HaberlerTEDES cezaları için kritik karar

TEDES cezaları için kritik karar

Ordu'da 5 dakika arayla 4 farklı noktada Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'ne (TEDES) yakalanarak hız ihlalinden toplamda bin 300 lira para cezası kesilen Rizeli Zafer Koçal, Fatsa Sulh Ceza Hakimliği'ne açtığı ceza iptal davasını kazandı.

TEDES cezaları için kritik karar

Rizeli Zafer Koçal binek aracı ile 29 Aralık 2015 tarihinde Ordu ilinden geçerken,Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'ne (TEDES) dört farklı noktada hız ihlalinden yakalandı.

Sistem otomatik olarak toplamda bin 300 TL’lik 4 ayrı trafik cezası kesti. Cezalar posta ile Koçal’a ulaştırıldı.

Rizeli Zafer Koçal cezaların hukuksuz olduğu gerekçesi ile iptali için Rize Sulh Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Samsun'un iki yanı TEDES dolu!

Rize Sulh Ceza Mahkemesi ile konuyu olayın gerçekleştiği Ordu’daki Fatsa Sulh Ceza Hakimliği’ne yönlendirdi. Fatsa Sulh Ceza Hakimliği kesilen cezaları Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 162. Maddesi (b) bendinde yer alan “tutanaklara adını soyadını, görevini, unvanını ve sicil numarasını yazarak veya bu bilgilerin yer aldığı kaşe damgayı her nüshaya basarak imza etmek” maddesinin ihlal edilerek kesildiği gerekçesi ile 5326 sayılı yasanın 28/8-b maddesi uyarınca iptal talebini kabul ederek cezanın kaldırılmasına hükmetti. Ayrıca mahkeme giderlerinin de kamu tarafından ödenmesine karar verildi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Ordu ilinde hizmete sokulan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nin (TEDES) hayata geçirilmesi ile binlerce kişiye yüksek miktarda trafik cezası kesilmiş, bir saat gibi bir süre içerisinde bir çok noktada sisteme takılıp 10 bin TL ceza kesilen araçlar olmuştu. Mahkemenin vermiş olduğu kararın diğer cezalar için de emsal teşkil etmesi bekleniyor.

 

 tedes  


SIRADAKİ HABER