Samsun'da protokol çeltik ekti

Samsun'da protokol çeltik ekti - Samsun haber

Türkiye'de en fazla çeltik üretimi yapılan ikinci bölge olan Samsun'un Bafra Ovası'nda protokol tarafından çeltik tohumları suyla buluşturuldu.


Samsun'un Bafra ilçesi Üçpınar Mahallesi'nde Bafra Kaymakamlığı ve Bafra Ziraat Odası tarafından organize edilen "Geleneksel 8. Çeltik Ekim Günü" gerçekleştirildi. "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" çerçevesinde düzenlenen tohum dağıtım ve çeltik ekim töreninde Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, traktörle damlama sulama çeltik alanında ekim yaptı. Tava sulama alanında da tarlaya pirinç tohum attı.
Edirne'nin İpsala ilçesinden sonra 2. sırada yer alan Bafra Ovası'nda tava sulama ve damlama sulama çeltik ekimi yapıldı. 49 kırsal mahallede çeltik yetiştiriciliği yapılan Bafra'da çeltik yetiştiriciliği 2007 yılında 50 bin 717 dekar iken, 2021 yılında bu rakam yaklaşık yüzde 175 artışla 140 bin dekar alana çıktı. 2021 yılında 100 bin 650 ton çeltik üretimi gerçekleştirildi.

"Toprağın etkinlik ve verimliliğini arttıracağız"
Samsun Valisi Zülkif Vali Dağlı programda yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Bir karış yer bırakmayacağız mutlaka. Bundan maksat bir karış deyince aslolan şudur: 12 ay boyunca bırakmayacağız hem de bunun toprağın etkinlik ve verimliliğini arttıracağız. Yani birim metreden aldığımız gelir daha fazla olacak. Baktığımızda damla sulama ile yapılan pirinçte bunun kat kat fazla olabileceğini görüyoruz. Denemesi yapıldı görüldü ürün fazla alınıyor. Bakanlığımız da ara desteklerde bulunacak. Kaynaklarımızı verimli kullanmak zorundayız. Suyumuzu, toprağımızı verimli kullanmak zorundayız. Tabii ki bu iş kolay değil. Suyun içerisinde bu çalışmayı yapmak çok daha zor bir iş. Diğer bir boyut ise siyah pirinç. Bu siyah pirinci çok iyi anlayamadık ama dünyanın ileri ülkelerinde bu çok bilinen bir pirinç türü. İçinde şeker oranı çok çok az. Şu anda diyabet ve obezite hastalıkları üzerinde duruluyor. Bu manada siyah pirinci destekliyoruz."
Konuşmaların ardından Samsun Valisi Zülkif Dağlı, hazırlanan damlama sulama alanında traktörle ekim yaptı. Daha sonra protokol yöresel kıyafetler giyerek tava sulama alanında çeltik tohumlarını suyla buluşturdu.
Vali Dağlı ayrıca, bocce yarışmalarında il birincisi olan Üçpınar Ortaokulu öğrencilerini tebrik etti.

 

İLGİLİ HABERLER

Samsun İl Müdürü Açıkladı: Yasak Sona Erdi

Samsun İl Müdürü Açıkladı: Yasak Sona Erdi

Benzine ve otogaza indirim

Benzine ve otogaza indirim

Samsun'da Kıyma Çekiminde Fiyatlara 'Korsan' İndirimi

Samsun'da Kıyma Çekiminde Fiyatlara 'Korsan' İndirimi

Samsun'da ihracat azaldı, ithalat arttı

Samsun'da ihracat azaldı, ithalat arttı

Samsun'da 2. elde bayram hareketliliği

Samsun'da 2. elde bayram hareketliliği