İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'dan YEDAŞ'a tepki

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'dan YEDAŞ'a tepki

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, YEDAŞ'ın aldığı son karar gereğince tarımsal sulama yapılan arazilerde her tarla için ayrı bir elektrik sayacı bağlanmasının ve abonelik yapılmasının zorunlu hale geldiğini ifade ederek, YEDAŞ'ın Samsun tarımına büyük darbe vurduğunu söyledi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın Meclis Başkanlığına sunduğu "Tarımsal sulama yapılan tarım arazilerinde, her tarlaya ayrı bir elektrik sayacı ve abonelik uygulamasının tarımsal üretimdeki olumsuz etkileri" hakkındaki önerge AK Parti ve MHP'nin oyları ile reddedildi.
TBMM'de verdiği araştırma önergesine ilişkin konuşmasında gıda enflasyonunun yüzde 91.63'e kadar yükseldiğini belirten Bedri Yaşar, "Bu durum tarımsal üretime olan ihtiyacın her geçen gün katlanarak arttığını göstermektedir. Gıda enflasyonundan kurtulmanın tek yolu daha düşük maliyetlerle daha fazla üretmekten geçmektedir" dedi.
Samsun'un tarımsal üretim bakımından önemine vurgu yapan Bedri Yaşar, Samsun'un hemen hemen her ilçesinde tarım yapıldığını, Türkiye'nin sebze üretiminin yüzde 20'lik kısmının bile Samsun'dan karşılandığını belirtti. Bedri Yaşar Samsun'da yapılan tarımsal üretime ilişkin konuşmasında;
"Samsun'da topraklarının yüzde 38,46'sında, toplam 374,094 hektar üretim yapılmaktadır. Samsun'un topraklarının yüzde 29,5'lik bölümü yaklaşık 217,391 hektarlık alan sulanabilir alanlardan oluşmaktadır" dedi.

YEDAŞ, SAMSUNLU ÜRETİCİYİ TARLASINI SULAYAMAZ HALE GETİRDİ
YEDAŞ'ın aldığı son karar gereğince tarımsal sulama yapılan arazilerde her tarla için ayrı bir elektrik sayacı bağlanmasının ve abonelik yapılmasının zorunlu hale geldiğini ifade eden Bedri Yaşar; bu uygulama ile üreticiler için yıllık elektrik faturası ödemesi yerine aylık elektrik fatura sistemine kapı aralandığını söyledi.
Her tarla için ayrı ayrı abonelik yaptırmayanlara cezaların kesilmeye başladığını söyleyen Bedri Yaşar; bu uygulamanın devam etmesi durumunda Samsunluların ya tarlalarını sulamaktan vazgeçeceklerini ya da üretimi bırakacaklarını vurguladı.

YEDAŞ CEZA KESMEKTEN VAZGEÇMELİ

Bedri Yaşar konuya ilişkin şu açıklamada bulundu: "Her tarla için ayrı elektrik sayacı ve abonelik hizmeti yalnızca bir tarla için 400 metre kablo kullanıldığında sadece 25 bin TL kablo ücreti, 10 adet direk için 13 bin 500 direk ücreti ödenmektedir. Bunun yanında üretici, 5 bin TL abonelik ücretine, 670 TL DSİ kuyu aplikasyon ücretine katlanmak zorunda kalacaktır. Bir tarla için üreticinin ve çiftçilerin cebinden toplamda 44 bin 170 TL para çıkmış olacaktır. Bir tarla için bile bunu uygulamak mümkün değildir. Tarımsal üretim maliyetleri iyice artmış ve üreticinin ve tüketicinin belini bükmeye başlamıştır. Benzine 1 yılda yüzde 224,motorine yüzde 238 oranında zam yapılmıştır. Gübre yüzde 600, ilaç yüzde 233, tohum yüzde 110 artmıştır. YEDAŞ bu uygulamadan ve üreticilere ceza kesmekten vazgeçmelidir."

SALIPAZARI BARAJINDA ARPA BOYU KADAR YOL ALINAMADI
Konuşmasında; ülkemizde son dönemlerde yaşanan sel felaketlerinden Samsun'un da nasibini aldığını da belirten Bedri Yaşar; bunun önüne geçmek için 2017 yılında Terme Çayı üzerinde bir baraj kurulması planlandığını; ancak temeli atılan barajda bir arpa boyu yol alınamadığını söyledi.
İYİ Parti'li Yaşar; Samsunluların büyük bir felaket yaşamaması için barajın biran evvel tamamlanması gerektiği konusunda hükümeti uyardı.

İLGİLİ HABERLER

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar milli otomobil GÜNSEL ile test sürüşü yaptı

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar milli otomobil GÜNSEL ile test sürüşü yaptı

Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Arslan:

Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Arslan:

İran dini liderinin ölüm fetvası verdiği Salman Rüşdi'ye yönelik saldırı, İran'd

İran dini liderinin ölüm fetvası verdiği Salman Rüşdi'ye yönelik saldırı, İran'd

Van'a cumhuriyet tarihinin en önemli yatırımı

Van'a cumhuriyet tarihinin en önemli yatırımı

Eski ABD başkanı Donald Trump, evine yapılan aranmayı bizzat onayladığını açıkla

Eski ABD başkanı Donald Trump, evine yapılan aranmayı bizzat onayladığını açıkla