HaberlerSamsun haberAdet Kanamasının Uzun Sürmesi

Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Her kadında adet döngüsünün uzunluğu ve adet döneminin süresi bireysel olarak değişir.

Kadınlarda adet kanaması düzensiz olabileceği gibi bazı kadınlarda uzun olurken bazı kadınlarda da kısa sürebilir. Bunun yanında bir cinsel ilişki sonrasında ve iki adet dönemi arasında da kanamalar yaşanabilir. Adet kanamasının uzun sürmesi her  kadın için sıkıntı verici bir olaydır.  Adet kanamasının uzun sürmesi kadınlarda düzenli hale gelmediği sürece normal kabul edilir. Ancak  düzenli hale geldiği anda bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Adet kanamasının uzun sürmesi 7 gün üzeri olduğunu gösterir. Özellikle 10 günden uzun süren adet kanamaları düzenli olursa tehlikelidir. Adet kanaması uzadıkça kadınlarda kan kaybı  artar ve pıhtılaşma da artış gösterir. Uzun süren adet kanamaları kadınların günlük aktivitelerini yerine getirmesini zorlaştırır.

 Adet kanamasının uzun sürmesi menoraji ismiyle biliniyor. Aynı zamanda  düzenli hale gelen adet kanaması uzunluğu kadınlarda anemi şikayetlerine de yol açabilir. Bu yüzden adet kanamasının uzun sürmesi durumunda bir uzmandan destek almak doğru olur.

Detay:Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Adet kanamasının uzun sürmesi belirtileri nelerdir?

Kadınlarda adet kanamasının uzun sürmesi genellikle gün sayısı ve adet düzenine göre anlaşılır. Buna ek olarak farklı belirtiler de söz konusudur.

Adet kanamasının uzun sürmesi belirtileri şu şekildedir;

 • Kadınların çift sıhhi koruma kullanmaya başlaması
 • Gece sıhhi korumayı değiştirmek için uyanma
 • Saat başı hijyenik ped ya da tamponu değiştirmek zorunda kalınması
 • Büyük kan pıhtılarının görülmesi
 • Adet kanamasının 1 haftadan daha uzun sürmesi
 • Ağır adet kanamasına bağlı günlük aktiviteleri yerine getirememe
 • Adet dönemi içinde sürekli yorgunluk hissi, uyku düzensizliği yaşama, nefes darlığı ve baş dönmesi şikayetleri gibi durumlardır.

Bu belirtilerden genellikle birden fazlası aynı anda ortaya çıkar.

Adet kanaması neden uzun sürer?

Kadınlarda adet kanamasının uzun sürmesinin nedenleri bilinemeyebilir.   Belli başlı durumlar da adet kanamasının uzun sürmesine yol açar.

Genel olarak adet kanamasının uzun sürmesine neden olan durumlar şöyledir;

 • Östrojen ve progesteron hormonları arasında dengesizliğe bağlı fazla endometriyum gelişmesi
 • Polikistik over sendromuna bağlı hormon dengesizlikleri
 • Adet kanaması sırasında vücudun yumurta salmamasına bağlı progesteron hormonu üretilememesi
 • Rahimde ortaya çıkan ve kanserli hücre barındırmayan tümörler olan rahim miyomları
 • Rahim duvarında küçük ve iyi huylu büyümeler olan polipler
 • Endometriyum bezlerin rahim kasına gömülmesiyle oluşan adenomyozis
 • Doğum konrtol yöntemi olarak rahim içine uygulanan spiraller
 • Hamilelik döneminde ortaya çıkan düşük ve plasenta previa gibi hamilelik komplikasyonları
 • Rahim ağzı kanser, serviks kanseri gibi genital kaynaklı kanser vakaları
 • Willebrand hastalığı gibi kalıtsal kanama bozuklukları
 • Antienflamatuar ilaçlar, progestin tarzında hormonal ilaçlar, antikoagülanlar
 • Karaciğer ve böbrek hastalıkları

Yukarıda sayılan durumlar genellikle kişilerde adet kanamasının uzun olmasına yol açan durumlardır. Bu duruma yol açan neden tedavi edildiğinde adet kanaması süresi normale dönecektir.

Uzun süren adet kanaması nasıl durur?

Uzun süren adet kanamaları genel olarak yönetilebilir olurlar. Ağır adet kanaması olan kadınlarda bu soruna yol açan durum doğru teşhis edilmeli ve hemen tedavisi yapılmalıdır. Uzun süren adet kanamasının durması için hematoloji, radyoloji, endokrinoloji ve jinekoloji uzmanları değerlendirmeyi koordinasyon içinde yürütmelidir.

Adet kanamasının normale dönmesi ve kontrol edilebilmesi için kişiye özel tedavi planı uygulanmalıdır.  Tedavi planı yapılırken hastanın yaşı, genel sağlık durumu,  kanama şiddeti, hastanın düzenli kullandığı ilaçlar, yaşam tarzı, ilerleyen süreçte hamilelik planları, tıbbi geçmişi gibi birçok noktaya dikkat edilir. Böylece her hastaya bireysel tedavi uygulanarak adet kanaması kontrol altına alınabilir.

Adet kanamasının uzun sürmesi riskli mi?

Kadınlarda uzun süren adet kanamaları kırmızı kan hücreleri sayısını azaltır. Vücutta kırmızı kan hücreleri sayısı azaldığında ise anemi şikayetleri ortaya çıkar. Kırmızı kan hücreleri sayısı ise hemoglobin ile ölçülür. Hemoglobin vücutta dokulara oksijen taşımada görevli bir proteindir.  Vücut hemoglobin eksikliğinde üretim için vücuttaki demir depolarını kullanır. Bu süreçte vücut kaybettiği kırmızı kan hücrelerini telafi etmek için yoğun olarak çalışır. 

Menoraji yani adet kanamasının uzun sürmesi demir eksikliği anemisini ortaya çıkaracak önemli bir risk faktörüdür.  Çünkü anemiye yol açacak kadar demir düzeyinin düşmesine yol açabilir.  Adet kanamasının uzun sürmesi durumunda vücutta ağrılı adet krampları görülme olasılığı vardır. Kramplar dayanılamayacak oranda şiddetli hale gelirse tıbbi müdahale edilmesi gerekir.

Adet kanamasının uzun sürmesi menopoz dönemiyle alakalı mı?

Adet düzensizlikleri kadınların önemli bir bölümünde menopoz dönemi öncesi görülen ve normal olarak kabul edilen bir şikayettir. İlerleyen yaşlarda kadınlarda uzun kanama şikayetlerinin olması endometriyal ve rahim ağzı kanseriyle ilişkili olabilir. Bu yüzden ilerleyen yaşlarda uzun adet kanamaları mutlaka yakından incelenmelidir.

Adet dönemi yaklaşan kadınlarda hormon dengeleri büyük oranda değişir.  Bu duruma bağlı olarak değişimler yaşanmaya başlar. Kadınlarda 40 yaşın üzerindeki dönemde perimenopoz isimli menopoz öncesi dönem görülür. Bu dönemde vücudun ürettiği östrojen miktarı giderek azalmaya başlar. Bu dönem 10 yıl kadar sürer.  Yumurtalıklar düzensiz çalışmaya başladığı için hormon değişimleri görülür ve uzun süren adet kanamaları da yaşanabilir.

Yapılan araştırmalar perimenopoz döneminde her 4 kadından 1 tanesinde adet kanamalarının normalden daha uzun ve şiddetli olduğunu ortaya koyuyor.  Uzun süren adet kanamaları östrojen ve progesteron dengesizlikleri sebebiyle yaşanabilir.

Kaynak: https://ivoxtupbebekmerkezi.com/

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da gölete giren genç boğuldu

Samsun'da gölete giren genç boğuldu

Samsun'un 6 ilçesi için meteorolojiden uyarı

Samsun'un 6 ilçesi için meteorolojiden uyarı

Samsun'da tırpanla ot biçen kadın can verdi

Samsun'da tırpanla ot biçen kadın can verdi

Samsun'da nişanlanacağı olacağı gün iple asılı bulundu

Samsun'da nişanlanacağı olacağı gün iple asılı bulundu

Samsun'daki ucube alt geçitte kaza: 2 yaralı

Samsun'daki ucube alt geçitte kaza: 2 yaralı