Spor Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Spor Saç Dökülmesine Neden Olur Mu

Yanlış Bilinen Gerçekleri Uzman Doktorlar Açıklıyor!

Sporun saç dökülmesini arttırıp arttırmadığı yıllardır tartışılan bir sorudur. Gelin İstanbulVita saç ekim merkezi uzman doktorları ile kafanıza takılan bu soruları açıklayalım.

Saç dökülmesi günümüzde pek çok sebepten dolayı yaşanabilecek olağan bir durumdur. Hormonlar, genetik yatkınlık, stresli yaşam tarzı, cinsiyet, kötü beslenme alışkanlıkları, vitamin eksiği, kullanılan ilaçlar ve daha birçok sebep saç kaybına neden olabilir. Açıkça görüldüğü gibi şiddetli saç dökülmelerinin birkaç nedeni olabilir. Uzmanlar hemen kanıya varmadan önce kişinin saç dökülmesinin nedeninin belirlenmesinin daha önemli olduğunu söylüyor.

Peki saç dökülmesiyle spor yapmak arasında gerçekten olumsuz bir ilişki mi var?

İstanbul Vita saç ekim merkeziGenel Direktörü Hasan Başol, "bilinenin aksine düzenli egzersiz yapmanın saç dökülmesi nedenleri üstünde olumlu etkileri var" diyor. Öyleyse egzersiz ve saç dökülmesi arasındaki ilişkiye daha derinden bakalım:

Stresli Yaşam Tarzı: Egzersiz Yapmak Stresi Nasıl Azaltır?

Çalışmalar, egzersizin beyindeki dopamin seviyelerini artırdığını, bunun da stresi ve hatta depresyonu azalttığını kanıtlamıştır. İstanbulVita saç ekim merkezi doktorlarındanDr. Özge Miray Gültekin  "Düzenli egzersiz yapmak sanılanın aksine saç dökülmesine neden olan birçok etkeni ortadan kaldırır. Spor yapılınca salgılanan serotonin hormonunun stresi azaltıcı etkisi vardır " diyor.

Spor Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Hormonlar: Egzersiz yapmak hormonları nasıl etkiler?

Düzenli egzersiz, vücudunuzun insülin gibi hormonları yönetmesine yardımcı olan iyi bilinen bir stres giderme kaynağıdır. İstanbulVita'danDr. Mustafa Ayhan Balcı, "şeker hastalığınız, metabolik hastalığınız veya hormonlarınızın gerektiği gibi çalışmamasından kaynaklanan başka hastalıklarınız varsa, düzenli bir egzersiz rutini başlatmak daha iyi hissetmeye başlamanız için iyi olur" önerisinde bulunuyor.

Genetik: Egzersizler genetik faktörlerde herhangi bir değişiklik yapar mı?

Genetiğin neden olduğu saç dökülmesi, erkek tipi kellik (MPB) veya kadın tipi kellik (FPB) olarak gelişir. MPB ve FPB için tıbbi terim olan androgenetik alopesi, saç dökülmesinin en sık nedenidir. Saç dökülmesinin genetik sebebinin spor aktiviteleri veya takviyeler gibi başka hiçbir parametreden etkilenmediği anlaşılmıştır.

Cinsiyet: Cinsiyete bağlı saç dökülmesi spordan etkilenir mi?

Cinsiyete bağlı saç dökülmesi, temel olarak kellik tipleri ve hormonal değişikliklerle ilgilidir. DHT erkeklerde saç dökülmesinin ana nedenlerinden biri olduğu için erkeklerde daha önemlidir. Bir çalışma, erkeklerde DHT düzeylerinin ağır bir antrenmandan sonra önemli bir artış yaşadığını göstermiştir.Dr. Mustafa Ayhan Balcı, "Yüksek DHT seviyeleri nedeniyle saç dökülmesi yaşayan erkeklerde, egzersiz yapmanın geçici bir saç dökülmesi etkisi olabileceğini" söylüyor.

Kötü beslenme: Spor yapmak kötü beslenme sorunlarını nasıl çözer?

Spor yapmaya devam edebilmek için sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemlidir, bu da sizi yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeye ve daha sağlıklı beslenmeye teşvik eder.

İlaçlar: Ne tür ilaçlar saç dökülmesine neden olur? Egzersiz bu duruma yardımcı olabilir mi?

Saç dökülmesine neden olan bazı ilaç türleri, egzersizle ilgisi olmayan sorun ve hastalıklarla ilişkiliyken, bazı hastalık ve problemler düzenli egzersiz ile engellenebilir. Bu, ilaca bağlı bazı saç dökülmesi vakalarında düzenli egzersizin uzun vadede saç dökülmesini durdurabileceğini göstermektedir.

Otoimmün Hastalıklar: Spor ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişki nedir?

Spor yapmak bağışıklık sistemini güçlendirir, ancak otoimmün hastalıkların nedenleri sınırlı değildir ve sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olmak, otoimmün hastalıklara yakalanma şansını azaltmanın yollarından sadece biridir. Bununla birlikte, spor yapmanın bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkileri vardır.

Spor Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Saç Ekimi: Saç Dökülmesine Tek Kalıcı Çözüm

Sağlıklı bir yaşam için düzenli egzersizin bir zorunluluk olduğu şüphesizdir. Enerjinizi, bağışıklığınızı ve fiziksel ve zihinsel sağlığınızı artırabilir. Tüm bu faktörler, daha sağlıklı saçlara ve çekici bir saç stiline sahip olma şansını artırır.

İstanbul Vita uzman doktoruDr. Özge Miray Gültekin sporun etkileri hakıında "Ne yazık ki, günlük rutinler, vakaların %80'inde kelliği doğrudan etkilemez ve esas olarak genetiği takip eder. Hiçbir rutinde değişiklik veya alışkanlık yaratma bu tür kelliği kalıcı olarak durduramaz. Spor yapmak bir istisna değildir ve saç dökülmesinin genetik nedenleri ile baş edemez." Diyor.

Düzenli bir egzersiz planına sahip olmanın genel sağlığınızı iyileştirdiğine ve birçok hastalığın risklerini ve yan etkilerini azalttığına şüphe yoktur. Ancak spor yapmak ile saç dökülmesi arasında doğrudan bir ilişki kurmak mümkün değildir.

Saç dökülmesine neden olan birçok faktör vardır ve spor yapmak onları doğrudan ve dolaylı olarak etkiler. İstanbul Vita saç ekim merkeziGenel Direktörü Hasan Başol,"Günlük bir saç bakım rutinine sahip olmanın saçınızın sağlığı için son derece faydalı olacağını ancak saç dökülmesi söz konusu olduğunda genetik ve kalıtım faktörlerinin de çok önemli olduğunu" söylüyor ve ekliyor:"En kesin çözüm saç ekimi!"

İyi haber şu ki, saç ekimi ile tekrar doğal bir saç stiline kavuşabilirsiniz. Son teknolojilerin kullanıldığı saç ekimleri, milyonlarca kişinin kalıcı olarak istediği saç stiline kavuşmasını sağlamıştır.

İstanbul Vita Saç Ekimi

Saç ekimi İstanbul şehrinde oldukça popülerdir. Saç ekimi hastanede yatmayı gerektirmeyen basit bir cerrahi işlemdir ve kellikle mücadelede en iyi seçenek haline gelmiştir. En güzel tekniklerden olan Fue saç ekimi İstanbul merkezimizde yapılmaktadır.

İstanbulVita 15 yıldır uzman kadrosu ve deneyimli çalışanları ile özellikle İstanbul Anadolu yakasında, saç ekimi ve estetik alanlarında üst düzey hizmet sunmayı amaçlayan popüler ve modern bir saç ekim merkezidir.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatları; greft sayısına, uygulanacak tekniğe göre değişkenlik gösterir. İstanbulVita saç ekim merkezinde saç ekimi İstanbul hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Magandalar 12 yaşındaki çocuğu vurdu

Magandalar 12 yaşındaki çocuğu vurdu

Alev alan beton mikserini benzin istasyonu çalışanları söndürdü

Alev alan beton mikserini benzin istasyonu çalışanları söndürdü

Sinop'un Gerze ilçesinde çıkan orman yangını korkuttu

Sinop'un Gerze ilçesinde çıkan orman yangını korkuttu

Şişli'de emniyetten dar alan uygulaması: 1705 kişi sorgulandı

Şişli'de emniyetten dar alan uygulaması: 1705 kişi sorgulandı

Adana'da cipe çarpan motosiklet sürücüsü öldü

Adana'da cipe çarpan motosiklet sürücüsü öldü