Samsun'da 10 fabrikanın temeli atıldı

Samsun'da 10 fabrikanın temeli atıldı - Samsun haber

Samsun Havza Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) inşa edilecek 10 fabrikanın temeli düzenlenen törenle atıldı.


Havza OSB'de 10 yeni fabrikanın temel atma töreni protokol üyelerinin katılımıyla aynı anda yapıldı. Temel atma töreni ilk olarak saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 960 dönüm üzerinde, 43 adet sanayi parseli bulunan Havza OSB'ye tüm altyapı tesislerinin tamamlanmış olması ve konumu nedeniyle yatırımcılar tarafından yoğun talep gösterildiğini ifade eden Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, tahsisi yapılan 29 parselden 5'inde üretime geçildiğini, 5'inde inşaatın devam ettiğini, 9'unda proje çalışmalarının sürdüğünü ve 10'unun da bugün toplu olarak temelinin atıldığını söyledi. Bugün itibarıyla üretimde olan firmalarda 220 kişinin istihdam edildiğini belirten Vali Dağlı, Havza OSB'nin genişleme alanı hariç 960 dönümlük arazisi üzerindeki parsellerinin tamamıyla faaliyete geçmesi durumunda 3 bin 500'ün üzerinde kişiye istihdam sağlanmasının hedeflendiğini açıkladı.

"Üretim ve istihdam olmadan olmaz"
Temeli atılan fabrikaların üretim ve istihdam açısından önemli olduğuna vurgulayan Dağlı, "Organize sanayi bölgeleri önemli. Bu açıdan Havza'nın çok da önemli bir cazibe merkezi olduğunun bilincindeyiz. Bu maksatla 10 bin dönüme çıkardık. Kavak OSB 680 genişleme alanı kabul edildi, şu anda işlemler devam ediyor. Vezirköprü'de 2 bin 500 dönümlük bir organize sanayinin kuruluşunu bakanlığımıza gönderdik, olumlu dönüş geldi. Üretim olmadan olmaz, istihdam olmadan olmaz. Bunların da yolu düzenli sanayileşmedir ve organize sanayi bölgeleridir. 15 sene önce bunlar hayal gibiydi. Yolu yapılmış ortada hiç bir şey yok. Herkeste soru işaretleri var. Ama geldiğimiz noktayı şimdi görüyoruz. 5-6 sene sonra burada baktığımızda tüm sanayi tesisleri çalışır vaziyette içinde okuluyla, tesisleriyle, çalışanlarıyla burada ayrı bir dünya olacağını şimdiden görüyor gibiyim. Şimdiden yatırımcılarımızı tekrar kutluyorum. Emeği geçen herkese, tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Acar da törende bir konuşma yaptı.
Program, konuşmaların ardından temel atma töreni ile devam etti. Dualarla fabrikaların temelleri atılırken, adak da kesildi. Programlara ayrıca Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Sancak, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, fabrika yöneticileri, sanayiciler, iş adamları ve davetliler katıldı.

 

İLGİLİ HABERLER

Ekmeğin fiyatı Samsun'da açıklandı: Kilosu 20 TL'yi geçmeyecek

Ekmeğin fiyatı Samsun'da açıklandı: Kilosu 20 TL'yi geçmeyecek

Samsun'da pazarın şampiyonu: 1,3 ton ve 60 bin TL

Samsun'da pazarın şampiyonu: 1,3 ton ve 60 bin TL

Samsun'da ekimi yaygınlaştırılıyor

Samsun'da ekimi yaygınlaştırılıyor

Bulduğu parayı "Al senin olsun" denmesine rağmen sahibine teslim etti

Bulduğu parayı "Al senin olsun" denmesine rağmen sahibine teslim etti

Fındık üreteicisinin fındık taban fiyatı için 60 TL beklentisi

Fındık üreteicisinin fındık taban fiyatı için 60 TL beklentisi