UKRAYNA İHRACAT VE İTHALAT ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA LOJİSTİK HİZMETLERİ

UKRAYNA İHRACAT VE İTHALAT ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA LOJİSTİK HİZMETLERİ

Karadeniz sınır komşularımızdan olan Ukrayna ile iki ticari ilişkilerimizin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.

İki ülke arasında geçmişten günümüze kadar uzanan ilişki ağı kapsamında ağırlıklı olarak ihracat, kısmi olarakta ithalat ve Türkiye üzerinden üçüncü ülkelere transit geçişli ürün sevkiyatları gerçekleştirilmektedir.

Türkiye ile Ukrayna arasında geçmişte yapılmış ve günümüzde tekraren yenilenen anlaşmalar çerçevesinde yapılan ticaretin önemli unsurlarından biri de hiç şüphesiz lojistik sektörüdür. Son dönemlerde artan yük taşıma taleplerine Türk veUkrayna nakliye firmaları işbirliği içerisinde karşılık vermektedirler. Bu vesile ile gelen araç taleplerine yetecek oranda araç tedariki sağlanabilmektedir. İhracat yükü kapsamında olan ürün gruplarının nakliyesi genel itibarı ile Ukrayna plakalı araçlar ile sağlanıyorken Transit kapsamında bulunan yük gruplarının tamamı Türk plakalı tırlar ile taşınmaktadır. Bu durum komple tır nakliyesinde de parsiyel taşımacılığında da aynı şekildedir.

Ukrayna'ya yapılan ihracat ile Ukrayna'dan Türkiye'ye yapılan ithalat çalışmalarında kullanılan ağırlıklı taşıma yöntemi standart tenteli tır olarak tabir edilen taşıma araçları ile Haydarpaşa, Karasu ve Zonguldak limanlarımızdan hareket eden roro gemileri ile sevkiyattır. Haftanın belirli günlerinde ismi geçen limanlarımızdan çıkışlar yapan tır yüklü roro gemilerinin Ukrayna varışları Odesa şehrine bağlı limanlarına yapılmaktadır.

Odesa limanlarında gümrük ve ithalat işlemleri tamamlanan taşıma araçları yük teslimatı yapmak üzere başta başkent Kiev şehri olmak üzere tüm şehir ve yerleşim birimlerine hareket etmektedir. ÜlkemizdeUkrayna nakliye çalışmaları kapsamında faaliyet gösteren çok sayıda lojistik şirketi bulunmaktadır. Bu firmalar içerisinde yer alıp Uluslararası Nakliyeciler Derneği üyeli ve yük taşıma yetki belgesi bulunan firmalardan Şah Lojistik Ukrayna'ya komple tır ve parsiyel nakliye hizmetleri ile kesintisiz destek sunmaktadır.

Ukrayna'ya yapılan sevkiyatlar roro ile olduğu kadar karayolu üzerinden de yapılmaktadır. Karayolu ile yapılan sevkiyatlar Bulgaristan ve Romanya üzeri güzergah kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Gerek karayolu ile gerekse roro gemileri ile yapılan tır nakliye çalışmalarında varış süresi değişkenlik göstermemekte, her iki güzergah kullanımında da Ukrayna'nın muhtelif yerleşim noktalarına varış süreleri ortalama bir haftalık süreye tekabül etmektedir.

Haber: Mehmet Ali BAL
Haber kaynağı:İstanbul lojistik firmaları

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da doğa harikası görülmesi gereken yerler

Samsun'da doğa harikası görülmesi gereken yerler

Yedaş, Samsun'da ne yapmaya çalışıyor?

Yedaş, Samsun'da ne yapmaya çalışıyor?

Samsun'da pompalı tüfekle dehşet saçtılar

Samsun'da pompalı tüfekle dehşet saçtılar

Samsun'da memura uyuşturucu gözaltısı

Samsun'da memura uyuşturucu gözaltısı

Samsun'da iki minibüs çarpıştı, olası facia ucuz atlatıldı

Samsun'da iki minibüs çarpıştı, olası facia ucuz atlatıldı