Haberlerİnternetten alınan ilaçların çoğu...

İnternetten alınan ilaçların çoğu...

Samsun Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, internetten temin edilen her 10 ilaçtan 8'inin sahte olduğunu söyledi.

İnternetten alınan ilaçların çoğu...

Sahte ilaç pazarının Türkiye'de giderek büyüdüğünü ifade eden Samsun Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, internet üzerinden satın alınan ilaçlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Karacan, “Cinsel gücü artıran, zayıflamayı sağlayan ve kanser ilaçlarının sahteleri gerçeklerinden ancak laboratuvarlarda anlaşılabiliyor. Görüntüsü, rengi ve ağırlığı bire bir kopyalanan ilaçların içinden kimi zaman böcek ilacı, fare zehri, arsenik, antifriz çıkabiliyor. İnternetten temin edilen her 10 ilaçtan 8'inin sahte olması çok vahim bir durumdur. İlaç, hekim kontrolünde eczacı danışmanlığında alınması gereken bir üründür. İnternetten ilaç pazarlanması bu iki önemli sağlık profesyonelini devre dışı bırakmakta ve doğrudan insan sağlığını hatta hayatını tehdit etmektedir” dedi.

"HAYATİ RİSK TAŞIYOR"

İnternetten sadece sahte ilaç değil, aynı zamanda bağımlılık yapan birçok madde de denetim dışında kolaylıkla sipariş edilebildiğine dikkat çeken Karacan, “İnternetten ilaç, gıda takviyesi, dermokozmetik gibi ürünlerin satışının engellenmesi hem insan sağlığı hem de madde bağımlılığı ile mücadele açısından da son derece önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre sahte ilaç yalnızca Türkiye'nin sorunu değil, dünyadaki ilaçların yüzde 6’sı sahte. Bazı ülkelerde sahte ilaçların sayısı yüzde 50’leri buluyor. Afrika'daki sıtma ilaçlarının çoğu sahte olduğu için bu ilaçların kullanımı sonrası ölümler meydana gelmektedir. Dünya çapında tam 75 milyar dolar değerinde bir sahte ilaç pazarı bulunduğu tahmin ediliyor. Sahte ilaç, öyle bir sektör haline geliyor ki, bu işi yapanlar gelişen teknolojiye çok hızlı ayak uydurduğundan sahte ilaçların dışarıdan bakılarak gerçeğinden ayırt edilmesi, hemen hemen imkansızdır. Dünya Sağlık Örgütü bu konuda büyük bir savaş veriyor. Özellikle geçen yıl internetten yapılan ilaç satışlarında gerçek adreslerini gizleyen sitelerden alınan ilaçların yarısının sahte olduğunu duyurdu. Sahte İlaçlar, steril olmayan ve insan sağlığını riske atılacak ortamlarda üretilmektedir” diye konuştu.

TEB İHBAR HATTI FAALİYETTE

İnternetten alınan sahte ilaçların kullanımından sonra ölüm vakalarının gerçekleştiğini hatırlatan Karacan, “Özellikle geçmişte ülkemizde internetten alınan sahte ilaçların kullanıma bağlı ölüm vakalarının görülmesinden dolayı bu vakaların artmasından ve internetten ilaç satışı artmasından endişe edilmektedir. Türk Eczacıları Birliği (TEB) bu konuda önemli bir projeye imza atarak web sayfasına internetten ilaç satışı yapan sitelere yönelik ihbar hattını oluşturmuştur. İhbar hattımıza bugüne kadar 381 şikayet gelmiştir ve bunlar ilgi birimlere ulaştırılmıştır. Sağlığımız için, sınırlı olan ülke kaynaklarımızın boşa gitmemesi için hastalarımızı ilaçları sadece hekim kontrolünde ve eczaneden eczacı danışmanlığında almaya, ilaçların beklenmeyen etkilerini mutlaka bizlere bildirmeye çağırıyoruz. Unutulmamalıdır ki eczaneler güvendir” şeklinde konuştu.SIRADAKİ HABER