Sarhoş Tekerlek

Sarhoş Tekerlek

Masalarda, sehpalarda ya da sanayide kullanılan ve taşıma gerektiren araçlarda kullanılabilen tekerlek modellerinden birisi de sarhoş tekerlektir.

Masalarda, sehpalarda ya da sanayide kullanılan ve taşıma gerektiren araçlarda kullanılabilen tekerlek modellerinden birisi desarhoş tekerlektir. Özellikle ağır eşyaların taşınmasında işleri çok daha kolay hale getiren tekerlek modelleri kolay monte edilmesi, dayanıklı olması ve harekette sağladığı esneklik ile yaygın bir kullanıma sahiptir.

Sarhoş tekerlek modelleri nelerdir?

Sarhoş tekerlekte genel amaç, tekerleklerin her birinin özgür bir şekilde hareket etmesidir. Böylecesarhoş tekerlek modelleri ile yönlendirme kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Ağır eşyalar söz konusu olduğunda manevra yapma kabiliyeti arttığı gibi dar alanlarda da kolayca taşıma yapılabilmektedir. Bu nedenle sarhoş tekerlek bir tekerlek özelliği olarak tüm tekerleklerde seçim yapılabilir.

Sarhoş tekerlek nasıl seçilir?

Sarhoş tekerlek seçimi sırasında bu hareket özelliği göz önünde bulundurulmalıdır. Bununla birlikte taşınacak eşyanın ağırlığına göre uygun bir model seçilmelidir. Taşınacak yük 500 kilogram ise her bir tekerleğin minimum taşıma kapasitesi 125 kg olması gerekmektedir. Bu nedenle yük üzerinden yapılacak değerlendirmeye göre taşıma kapasitesi yeterli olan tekerlek seçilmelidir.

Bununla birlikte tekerleklerde malzeme, kullanım kolaylığını ve sesi de doğrudan belirlemektedir. Yumuşak malzemelerden üretilen tekerleklerde ses minimuma indiği gibi dayanıklılık azalabilmektedir. İz ve ses yapmayan bu modeller, sessiz bir kullanım istendiğinde idealdir. Ancak ağır ve dayanıklılığın ön planda olduğu durumlarda döküm ve poliproplen gibi malzemelerden yapılan tekerlekler seçilmelidir. Bu tekerlekler çok daha sert olduğu gibi kullanım sırasında ses yapmaktadır. Ancak çok daha uzun ömürlü olması nedeniyle tercih edilmektedir. Bağlantı seçimi ve yerden yüksekliğinin ne kadar olması gerektiği de belirlenerek buna uygun bir şekilde sarhoş tekerlek modelleri arasından seçim yapılabilir.

Sarhoş tekerlek nasıl monte edilir?

Seçim sırasında yapılan tercihlere göre her tekerleğin nasıl monte edileceği değişmektedir. Sarhoş tekerlek sadece tekerleğin kullanımını ifade ettiği gibi monte konusunda diğer tekerlek modellerinden farklı bir yapıda değildir. Bu nedenle masanın ahşap ya da metal olup olmadığına göre farklı monte yöntemlerinin kullanılması gerekir. Metal eşyalarda 4 cıvata ve somun kullanılması ile tek tekerlek montajı yapılabilir. Çok daha dayanıklı ve sanayi alanlarında ise kaynatma ve kaynak gibi yöntemlerle dayanıklılık arttırılabilir. Ahşap modellerde ise genellikle 1 cıvata yeterli olmaktadır. Tek cıvatalı modellerde cıvata ile birlikte somun da kullanılması önerilmektedir.

Sarhoş tekerlek nerelerde kullanılır?

Sarhoş tekerleğin kullanım alanları oldukça yaygındır. Dekoratif ya da taşıyıcı her türlü eşyada kullanılabilecek olan tekerlek modelleri için genel kullanım alanları; sandalye, transpalet, sehpa, çöp konteyner, taşıma arabaları, servis araçları, iskeleler, raflar, tezgahlar, takım arabaları ve tepsi arabalarıdır.