HaberlerKulak çınlamasında soft lazer tedavisi

Kulak çınlamasında soft lazer tedavisi

Medicana International Samsun Hastanesi Kulak Burun Hastalıkları Bölümü'nden Op. Dr. Selami Yavuz, kulak çınlamasının bir hastalık habercisi olabileceğini belirtti.

Kulak çınlamasında soft lazer tedavisi

Medicana International Samsun Hastanesi Kulak Burun Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Selami Yavuz, kulak çınlamasının bir hastalık habercisi olabileceğini belirtti.

Yavuz, “Son yıllarda kulak çınlaması için ‘’soft laser ‘’adı verilen alternatif bir tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntem özellikle uzun geçmişi olmayan kulak çınlamalarında başarılıdır” dedi

Kulağımız çınladığında ‘’herhalde birisi beni anıyor ‘’  diye düşünürüz. Oysa kulak çınlaması aslında bir hastalık habercisi olabilir. Her 5 kişiden birinin yaşadığı kulak çınlaması ve uğultusu zamanında tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor.

Medicana International Samsun Hastanesi Kulak Burun Hastalıkları Bölümünden Op. Dr. Selami Yavuz kulak çınlaması ve tedavisi konusunda bilgi verdi:

Kulak Çınlaması ( Tinnutus ) Nedir?

Dışarıdan hiçbir ses veya elektriksel uyarı gelmediği halde kulakta veya başta işitilen çınlama,uğultu veya gürültü gibi her türlü sese tinnutus denir.Kulak çınlaması çoğunlukla işitme sinirlerinin mikroskopla görülebilecek kadar küçük olan uçlarında meydana gelen hasarlardan ötürü gelişir. Bu sinir uçlarının sağlıklı olması ve kesin duymayı sağlar ve bunlar da oluşan hasar işitme kaybı ve çınlamaya yol açar. İlerleyen yaşla birlikte sinir uçlarında oluşan dejenerasyon da çınlamaya neden olur. Kulak kiri,orta kulakta sıvı birikimi,orta kulak enfeksiyonları,iç kulak kanalındaki tümörler,bazı ilaçlar tinnutusa sebep olabilirler.

Kulak Çınlaması Neden Olur ?

- Stres, yoğun iş aktivitesi
- İç kulak bölgesinde sesi algılayan hücrelerin hasarı,
- Sesin beyne taşınmasını sağlayan sinirlerde olan sorunlar.

- Psikolojik nedenler, depresyon, anksiyete,
- Beyin içinde işitsel bölgelerde elektiriksel aktivite bozuklukları
- Vücutta bazı vitamin, mimeral eksiklikleri.
- Kadınlarda hormonal değişikliklere
- Tiroid bezi (guatr) anormallikleri
- Yaşa bağlı; Tinitus bazen yaşlı kişilerde işitme kaybının ilk işaretidir
- İlaçlara bağlı bir yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. 200'den fazla ilaç cinsi kulak çınlaması neden olduğu bilinmektedir.
- Kuvvetli ses travmasına maruz kalma bunlar Patlamanın şok dalgası işlemi (patlamalar maruz kalan Askerler de, polislerde tinitus gelişebilir. )
- Gürültüye bağlı işitme kaybı (Müzisyenler, gürültülü fabrika veya iş ortamında çalışanlar)
- Hafıza ve konsantrasyon ile ilgili sorunlar kulak çınlamasına neden olabilir.
- Çene eklemi problemleri
- Burun tıkanıklıkları
- Orta kulak kemikçiklerinin kireçlenmesi
- Kulak zarı delikleri
- Kulak ve sinüs enfeksiyonları
- Kalp veya kan damarları hastalıkları
- Beyin tümörleri
- Baş dönmesi ile karakterize bazı hastalıklarda beraber olabilir (Meniere hastalığı)
- Kulak kirleri
- Bazı gıdalar kulak çınlamasını tetikleyebilir. Kırmızı şarap, tahıl bazlı içkiler, peynir ve çikolata, yüksek yağlı beslenme, yüksek tuz tüketimi kulak çınlaması kötüleştirebilir.

Kulak çınlamasında ( tinnutus ) tedavi yaklaşımı ;

‘’Tedavide iç kulak üzerinde yatıştırıcı etki gösteren ve iç kulak kan akımını arttıran ilaçlar kullanılabilir fakat nadiren faydalı olurlar.

Son yıllarda tinnutus için ‘’soft laser ‘’adı verilen alternatif bir tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Dış kulak yolu ve orta kulaktan geçerek iç kulağa ulaşan laser ışınları,iç kulaktaki kan dolaşımını düzenler ve hücresel enerji seviyesini yükseltir. Böylece iç kulaktaki kısmi hasar görmüş sinir hücreleri tedavi edilebilir. Yöntem özellikle uzun geçmişi olmayan kulak çınlamalarında başarılıdır. Uygulama 10 seanstan ibarettir ve her bir kulak için 5 dakikadan başlayarak 30 dakikaya kadar artan sürelerle uygulanır.SIRADAKİ HABER