Zirkonyum Kaplamanın Avantajları

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları

Dişler üzerinde zamanla oluşan aşınma, çürük, yıpranma gibi problemlerin giderilmesi için ya da estetik amaçlı olarak kaplama yöntemine başvurulur.

Diş kaplama işlemi için metal destekli porselen, tam seramik porselen ya da zirkonyum porselen kaplama gibi farklı uygulama yöntemleri vardır.Zirkonyum dişkaplama, daha estetik ve doğal görünümlü olduğu için son dönemlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Peki,zirkonyum kaplamanın avantajları nelerdir?

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum, beyaz renkte olan geçirgen ve dayanıklı bir maddedir. Saf mineral hali işlenerek seramiğe dönüştürülür ve içerisinde metal barındırmaz. Biyolojik olarak ağız ortamına uygun bulunduğu için diş tedavilerinde yaygın olarak kullanılır. Çürük dişlerin onarımı, estetik diş uygulamaları, eski dolguların düzeltilmesi, köprü protez işlemleri gibi birçok tedavide tercih edilir.

Zirkonyum Kaplama Yaptırmak için Şişli Gayrettepe'de bulunan Dr.Özlem Özcan'dan randevu alabilirsiniz.https://www.drozlemozcan.com/zirkonyum-dis-kaplama/

Dayanıklı bir alaşım olduğu için ön veya arka bölgedeki dişlerde kaplama için kullanılabilir. Diş beyazlatma işlemi uygulanan hastalarda istenilen sonuç elde edilemediğinde ve koyu renkli dişlerin tedavisindezirkonyum kaplama tavsiye edilir. Çok uzun köprülerde kullanılmadığı sürece dezavantajı yok sayılan bu kaplamanın aksine birçok avantajı bulunur.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Günümüzde, hastalardan alınan olumlu geri dönüşler ile zirkonyum destekli tedaviler yaygınlaşmış durumdadır. Diş kaplama işlemlerinde bu maddenin kullanılmasının avantajları şu şekilde özetlenebilir:

 • Işık geçirgenliğine sahip olduğu için ön dişlerde doğal ve estetik bir görünüm elde edilir.
 • Çiğneme basıncına karşı dayanıklı olduğu için arka dişlerde de güvenle kullanılır.
 • Özel sabitleme işlemi sayesinde dişten düşme, çıkma, kayma riski taşımaz ve uzun ömürlü kullanım sağlar.
 • Oksitlenmeye ve aşınmaya karşı direnci yüksektir.
 • Hem kimyasal hem de fiziksel olarak tutuculuğu porselene göre daha yüksektir.
 • Sıcak ve soğuktan etkilenmediği için diş hassasiyeti yaratmaz.
 • Metal içermeyen bir bileşim olduğu için metal alerjisi olanlarda rahatlıkla kullanılabilir.
 • Metal destekli porselenlerde olduğu gibi ağırlık hissi yapmaz, ağızda metalik tat bırakmaz ve metalik siyah yansıma problemi oluşturmaz.
 • Biyolojik olarak uyumlu ve doku dostu olduğu için diş eti sağlığını bozmaz, ağızda koku yapmaz.
 • Beyaz renkte olması hem estetik görünüm sağlar hem de diş eti bağlantısında grileşme oluşturmaz.
 • Her renk dişe kolaylıkla uygulanabilir. Dişin kendi rengi kaplama rengini değiştirmez ve uzun yıllar beyazlığını korur. Hastalar için günlük kullanımda yüksek konfor ve rahatlık sağlar.
 • Zirkonyum fiyatları diş sayısına, laboratuvar işçiliğine ve diş hekiminin ustalığına göre değişim gösterir. Porselen kaplamaya göre daha masraflı olsa da fiyat performans ilişki açısından avantajlı bulunur.

Zirkonyum Kaplama ile İlgili Nelere Dikkat Edilmelidir?

Zirkonyum diş kaplama oldukça kolay ve kısa süren bir tedavidir. Kaplama gerektiren işlemlerden önce, acı hissetmemesi için hastaya lokal anestezi uygulanır. Kaplama işlemi süresince hastanın dişsiz kalmaması için özel ölçü ile geçici dişler yapılır. Tedavi süreçleri ortalama 10 gün sürer. Tedaviden sonra bir hafta boyunca aşırı sıcak veya soğuk yiyecek içecekler tüketilmemesi, sert ve yapışkan gıdalardan uzak durulması tavsiye edilir. Randevu takibi aksatılmadığı ve günlük rutin diş temizliğine özen gösterildiği sürece uzun yıllar boyunca zirkonyum kaplama dişler güvenle kullanılabilir.

Sizler de Dr. Özlem Özcan kontrolünde her türlü ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden yararlanmak için hemen iletişime geçebilir. Kısa süre içinde randevu oluşturabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Yeni Müdür Samsun'da Yarın Göreve Başlıyor

Yeni Müdür Samsun'da Yarın Göreve Başlıyor

Türkiye de Atakum Gibi Olmaz İnşallah

Türkiye de Atakum Gibi Olmaz İnşallah

Samsun'da 15 yaşındaki kız 45 gündür kayıp

Samsun'da 15 yaşındaki kız 45 gündür kayıp

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Değişti

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Değişti

Samsun'da o operasyonda 6 kişi tutuklandı

Samsun'da o operasyonda 6 kişi tutuklandı