Çocuk Gelişiminin Önemi Nedir?

Çocuk Gelişiminin Önemi Nedir

Bu Süreçte Nelere Dikkat Etmeli?

"Gelişim", her ne kadar çocuğunuzun fiziksel gelişimindeki değişiklikler olarak düşünülse de çocuğunuzun bedensel, sosyal, duygusal ve zihinsel olarak tüm becerilerindeki değişiklikleri ifade eder. Bu gelişme alanlarının tümü birbiriyle bağlantılıdır ve her biri diğerlerini etkiler.

Yaşamın ilk altı yılında deneyimler ve ilişkiler, çocukların beyinlerinde milyonlarca bağlantı oluşmasına sebep olur ve gelişimini teşvik eder. Çocukların beyinleri, hayatlarının diğer dönemlerine kıyasla ilk altı yılda daha hızlı bağlantılar geliştirir. Okul öncesi dönem temel alışkanlıkların başlatıldığı ve geliştirildiği dönemdir. Temizlik, beslenme, uyku gibi alışkanlıklarının hepsinin temeli bu dönemde atılır.

Bu dönemde beyin gelişimini desteklemek için çocuğun beynini uyarmak önemlidir. Beyin ne kadar uyarılırsa o kadar gelişir. Beyini uyarmanın ve geliştirmenin yolu oyunlardan ve sosyal ilişkilerden geçer. Oyun, çocuk için eğlencelidir ama aslında bir öğrenme aracıdır. Çocuk oyunu oyun olarak görmez ama birçok konu çocuğa oyun yoluyla eğlenceli bir şekilde öğretilebilir. Oyun çocuğunuza keşfetme, gözlemleme, deneme ve problem çözme fırsatları verir.

Çocuğun gelişimini desteklemek için ne kadar farklı ve çeşitli oyun oynatırsanız o kadar faydalı olursunuz. Sürekli aynı oyunlar yerine çeşit daha önemlidir. Anne-babalar çocuklarıyla çok çeşitli oyunlar oynasalar da bir yerden sonra tıkanırlar. Yeni oyun üretmekte zorlanırlar. Bu da çok doğaldır çünkü anne-babalar her zaman çocuklarının gelişimini hangi oyunlarla destekleyebileceklerini bilmezler. Anne-babalara, çocuklarının yaşına uygun oyunlar sunan ve çocukların bedensel, zihinsel, sosyal, duygusal gelişimine yönelik birçok bilgi veren önemli bir kaynak iseÇocuklu Dünya'dır. Çocuklu Dünya doğumdan itibaren çocuk gelişimini desteklemek için 2500'den fazla eğitici oyun, zeka kartları ve etkinlik kitapları sunmaktadır.

Oyun oynarken; çocuğunuzun, sizin desteğinize ve cesaretlendirmenize ihtiyacı olacaktır. Ancak çocuğunuzu desteklerken çocuğunuzun kendi başına bir şeyler denemesine ve bazen hata yapmasına izin vermek önemlidir. Çocuklara bir şey öğretmenin en kolay yolu,  çocuklarınıza belirli sınırlar koyarak denemesine izin vermek, hata yapıp doğrusunu bulmasına imkan tanımaktır.

Oyun kadar sosyal ilişkiler de önemlidir. İlk başta anne-babayı tanımak, sonra ailenin diğer bireylerini tanımak ve güvenmek, daha sonra da sosyal çemberin büyümesi çocuk gelişiminin doğal bir yönüdür. Bu ilişkiler çocuk gelişiminin tüm alanlarını ve aşamalarını etkiler. İlişkiler yoluyla çocuklar hayati bilgiler öğrenir. Örneğin, çocuğunuz bulunduğu ortamın güvenli bir yer olup olmadığını, sevilip sevilmediğini, onu kimin sevip sevmediğini, ağladığında veya güldüğünde ne olduğunu ve çok daha fazlasını öğrenir. Çocuğunuzla etkileşim için harcadığınız zamanlar çocuğunuzun temel yaşam becerilerini öğrenmesine yardımcı olur.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da define avcıları jandarmaya yakalandı

Samsun'da define avcıları jandarmaya yakalandı

Samsun'da emekli bekçi evinin önünde silahla vurulmuş halde ölü bulundu

Samsun'da emekli bekçi evinin önünde silahla vurulmuş halde ölü bulundu

Saç Ekiminden Sonraki Süreç Nasıl İşler?

Saç Ekiminden Sonraki Süreç Nasıl İşler?

Kayıptı, öldürülmüş olarak bulundu

Kayıptı, öldürülmüş olarak bulundu

Zehirlendiği iddia edilen genç Samsun'da kurtarılamadı

Zehirlendiği iddia edilen genç Samsun'da kurtarılamadı