanlarda ve yaz mevsiminde daha sık görülmektedir. Sıcak iklimde terle su kaybı artmakta, idrar miktarı azalıp yoğunluğu artmaktadır. Bu durum taş yapmaya meyilli insanlarda idrarda kristalleşmeyi ve taş oluşumunu arttırır. Taş oluşumunda mesleğin de önemi vardır. Sürekli masa başında oturarak çalışanlar ve yüksek ısıda çalışanlarda daha yüksek oranda görülürken, aktif görevi olanlarda daha az görülür. Diyetle alınan fazla şeker böbrek taşına neden olabilmektedir. Alkol alışkanlığı olanlarda diğer kişilere göre böbrek taşının daha fazla görülebileceği düşünülmektedir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları böbrek taşları açısından risk doğurur. Bu enfeksiyonlara yol açan bakteriler idrardaki amonyak oranının artmasına yol açar. Yüksek amonyak seviyeleri ise özel bir tür böbrek taşına yol açabilir. Kronik bağırsak iltihabı da, sık sık böbrek taşı oluşmasına neden olan hastalıklardan biridir . Kalıtsal geçiş nedeniyle ailesinde taş hastalığı öyküsü olanlarda taş görülme sıklığı daha fazladır. Sonuçta diyet, ailesel yatkınlık, fiziksel aktivite birbirini tamamlayan faktörlerdir. Beraberce etki göstererek taş oluşumunu kolaylaştırır "ifadelerini kullandı.

RİSK NASIL AZALTILABİLİR?
Opr. Dr. Ahmet Gençbay böbrek taşı oluşumunda karşılaşılan risk faktörlerini şöyle sıraladı:
*Günde en az 1.5 -2 litre su için, özellikle sıcak havalarda su tüketimine özen gösterin . Burda kriteriniz idrar renginizin berrak olması olsun.
* Kişi aşırı et tüketiyorsa azaltmalı.
* Beslenmenizde kalsiyuma yeterince yer vermemek oksalat seviyesinin yükselmesine ve böbreklerde taş oluşumuna neden olabilir. Dolayısıyla kalsiyum gıdalarla yeterince alınmalı.
* Yemeklerde aşırı tuz tüketmeyin; idrardaki kalsiyum miktarını arttıracağından sodyum bakımından zengin bir beslenme böbrek taşlarına neden olabilir. Süt ve süt ürünleri dengeli miktarda tüketilmeli
* Dengeli beslenin, fazla kilo almayın.
*Gereksiz ilaç kullanmayın hekime danışın,
*Çay, kahve, pancar, çikolata, ıspanak ve pek çok kuru yemiş oksalat bakımından zengindir . Aşırı tüketmeyin. Kolalı içecekler, fosfat içerir ki her iki madde de böbrek taşı oluşumunda etkilidir.
*Yaşam tarzınızı değiştirin, yeterli fiziksel aktivite yapın.

İLGİLİ HABERLER

Genital Estetik Ameliyatlar Lüks Değil 'İhtiyaç'

Genital Estetik Ameliyatlar Lüks Değil 'İhtiyaç'

Önlenebilir körlük nedeni: 'Glokom'

Önlenebilir körlük nedeni: 'Glokom'

Küresel Covid-19 vaka sayısı 200 milyonu aştı

Küresel Covid-19 vaka sayısı 200 milyonu aştı

Bakan Koca: "18 yaş ve üstü nüfus için yaptığımız aşılama takvimine sadığız"

Bakan Koca: "18 yaş ve üstü nüfus için yaptığımız aşılama takvimine sadığız"

Aynı hastane ve doktorlar cinayet zanlısı şahıs için önce 'deli' sonra 'akıllı'

Aynı hastane ve doktorlar cinayet zanlısı şahıs için önce 'deli' sonra 'akıllı'