HaberlerEğitim-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Kara: 'Ek ders düzenlemesi yargıda'

Eğitim-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Kara: 'Ek ders düzenlemesi yargıda'

Eğitim-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, sendikalarının MEB'in ek ders düzenlemesini yargıya taşıdığını söyledi. Kara, 'Yönetmelik, hakkaniyet ölçüsünde yeniden düzenlenmelidir' dedi

Eğitim-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Kara: 'Ek ders düzenlemesi yargıda'

Eğitim-İş ile Türk Eğitim-Sen tarafından "Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar"ına ilişkin Danıştay'da dava açıldı.

YENİ ANGARYA OLUŞTURACAK

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, "Mesleki ve teknik lise öğretmenlerinin ek ders ücretleri ve çalışma saatlerine ilişkin düzenlemesini, yeni angaryalar oluşturacak nitelikte olması sebebiyle yargıya taşıdık. Sendikamızın yaptığı hukuki itirazda, ek ders ücretini yutan çelişkiye dikkat çekildi. Yapılan değişikliğin aksine; Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde, işletmelerde yapılan staj ve mesleki eğitimlerin okuldaki eğitim sürecinden farklı olduğunun belirtildiği, buradaki öğretmenlere tam da bu nedenle koordinatör öğretmenlik sıfatı verilerek, yüz yüze eğitimin dışında tutuldu" diye konuştu.

ÜCRET HAKKI KIRPILIYOR

Yapılan değişikliğin, öğretmenlerin ek ders ücreti hakkının kırpılması anlamına geldiğini öne süren Kara, "Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Yönetmeliğin hakkaniyet ölçüsünde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. 2006 yılından bugüne kadar uygulanmakta olan bu yönetmelikte öğretmenlerin yarısı hiç ek ders ücreti alamamaktadır. Biz Eğitim- İş sendikası olarak; bütün öğretmenlerimizin isteğe bağlı olarak tam gün çalışıp, tam ücret almasını talep eden sendikayız. Bizim talebimizde her öğretmen ek ders ücretini girdiği ders saatleri ile orantılı olarak alabilecektir" ifadelerine yer verdi.

Barış BUDANOĞLUSIRADAKİ HABER