Samsun Milletvekili Yaşar'dan kadına şiddet açıklaması

Samsun Milletvekili Yaşar'dan kadına şiddet açıklaması

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM'de yaptığı konuşmada; 'Kadınlara; sokakta korkmadan gezebileceği, çekinmeden iş yerlerine gidebileceği, gerçekten devletin sorumluluğunda olduklarını hissedebilecekleri, hayatlarını özgürce sürdürebilecekleri bir Türkiye yaratmak gerekir' dedi.

Kadının, Türk ve İslam aleminde önemine değinen İYİ Parti'li Yaşar, geçmişte Türk kadının hem ailede hem de siyasi ve ekonomik alanda da söz sahibi olduğunu, Cumhuriyet döneminde de Türk kadının elde ettiği hak ve fırsatlar sayesinde pek çok toplumun önüne geçtiğini söyledi.

İstanbul Sözleşmesi Tekrar Hayata Geçirilmelidir

Son dönemlerde artan kadın şiddetine ilişkin rakamlar veren Bedri Yaşar konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: "Kadına şiddete yönelik Mecliste alınan kararlar, yasalar, iyileştirmeler, görüşülen konular elbette ki önemlidir. Ancak alınan kararların uygulanması daha da önemlidir. Kadına yönelik şiddette uygulanan cezalar caydırıcı olmalıdır. İyi hal indirimleri irdelenmelidir. İstanbul Sözleşmesi kadınların güvencesidir. Son 10 yılda 2 bin 500'e yakın kadın cinayeti işlenmiştir.  2020'de 527 kadının hayatına son verilmiştir. Sadece Eylül ayında 26 kadın cinayeti 19 şüpheli kadın ölümü gerçekleşmiştir. Ancak Hükümet İstanbul Sözleşmesi'ni 21 Mart 2021 tarihinde feshederek büyük bir yanlış yaptı. Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çıkarıldığı günden bu yana en az 162 kadın cinayeti, 106'dan fazla şüpheli kadın ölümü gerçekleşti."

Kadınlarımızı Korumak Devletin Görevidir

Kadınları korumanın devletin görevi olduğunu belirten Bedri Yaşar, "Kadınlara; sokakta korkmadan gezebileceği, çekinmeden iş yerlerine gidebileceği, gerçekten devletin sorumluluğunda olduklarını hissedebilecekleri, hayatlarını özgürce sürdürebilecekleri bir Türkiye yaratmak gerekir. Kadın ve şiddet asla ve kata yan yana gelemez." dedi.