HaberlerCanik'te hanım konakları çoğalıyor

Canik'te hanım konakları çoğalıyor

Canik Belediyesi tarafından ilçenin farklı noktalarına yapılan hanım konaklarından dördü hizmet verirken, beş tanesinin inşaatı da son aşamaya geldi. Başkan Osman Genç, 'İlçemizde sürdürülebilir bir toplumsal dönüşüm gerçekleştiriyoruz' dedi

Canik'te hanım konakları çoğalıyor

Canik Belediyesi, ilçenin dört bir yanına hanımlar konağı inşa ediyor. Kuzey Yıldızı Mahallesi'nde hayata geçirilen Dilşad Hatun ve Hatice Hanım Konakları'nın ardından Gaziosmanpaşa’da Şehit Ayşe Aykaç Hanım Konağı ve Gölalan’da Fatma Hanım Konağı hizmet veriyor. Uludağ, Devgeriş, Gaziosmanpaşa, Kuzey Yıldızı ve Düvecik mahallelerinde ise çalışmaları devam eden hanım konakları inşaatları son aşamaya geldi. İçinde sıbyan mektepleri de bulunan hanım konakları, bulundukları bölgelerde sosyal, kültürel ve toplumsal dönüşüm sağlıyor.

HEM ANNELER HEM ÇOCUKLAR

Canik'te sürdürülebilir bir toplumsal dönüşüm gerçekleştirdiklerini belirten Belediye Başkanı Osman Genç, "Fiziksel dönüşümün yanında toplumsal dönüşümü gerçekleştirecek eğitim, kültür, sanat gibi insana yönelik pek çok alanda çalışmalar yapıyoruz. Hanım konaklarında kadınların her türlü sosyal ve kültürel etkinlikler yapabilecekleri mekanların yanısıra çocuklarımız için sıbyan okulları da var. Burada bir yandan anneler gelişirken, bir yandan da çocuklarımız tıpkı geçmişimizdeki enderun mekteplerinde olduğu gibi özel ilgi alanlarına göre yetişiyor ve kendilerini geliştiriyor” dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR DÖNÜŞÜM

Canik'te sürdürülebilir bir toplumsal dönüşüm gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Osman Genç, "Yeni bin yılın başında artık şehirler yarışıyor. Şehirleri dönüştürecek olan ise yerel yönetimlerdir. Şehircilik bir milletin kültür ve medeniyet çıtasını göstermesi açısından en önemli kriterdir. Bu nedenle mekansal dönüşümün yanında ekonomik, çevresel, stratejik ve sosyal dönüşüm de çok önemli. Bunun bilincinde olarak konuyu bir bütün olarak ele alarak, çalışmalarımızı bu yönde devam ettiriyoruz. Bunu sağlamak adına kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yapıyoruz“ diye konuştu.

KADINLARIMIZ YARARLANSIN

İlçede Kuzey Yıldızı Mahallesi'nde iki, Gaziosmanpaşa ve Gölalan mahallelerinde bir olmak üzere 4 hanım konağının hizmet verdiğine işaret eden Başkan Genç, “Tamamlanan hanım konaklarımızın yanında Uludağ, Devgeriş, Gaziosmanpaşa, Kuzey Yıldızı ve Düvecik mahallelerinde de hanım konağı inşaatları sürüyor. Bu hanım konaklarımıza tarihteki önemli kadınlarımızın isimlerini vererek, hem değerlerimizi yaşatıyoruz hem de isimlerini gelecek nesillere aktarıyoruz. Kadınlarımızdan isteğimiz evlerinde oturmamaları ve en yakın hanım konağının imkanlarından yararlanarak kendilerini geliştirmeleridir” ifadelerini kullandı.SIRADAKİ HABER