Fizyoterapist Sayısı Artıyor!

Fizyoterapist Sayısı Artıyor!

Fizyoterapistler hem kamuda hem de özel sektörde çalışabiliyor.

Fizyoterapistler hem kamuda hem de özel sektörde çalışabiliyor.Taşeron son dakika haberlerini takip ederek işçi alımları hakkında bilgi alabilirsiniz. İş bulma alanı geniş olduğu için gençler tarafından tercih edilen meslekler arasında yer alıyor.

Fizyoterapist Nasıl Olunuyor?

Personel sağlık net haberlerinde son dönemlerde bu alanda ki konular artış gösterir. Fizyoterapist olmak için Fizik ve rehabilitasyon bölümü okunmalıdır. Bu bölümün genel amacı yaşlıların veya ağrı çeken kişilerin fonksiyon bozukluklarını tedavi etmektir. Bireyin fiziksel sorununun çözümlenmesi için bilimsel metotlar uygulanır. Mezun sayısı her geçen gün artarken gelişme gösteren sektörlerden biridir. Kas sistemi bozuklukları, doğuştan gelen engeller ve eklem rahatsızlıkları gibi birçok alanda çalışabiliyorlar. Ayrıca yoğun bakımda da hastaların fiziksel durumunu iyileştirmek için etkin olarak görev almaktadırlar. Çalışma alanı çok geniş olduğu için üniversitelerde ki oranı da arttı. Son yıllarda birçok fakülte bu alanda kadro açarak ilk mezunlarını verdi.

Fizik Tedavi Bölümü Eğitim Süresi

Fizik tedavi bölümüne girmek için üniversite sınavına girilmelidir.ÖSYM takvim takip ederek sınav zamanlarını takip edebilirsiniz. Lisans eğitimi olarak verilir ve ön lisans okullarında bulunmamaktadır. Bölüm 4 yıllık olurken öğrenciler toplam 240 krediyi toplandığında mezun olarak unvan alır. Ayrıca zorunlu olarak staj eğitimi de uygulanır. Öğrenciler ikinci ve üçüncü sınıfta yaz aylarında staj yağar. Dördüncü sınıfta ise haftanın dört günü staja gidilir. Teorik bilgilerin yanında öğrenciler pratik olarak da donanıma sahip bir şekilde mezun olur. Mobilizasyon teknikleri, fizyoterapi, ortopedik hastalıklar ve fizyoloji gibi birçok alanda dersler alınır. Ayrıca birçok test tekniği de uygulayarak teşhis koyma yetisine sahiptir.

Fizyoterapist Çalışma Alanları

Son yıllarda bu iş grubuna eğilimin artmasının sebebi çalışma alanlarının geniş olmasıdır. İsteyen mezunlar kamuda da görev yaparak sağlık personeli olabilir. Özel hastaneler, huzurevleri, yaşlı bakım merkezleri ve evde bakım merkezlerinde çalışabilir. Askeriye, araştırma enstitüsü, kaplıcalar veya spor kulüpleri dahi iş alanlarıdır. İş hayatına başlamak için birçok farklı alan bulunurken maaşları da çok çeşitlidir. Memurlar dışında diğer merkezlerde belirli bir ücret bulunmuyor.

İLGİLİ HABERLER

Magandalar 12 yaşındaki çocuğu vurdu

Magandalar 12 yaşındaki çocuğu vurdu

Alev alan beton mikserini benzin istasyonu çalışanları söndürdü

Alev alan beton mikserini benzin istasyonu çalışanları söndürdü

Sinop'un Gerze ilçesinde çıkan orman yangını korkuttu

Sinop'un Gerze ilçesinde çıkan orman yangını korkuttu

Şişli'de emniyetten dar alan uygulaması: 1705 kişi sorgulandı

Şişli'de emniyetten dar alan uygulaması: 1705 kişi sorgulandı

Adana'da cipe çarpan motosiklet sürücüsü öldü

Adana'da cipe çarpan motosiklet sürücüsü öldü