Motor Yağı Fiyatları

Motor Yağı Fiyatları

İçten yanmalı motora sahip araçlarda motor yağının görevi motorda meydana gelen sürtünmeyi minimum seviyeye indirmektir.

İçten yanmalı motora sahip araçlarda motor yağının görevi motorda meydana gelen sürtünmeyi minimum seviyeye indirmektir. Motor yağı sayesinde, motorun ömrü uzar, daha performanslı çalışır ve aşınma en azami seviyede tutulur. Motor yağında dikkat edilmesi gereken nokta düzenli olarak kontrol edilmesidir. Sürtünmeden dolayı motor yağında zamanla biriken tortular oluşmaktadır. Bu tortunun birikmesi ile motor yağı kayganlığını ve akışkanlığını kaybeder. Dolayısıyla motordaki sürtünmeyi azaltma etkisi de zamanla kaybolur. Bunun sonucunda motorda yetersiz performans ve gereksiz fazla yakıt kullanımı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Siz de aracınızın motor yağının düzenli kontrolü için Otopratik'i tercih edebilirsiniz. Alanında uzman teknik kadrosu ve tüm hizmet şeffaflığı ile Otopratik'den kolay bir şekilde motor yağı servis hizmeti alabilirsiniz. Zamanınızdan tasarruf etmek için motor yağı randevusu oluşturarak ihtiyacınız olan onarım hizmetini en hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

Motor Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Araç üretici markaların tavsiyelerine hareketle, kullanılan yağın türüne ve kat edilen mesafeye göre, aracınızın motor yağının yılda en az 1 kez değiştirilmesi tavsiye edilir. Motor yağı değiştirmekte olan üst sınır eski araçlar için her 5.000 kilometrede bir, yeni satın alınmış araçlar ise en fazla 20.000 kilometrede bir değiştirilmesi gerekir. Dizel araçlarda ve benzinli araçlarda motor yağı değişimi süresi farklılık gösterebilir, ayrıca otomobillerin marka ve modeline göre de yağ değişim sıklığı değişiklik gösterebilir.

Motor Yağı Ne İşe Yarar, Görevleri Nelerdir?

Motor yağı, motor mekanizmasında bulunan parçaların hareketinin kolaylaşmasını sağlayarak tekerleklere daha fazla güç aktarılmasını sağlar. Aşağıda sizler için bir araya getirdiğimiz maddelere göz atarak motor yağının ne işe yaradığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Sürtünmeyi en aza indirir. Birbirine temas halinde çalışan parçaların arasında ince bir yağ tabakası oluşturarak, sürtünmeden dolayı aşınmayı ve sıcaklığı en aza indirir.
  • Motor kompresyonunun düşmesini önler. Segmanların silindir yüzeyinden sıyırdığı yağ, segman ile yuvası arasına dolarak kompresyon kaçağına karşı sıvı conta gibi görev yapar. Kompresyonun, piston, segman, silindir arasından kartere kaçmasını en aza indirir.
  • Motor parçalarının soğumasına yardımcı olur. Karterde bulunan yağ, motor parçalarından daha soğuktur. Yağlama sırasında parçaların üzerinden aldığı sıcaklığı kartere getirerek parçaların soğumasına yardımcı olur.
  • Motor parçalarının temizlenmesinde de büyük bir rol oynar. Motor yağı, yağladığı parçalar üzerinde aşınmadan dolayı meydana gelen talaşları ve yanma sonucu oluşan atık tortuları bünyesinde toplayarak kartere getirir. Böylece motor parçalarının devamlı temiz kalmasını sağlar.

Motor Yağı Fiyatları

Otopratik'den aracınız için onarım hizmeti aldığınızda, aracınızda kullanılan ekipmanlar ve yedek parçalar son derece kaliteli, orjinal ve garantili parçalardır. Bu araç için önemli olan ekipmanlar arasında motor yağı da yer alıyor. Otopratik'den aracınızın motor yağını güvenle ve hızlı bir şekilde yenileyebilirsiniz. Ayrıca Otopratik, müşterilerini de düşünmeyi ihmal etmeyerek, herkesin kolay bir şekilde faydalanabileceği ekonomik onarım paketleri sunuyor.

İhtiyacınız olan onarım hizmetinin fiyatlarını Otopratik birimlerine gitmeden web sitesinden listeleyerek görebiliyorsunuz. Siz de ekonomik onarım paketleri vemotor yağı fiyatları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Otopratik web sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir. Dilerseniz kolay bir şekilde kendinize en uygun zaman için randevu oluşturarak daha hızlı servis desteği alabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'dakiler millet düşmanı mı?

Samsun'dakiler millet düşmanı mı?

Kızının sevgilisine kadın kılığında randevu veren baba öldürüldü

Kızının sevgilisine kadın kılığında randevu veren baba öldürüldü

Samsun'da sokak çatışmasının iki şüphelisi tutuklandı

Samsun'da sokak çatışmasının iki şüphelisi tutuklandı

Samsun'da 'kız meselesinden' elini kana buladı, tutuklandı

Samsun'da 'kız meselesinden' elini kana buladı, tutuklandı

Samsun'da genç kız kaza kurbanı oldu

Samsun'da genç kız kaza kurbanı oldu