Web Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Web Tasarımı Nasıl Olmalıdır

Web tasarımı nasıl olmalıdır? Web tasarım ve geliştirme, Web Tasarım yazılımı kullanarak bir web sitesi geliştirme sürecidir.

Web tasarımı terimi genellikle web siteleri oluşturmanın görsel tasarım yönünü ifade etmek için kullanılırken, Web geliştirme arka uç programlamayı veya komut dosyası dillerini ifade etmektedir.

Web tasarımı, basitçe çekici, gezinmesi kolay ve profesyonel görünen web siteleri oluşturma sanatıdır. İyi bir tasarımcı, ziyaretçilerin kullanması ve anlaması kolay, çekici bir sitenin nasıl oluşturulacağını bilen; nitelikli bir uzmandır. Web tasarımcı web geliştirme sürecini profesyonel düzeyde yönetmektedir.

Web geliştirme süreci web sitenizi geliştirmeye odaklanır.  Ayrıca kullanıcıların sitenizi ziyaret ettiklerinde gördüklerine odaklanır. Bununla birlikte bir web sitesinin görsel tarafını oluşturan sayfaların düzenlenmesini sağlar. Ayrıca bu süreç; HTML (Köprü Metni İşaretleme Dili), JavaScript ve diğer öğeleri içerir.

Profesyonel bir web tasarımcı sitenizin işlevselliğini güçlendiren veritabanları ve diğer bileşenleri oluşturmayı içeren geniş kapsamlı bir şekilde hizmet sunmak durumundadır.Web tasarım, istenen hedeflere ulaşmak için web siteleri geliştirme sanatı ve bilimidir. Web içeriği oluşturma, sürdürme ve değiştirme sürecini kapsamaktadır.

Web Tasarımını Oluşturan Temel Unsurlar

Web tasarımcıları, web sitesi içeriği oluşturmak için görüntü düzenleme yazılımı gibi çeşitli araçlar kullanır. Birçok web sitesi, web tasarımının yalnızca birkaç alanında uzmanlaşmış profesyonel web tasarımcıları tarafından tasarlanmaktadır. İyi bir web tasarımını oluşturan beş temel unsur oluşturmaktadır;

  • İçerik
  • Verim
  • Güvenlik
  • Kullanılabilirlik
  • Ulaşılabilirlik

Web tasarımı, web sitelerini planlama ve oluşturma süreci olarak karşımıza çıkmaktadır.Web tasarımı, grafik tasarımcılardan kullanılabilirlik uzmanlarına ve programcılara kadar birçok farklı insan türünü içermektedir. Burada içeriklerin üst düzeyde olması ve yüksek düzeyde bir verimin elde edilmesi gerekmektedir. Yine web sitelerinde güvenlik ve kullanılabilirlik de önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

Web Tasarımın Amacı Nasıl Olmalıdır?

Günümüz koşullarında web tasarım sürecinin son derece titiz bir süreci beraberinde getirdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Web tasarımının amacı, kullanıcıların gezinmesi için hem çekici hem de kolay bir site oluşturmaktır. Web tasarımı süreci çok karmaşık bir süreçtir. Ancak tüm web siteleri için geçerli olan bazı temel ilkeler vardır. Bunlar;

  • Erişilebilirlik
  • Görsel çekicilik
  • Organizasyon

Olarak sınıflanmaktadır. Organizasyon; site, ziyaretçilerin aradıklarını bulmaları kolay olacak şekilde mantıklı bir şekilde düzenlenmelidir. Bu, sayfaların mantıksal olarak birbirine bağlanması ve açıklayıcı başlıklara sahip olması gerektiği anlamına gelmektedir.

Görsel çekicilik; site, işlevsel olduğu kadar görsel olarak da çekici olmalıdır; bu, sayfayı işlevsel olduğu kadar estetik açıdan da hoş kılan grafiklerin, renk şemalarının ve diğer öğelerin kullanılması anlamına gelmektedir. Erişilebilirlik; site, herhangi bir bilgisayar veya cihaz türü olan herkes tarafından, gece veya gündüz herhangi bir saatte, dünyanın herhangi bir yerinde erişilebilir olmalıdır.

Web Tasarım Süreci Nasıldır?

Web tasarım süreci çok yaratıcı ve dinamik bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu süreçte gerçek çalışmaya başlamadan önce çok fazla planlama ve tasarımın yapılması gerekmektedir. Bir web tasarımcısının sitelerini işlevsel, etkileşimli ve görsel olarak çekici hale getirebilmesi için HTML, CSS ve Java Script konusunda yetkin olması da şarttır.

İşletmeniz için profesyonel bir web tasarımcısı tutmayı düşünüyorsanız, bir web sitesi oluşturmak için gerekenler hakkında biraz bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. Bir web tasarımcısıyla anlaşmadan önce mutlaka kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz önerilmektedir. Ancak bu sayede tam anlamıyla talebinize uygun bir şekilde web tasarım hizmetini almanız mümkün hale gelecektir.

İLGİLİ HABERLER

Samsunlunun paralarını böyle heba ettiler

Samsunlunun paralarını böyle heba ettiler

Samsun'daki soruşturma derinleşiyor

Samsun'daki soruşturma derinleşiyor

Samsun için 'Çok Kuvvetli' uyarısı

Samsun için 'Çok Kuvvetli' uyarısı

Samsun Atakum'da sokağa atılmış koltukta ölü bulundu

Samsun Atakum'da sokağa atılmış koltukta ölü bulundu

Samsun'da avukatı yaraladı, tahliye oldu, saldırıya uğradı

Samsun'da avukatı yaraladı, tahliye oldu, saldırıya uğradı