Kıbleyi Bul

Kıbleyi Bul

Namaz kılan kişilerin günümüzdeki kullanmaya ihtiyaç duydukları işlemlerden birisi de kıble bulma işlemi olarak ön plana çıkıyor.

Namaz kılan kişilerin günümüzdeki kullanmaya ihtiyaç duydukları işlemlerden birisi de kıble bulma işlemi olarak ön plana çıkıyor.Kıbleyi bulmak için kişilerin kullanabileceği günümüzde birçok çeşitli uygulama bulunuyor. Fakat günümüzde uygulama olmadan da kıbleyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Kıbleyi bulabilmek için kullanabileceğiniz birçok işlem türü ve yöntemi vardır. Kıbleyi günümüzde pusula yardımıyla bulabilirsiniz. Pusulalar ve saatler bu konuda oldukça önemli bir araç görevi görür.

Bunun yanında kıble bulabileceğiniz birçok farklı yöntem daha bulunuyor. Kıble saatiyle hızlı bir şekilde kıblenin yönünü bulabilir ve kıbleye karşı namazınızı kılabilirsiniz. Kıbleyi bulabilmenin en kolay yolu günümüzde uygulamalar kullanmaktır. Fakat uygulamalar kullanmadan da günümüzde kıbleyi hızı bir şekilde bulabilir ve avantajlı bir hizmet olanağına kavuşabilirsiniz.

Kıbleyi Bul İşlemi Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu İle Kıble Yönü Bulma; Kıble, Müslümanların namazları kılabilmeleri için bir yöndür. Kıbleyi bulmak için pusulayı kullanmak ve kuzeyi bulmak gerekir. Sonra namaz kılarken yüzünü o yöne çevir. Kıbleyi bulmanın başka bir yöntemi de bir yıldız haritası veya eldeki herhangi bir navigasyon aracı kullanmaktır. Zaman içinde çevrede meydana gelen değişiklikleri hesaba katarak, bazı yerler şimdi olduğundan farklı yönlere yöneldi. Bu nedenle, artık doğrudan atalarının anavatanlarına dönük değillerdir. Bu durumda namaz yönünü ona göre ayarlamaya "kıble değiştirmek" anlamına gelen "kıble erbabı" denir. Kıbleyi bulabilmek Müslümanlar için oldukça önemli bir sürece sahiptir. Dolayısıyla kıbleyi bulmadan Müslümanlar namaz kılamazlar.

Kıbleyi Nasıl Bulabiliriz?

Kıbleyi bulmak Müslümanlar için yüzyıllar öncesinden beri hiç aksatmadan dini olarak yaptıkları için kolay bir iştir. Ancak, namaz kılarken hangi yöne baktıklarını anlamak için bazı camiler, şu anda namaz kılarken geçmiş kıblelerinin veya yüzlerinin kaydını tutarlar. Bu bilgiler daha sonra astronomik verilerle karşılaştırılabilir ve tarihsel olarak hangi yönün kullanıldığını ve günümüzde nasıl değiştiğini bulmak mümkündür. Bazı ülkeler, Müslümanların orada daha kolay dua planlaması için şehirleri, kasabaları ve köyleri yönlerine göre bulmak için uydular da kurmuştur.Kıbleyi bulmak için bir pusula kullanılır, çünkü namaz sırasında hafızaya veya yıldız bilgisine güvenmeden doğru konumlandırma sağlar.

Bu yazıyı hazırlarken https://www.gncbilgi.com/ web sitesinden yararlandık.

İLGİLİ HABERLER

Marmaris'te 134 düzensiz göçmen kurtarıldı

Marmaris'te 134 düzensiz göçmen kurtarıldı

Ege sularında 65 göçmen kurtarılırken, 192 göçmen ve 5 göçmen kaçakçısı yakaland

Ege sularında 65 göçmen kurtarılırken, 192 göçmen ve 5 göçmen kaçakçısı yakaland

Samsun'da 16 yaşındaki kız yeniden kayıplara karıştı

Samsun'da 16 yaşındaki kız yeniden kayıplara karıştı

Tarihi ipekçilik fabrikasındaki yangın, yerleşim yerlerine sıçramadan son anda s

Tarihi ipekçilik fabrikasındaki yangın, yerleşim yerlerine sıçramadan son anda s

Otomobiliyle ölümüne kaçtı, 30 kilometre sonunda yakalandı

Otomobiliyle ölümüne kaçtı, 30 kilometre sonunda yakalandı