HaberlerTokyo haberTokyo'daki Olimpiyat Köyü'nde ilk Covid-19 vakası

Tokyo'daki Olimpiyat Köyü'nde ilk Covid-19 vakası

Tokyo'daki Olimpiyat Köyü'nde ilk Covid-19 vakası - Tokyo haber

Japonya'da Tokyo Olimpiyat Köyü'nde oyunların başlamasından günler önce ilk korona virüs vakası kaydedildi. 1'i Tokyo'daki Olimpiyat Köyü'nden olmak üzere oyunlarla ilişkili 15 yeni Covid-19 vakası daha görüldü. Böylece dev organizasyonla ilişkili Covid-19 vakalarının toplam sayısı 45'e yükseldi.


Korona virüs salgını nedeniyle bu yıla ertelenen Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'nın açılışına 1 haftadan az bir süre kala dev organizasyonla ilişkili yeni Covid-19 vakaları doğrulandı. Tokyo Olimpiyat Organizasyon Komitesi'nden yapılan açıklamada, Olimpiyat Köyü'nde kalan yabancı uyruklu 1 kişinin Covid-19'a yakalandığının tespit edildiği bildirildi. Geçtiğimiz Salı günü açılan ve oyunlarda yer alacak milli takımların kaldığı dev tesiste görülen vaka, Olimpiyat Köyü'nden bildirilen ilk Covid-19 enfeksiyonu olarak kayıtlara geçti.

Olimpiyatlarla ilişkili toplam vaka sayısı 45'e yükseldi
Söz konusu vaka haricinde olimpiyatlar için deniz aşırı ülkelerden Japonya'ya gelen diğer 7 kişide de Covid-19'a rastlandığı öğrenildi. Ayrıca oyunlarda görevli olan ve Japonya'da yaşayan 7 kişinin de Covid-19 testinin pozitif çıktığı kaydedildi. 15 yeni enfeksiyonla birlikte, 1 Temmuz'dan bu yana olimpiyat organizatörleri tarafından duyurulan oyunlarla ilişkili toplam vaka sayısı 45'e yükselmiş oldu.

OHAL altında olimpiyat
Japonya'da hükümet, Covid-19 vakalarında görülen artış üzerine geçtiğimiz hafta sürpriz bir karara imza atmış, olimpiyatlar süresince Tokyo'da geçerli olmak üzere OHAL ilan edildiği açıklanmıştı. Uygulamanın 12 Temmuz-22 Ağustos tarihleri arasında yürürlükte kalacağı bildirilmişti. 2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Covid-19 salgını nedeniyle bu yıla ertelenmiş, olimpiyat oyunlarının 23 Temmuz-8 Ağustos 2021, paralimpik oyunlarının ise 24 Ağustos-5 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirileceği bildirilmişti.

İLGİLİ HABERLER

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Furtun net konuştu: Durum Pek İç Açıcı Değil

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Furtun net konuştu: Durum Pek İç Açıcı Değil

Genital Estetik Ameliyatlar Lüks Değil 'İhtiyaç'

Genital Estetik Ameliyatlar Lüks Değil 'İhtiyaç'

Mobil aşı araçları köylerde

Mobil aşı araçları köylerde

Mobil aşı araçları köylerde

Mobil aşı araçları köylerde

Vali Sonel'den vatandaşlara aşı çağrısı

Vali Sonel'den vatandaşlara aşı çağrısı