Çıkma Oto Yedek Parça Alınır mı?

Çıkma Oto Yedek Parça Alınır mı

Orjinal ve Muadil Yedek Parça ile Farkları

Otomobillerde kaza, arızalanma ve daha birçok durumdan ötürü zaman zaman parça değişimi gerekebilir. Böyle durumlarda otomobillerde değiştirilecek parça için kullanıcılara orjinal, OEM (Muadil) veya çıkma oto yedek parça seçenekleri sunulmaktadır. Aralarındaki fiyat farkları sebebiyle kullanıcıları düşündüren bu 3 farklı seçenek hakkında akıllarda birçok soru bulunmaktadır. Bu sorulardan bazıları ve cevapları.

Çıkma Oto Yedek Parça Nedir?

Çıkma oto yedek parça, trafik kazası, araç arızası gibi daha birçok nedenden ötürü hasar gören araçların hasarsız olarak kurtarılan parçalarına verilen addır. Bu araç parçalar kaza vb. durumlardan zarar görmediği için ihtiyaç duyulan farklı otomobillerde kullanılabilmektedir. Orjinal ve muadil yedek parçalara oranla daha uygun fiyatlı olan çıkma oto yedek parçaları birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Çıkma Oto Yedek Parça Alınır mı?

Çıkmaoto yedek parçalar daha öncesinde kullanılan ürünler olması sebebiyle orjinal veya muadil yedek parçalar ile aynı performansı göstermelerini beklemek mümkün değildir; ancak yine de hasarsız çıkma oto yedek parçaları tercih edilebilir. Çıkma oto yedek parçası satın almadan önce parçanın sorunsuz bir biçimde çalışır durumda olmasına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte parçanın daha önceki sahip veya sahipleri tarafından ne kadar süre kullanıldığı da oldukça önemlidir. Uzun süre kullanılan çıkma oto yedek parçalar dışarıdan sorunsuz bir biçimde görünseler de uzun vadede farklı sorunlara yol açabilirler. Bu nedenle çıkma oto yedek parça satın alırken ayrıca dikkat edilmeli ve ürün detaylıca incelenmelidir.

Orjinal ve Muadil Yedek Parça Arasındaki Farklar

Orjinal yedek parçalar, adından da anlaşılacağı üzere otomobilin bizzat üretici firmasının kimliği ile satışa sunulan ürünlerdir. Orjinal yedek parçalar üzerinde genel olarak otomobilin logosu bulunur ve araç ile birebir uyumlu olarak üretilirler. Böylece olası hasar vb. durumlardan kaynaklı olarak ihtiyaç duyulan yedek parça, hasarlı olan parçanın yerini eksiksiz bir biçimde tamamlayarak otomobilin performansına ve görüntüsüne zarar vermez.

Muadil yedek parçalar OEM parçalar olarak da bilinmektedir. OEM kelimesi İngilizce olmakla beraber Türkçe açılımı 'Orjinal ekipman üreticisi' şeklindedir.Otomobil üreticisi firmaların kendileri üretmeyip orjinal ekipman üreten tedarikçi firmalardan satın aldıkları parçalar bulunmaktadır. Bu parçaları satın alan otomobil üreticisi firmalar parçalar üzerine kendi logolarını yerleştirerek otomobillerinde kullanırlar. Orjinal ekipman üreticisi tedarikçi firmalar fazla üretmiş oldukları otomobil parçalarının bir kısmını kendi isimleri ile satışa sunarlar. Bu parçalar orjinal yedek parçalar ile aynı işleve sahip olsalar da muadil parçalar olarak adlandırılırlar.

Muadil yedek parçalar orjinal yedek parçalara oranla daha uygun fiyatlıdırlar. Bunun yanında orjinal yedek parçaların üzerlerinde otomobilin orjinal logosu yer alırken muadil yedek parçalarda tedarikçi firmanın ismi ve logosu yer alır.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'dakiler millet düşmanı mı?

Samsun'dakiler millet düşmanı mı?

Kızının sevgilisine kadın kılığında randevu veren baba öldürüldü

Kızının sevgilisine kadın kılığında randevu veren baba öldürüldü

Samsun'da genç kız kaza kurbanı oldu

Samsun'da genç kız kaza kurbanı oldu

Samsun Valiliği'nden 'organ mafyası' açıklaması

Samsun Valiliği'nden 'organ mafyası' açıklaması

Cinnet: Eşini ve iki çocuğunu öldürüp intihara teşebbüs etti

Cinnet: Eşini ve iki çocuğunu öldürüp intihara teşebbüs etti