HaberlerMahalleliden Şantiyeye Tepki

Mahalleliden Şantiyeye Tepki

Samsun'un Aşağıçinik Mahallesi sakinleri, mera alanına 'Lojistik Köy' yapılmasına tepki göstererek şantiyedeki iş makinelerinin çalışmasına izin vermediler.

Mahalleliden Şantiyeye Tepki

Tekkeköy ilçesinin Aşağıçinik Mahallesi'nde bulunan mera alanına 'Lojistik Köy' yapılması çalışması başladı.

100'den fazla köylünün hisse sahibi olduğu mera alanındaki tarım arazisine Lojistik Köy yapılmasını istemeyen mahallelilerin açtıkları mahkeme sonucunda Danıştay 2 kere yürütmeyi durdurma kararı aldı. Mahkeme kararına rağmen şantiyenin çalıştığını iddia eden vatandaşlar, mahalledeki cami önünde toplanarak traktörlerle ve araçlarla meranın içinde bulunan şantiyeye kadar gittiler.

Şantiyeye giren mahalli sakinleri, burada bulunan şefler ve amirlerle kısa süreli sözlü tartışma yaşadılar. Hisse sahiplerinden 66 yaşındaki Mehmet Arı, 'Benim 10 dönümlük alanıma el koyuldu. Her gün burada olacağız. Bir şekilde iş makinelerinin çalışmasını engellemeye çalışacağız. Çünkü yapılı yerimizde bir başkasının gelip de müdahale etmesini istemiyoruz. Bu kararı Samsun Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduk' diye konuştu.

Bilirkişi raporu açıklanmadan meraya hiçbir işlemin yapılmaması gerektiğinin altını çizen hisse sahiplerinden Serkan Lay (37) ise, 'Hakkımızı aradık. Her yere gittik. Yapacak bir şey yok. En son kendi gücümüzle buraya gelip çalışmalarını engelledik. Buradaki arkadaşlara da onları anlattık. Mevcut olan karara uymalarını söyledik. 2 ay önce buraya ODTÜ'den 3 tane profesör geldi. Tarım Bakanlığı'ndan yine aynı şekilde yetkililer geldi. Buranın tarım arazisi olup olmadığını incelemek üzere keşfe geldiler. Bunlar bir bilirkişi raporu sunacaklar. Bu rapora boynumuz kıldan ince. Bu karar verilene kadar burada herhangi bir işlem, usulsüzlük, kanunsuzluk yapılmaması, herkesin kanuna uymasını istiyoruz' şeklinde konuştu.
Her gün şantiye alanına gelip iş makinelerinin çalışmasına engel olacaklarını belirten köylüler, işçilerin mesailerini bitirip şantiyeden ayrılmasından sonra şantiye alanından ayrıldılar.

 tepki  


SIRADAKİ HABER