HaberlerSamsun haberRes'en atamalar kabul edilemez

Res'en atamalar kabul edilemez - Samsun haber

Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, Halk Sağlığı'nda görevli personellerin res'en Kamu Hastanelerine atanmasına, 'Bu atamanın hukuki bir kabul edilebilirliği yoktur. Açık çağrı yapıyor ve res'en yapılan atamaların iptal edilmesini istiyoruz' dedi

Res'en atamalar kabul edilemez

Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, Samsun'da Evde Sağlık Hizmetleri’nde görev yapan çalışanların ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde görev yapmakta olan PDC fazlası yaklaşık 100'e yakın personelin re’sen atamalarının Kamu Hastaneleri Kurumu’na yapıldığını belirterek atamalara tepki gösterdi.

KABUL EDİLEMEZ

'Res’en atama her ne şekilde yapılırsa yapılsın çalışana zulümdür' diyen Çakmak, "Çalışana tercih hakkı verilmeden, gönüllülük esas alınmadan ben yaptım oldu denilerek yapılan bu tür atamaların sağlık hizmetlerine yararının yanı sıra kamu yararı ile de bir alakası yoktur.
Üstelik evde bakım hizmetleri nedeniyle yapılacak devirlerde Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun söz konusu personelin gönüllülük esasına uygun olarak belirlenmesi uygun olacaktır diye talimatı varken, bunun aksini yapmak yanlıştır ve kabul edilemezdir" dedi.

MEVZUATA AYKIRI

Yapılan atamaların mevzuata da aykırı olduğunu öne süren Çakmak, "Res’en atamada ne objektif bir kıstas, ne de kabul edilebilir bir kriter vardır.

Personelin böyle bir atamaya tabi tutulması mevzuata da aykırıdır. Hukuki olarak da kabul edilebilirliği yoktur.

Bu nedenle açık çağrı yapıyor ve res’en yapılan atamaların iptal edilmesini istiyoruz. Bu konuda gerekli başvuruları da yapacağız.
Samsunda 100'e yakın sağlık çalışanının bu şekilde mağduriyetini önlemek adına tüm girişimlerde bulunacağız ve üyelerimizin hakkını tüm platformlarda savunacağız. Umarız ki bu yanlıştan dönülür ve mağduriyetler sonlanır" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLUSIRADAKİ HABER