Haberler277 milyar dolar borcu nerede yaptınız?

277 milyar dolar borcu nerede yaptınız?

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 2002 yılından bu yana Türkiye'nin borçlanma yükünün 277 milyar dolar olduğunu iddia ederek, ''13 yılda bu kadar parayı nerelere harcadınız, ne yaptınız bu ülkede?'' diye sordu

277 milyar dolar borcu nerede yaptınız?

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, TBMM'de yaptığı konuşmasında Türkiye'de bütçede denge olmadığını ve 13 yılda borç yükünün 277 milyar dolara ulaştığını ileri sürdü.

DOLAYLI VERGİ REKOR SEVİYEDE
Türkiye'de yaşamın hiçbir alanında adilliğin kalmadığını kaydeden Zeybek, ''Son yıllarda esnaf, çifçi, emekli, işçi kesimleri çok yoksullaştı. Ülke ekonomisinin önemli bölümü kayıt dışı ekonomi. Avrupa'nın en yüksek dolaylı vergisini ödüyoruz. Avrupa'da yüzde 27 olan dolaylı vergi oranı, Türkiye'de 69'la rekor seviyeye geldi. 2016 yılında gelir ve gider bütçesi arasındaki fark 30 milyar TL'den fazla. Bu borçlanmayla giderilmesi gereken bir yük. Bakanımıza soruyorum bu borç yükü nereden sağlanacak? Dışarıdan mı yoksa iç borçlanmayla mı? Devletin dış borç stoğu 2002 yılında 29 milyar dolardı. 2015 yılında ise 406 milyar dolar. Bu süre içinde ülkede 277 milyar dolarlık borçlanma yükü oldu. 277 milyar doları nerelere harcadınız, ne yaptınız bu ülkede? En büyük yatırımlarınız, bizim bildiğimiz 16 bin kilometrelik çift yönlü yollar. Sizin anlatımınızla 18 bin kilometre. Bin kilometrelik yol 1.5 milyar dolar olduğuna göre, toplam yol yapımındaki harcamalar 27 milyar olduğuna göre diğer borçları nerede yaptınız?'' diye konuştu.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER