Haberler'Çalıkuşu' Dilek öğretmen öncü oldu...

'Çalıkuşu' Dilek öğretmen öncü oldu...

Çarşamba Kumköy İlkokulu'nda 7 yıldır görev yapan, bir vakıf tarafından 'Dünyadaki en iyi 50 öğretmen' arasında gösterilen sınıf öğretmeni Dilek Livaneli'nin öncülüğünde kurulan atölyede 35 köy kadını kursa katılıp saya üretmeye başladı

'Çalıkuşu' Dilek öğretmen öncü oldu...

Samsun'un Çarşamba İlçesi'ne 15 kilometre uzaklıktaki Kumköy İlkokulu'nun 'müdür yetkili' sınıf öğretmeni 34 yaşındaki Dilek Livaneli, 7 yıldan bu yana görev yaptığı okuldaki çalışmaları sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Samsun'da 2012’de 'Yılın mesleğinde fark yaratan öğretmeni' seçildi.

Hint asıllı işadamı Sunny Varkey’in eğitim alanında projeler geliştirmek amacıyla kurduğu ve onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı (Varkey GEMS Foundation) tarafından düzenlenen 'Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi'nin (The Global Teacher Prize) 2015 yılında seçtiği 'En iyi 50 öğretmen' arasında yer aldı.

SAYACILIK KURSU AÇILDI
Okulun iç donanımı ve fiziki şartlarını tamamen yenileyen Livaneli, sosyal içerikli projeler hazırlayıp öğrencilerine ilkleri yaşattı. Dilek öğretmen öğrencilerinin yanı sıra öğrenci velisi anelelere için yaptığı projelerle de kadınların hayatlarını değiştirdi. Yaptığı sosyal çalışmaların yanı sıra annelerin meslek edinip çalışmaları için harekete geçti. 2013 yılında okulun lojmanını atölyeye çevirip 12 köy kadını için Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR ile sayacılık kursu başlattı. Kadınlar burada 2 makine ile saya (ayakkabının yumuşak olan üst bölümü) üretimini öğrendi. Kursun bölgedeki ayakkabı üretimi yapan küçük firmalar tarafından da desteklenmesi üzerine Livaneli okulda bir atölye kurmaya karar verdi. Sponsor bir firma yardımıyla okula 75 bin TL’ye 180 metrekarelik yeni bir atölye açıldı.

JAPONYA'DAN DESTEK
Atölyede üretim yapan kadınlar için ikinci bir kurs açıldı. Yapılan bağışlarla saya makinesi sayısı 15’e yükseldi kursa katılan kadın sayısı da 20’ye çıktı. Ayrıca 18 kadın için de yapma çiçek meslek edindirme kursu düzenlendi. Kurs sonunda kadınlar ilçedeki ayakkabı firmaları için saya üretmeye başladı. Kursiyer sayısının artırılması için yeni saya makinelerine ihtiyaç duyulması üzerine Dilek öğretmen tekrar harekete geçti. Samsun Rotary Kulübü köy kadınlarının makine ihtiyacını gidermek için proje hazırladı. 46 bin Dolarlık proje Japonya’daki YAO Central Kulübü’ne teklif edildi. Japonya’daki kulüpten yapılan 46 bin TL’lik destekle 15 yeni saya makinesi alındı. Düzenlenen 3’üncü saya kursu ile de saya yapımını öğrenen köy kadını sayısı 35’e yükseldi. Yapılan girişimlerle köy kadınları Türkiye genelinde mağazaları bulunan bir firma için de üretim yapmaya başladı. Meslek edinip çalışmaya başlayan köy kadınları şimdi günde ortalama 800 çift saya üretiyor aylık yaklaşık 500 TL para kazanıyor.

"İLK DEFA BİR İŞTE ÇALIŞIYORUM"
Köydeki 3 çocuk annesi 46 yaşındaki Nurcan Çelik, ailelerinin ekonomisine katkıda bulunduklarını diye getirerek, "Sosyal hayatımız da değişti. İleride daha güzel işler yapmak istiyoruz. İnsanın kendi parasını kazanması kadar güzel bir şey yok. İlk defa bu duyguyu yaşıyorum. Yaşadığımız köyde çalışma fırsatı bulduk. İlk defa bir işte çalışıyoruz. Biz köy kadınlarının üretkenliği ve çalışkanlığını da ispatlamış olduk” diye konuştu.

KÖY KADINLARI BAŞARDI
Dilek Livaneli, yaklaşık 300 nüfuslu Kumköy’de köy kadınlarının isteği, emeği ve hamaratlığıyla bu başarıyı elde ettiklerini belirterek, "Köy kadınları onları önemsediklerinizi hissettikleri anda size daha fazla destek oluyorlar ve yaptığınız projelere daha fazla sahip çıkıyorlar. Ben onlar başardıkları için çok mutluyum. Eğer bir kadının hayatına bile dokunmuşsam bundan dolayı çok gururluyum. Şimdiki hedefimiz 3 yıl içinde kadın saya ustasını çıkarmak ve en kısa sürede kooperatifleşerek daha profesyonel şekilde üretim yapmak" diye konuştu.SIRADAKİ HABER