HaberlerAvrupalılar Samsun'a yatırım yapacak

Avrupalılar Samsun'a yatırım yapacak

Avusturya Büyükelçisi Klaus Wölfer, Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti.  Wölfer, Samsun'da yeni yatırımlar gerçekleştirmek için çalışmalarının sürdüğüne dikkat çekerek, 'Kış turizmi konusundaki tecrübelerimizi bu gölgeye aktarma konusunda ciddi potansiyelimiz olduğunu düşünüyoruz' dedi.

Avrupalılar Samsun'a yatırım yapacak

Avusturya Büyükelçisi Klaus Wölfer ve beraberindeki heyet, yeni yatırım alanları keşfetmek için geldiği Samsun’da Vali İbrahim Şahin’i makamında ziyaret ederek şehir hakkında bilgi aldı. Sinop’tan bugün Samsun’a gelen Büyükelçi Wölfer, Samsun ziyaretinde ilk önce Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı.

BÜYÜKELÇİ VÖLFER: “İKİ ÜLKE ARASINDA DAİMİ BAĞLAR VAR”

Avusturya’nın en çok yatırım yaptığı 3. ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Bölfer, “Samsun’a gelmek için oldukça fazla nedenimiz var. Samsun’da çok Avusturyalı var. Aynı zamanda bizim ülkemizde de yaşayan çok sayıda Türk var. İki ülke arasında daimi bağlar var. Bu bölgede çok sayıda Avusturya kökenli yatırım var. Daha fazla hangi alanlarda ilişkiler geliştirilebilir diye değerlendirmeler yapıyoruz. Kış turizmi konusundaki tecrübelerimizi bu gölgeye aktarma konusunda ciddi potansiyelimiz olduğunu düşünüyoruz. Yeni yapılacak yatırım olarak da Vezirköprü’de çok ortaklı bir hidroelektrik santrali yapma çalışmalarımız sürüyor” dedi.

VALİ ŞAHİN: “YABANCI TURİSTLERİ ŞEHRİMİZDE AĞIRLAYABİLİRİZ”

Samsun’un yatırım için çok avantajlı bir şehir olduğunun altını çizen Vali Şahin, “Önümüzdeki aylarda Samsun’da düzenlenecek ‘Büyükelçiler Toplantısı’nda şehrimizde çokça büyükelçiyi misafir edeceğiz. Golf Sahasının inşaatı 19 Mayıs’ta bitecek. Bu tarihten sonra büyükelçiler golf oynamak için Antalya yerine şehrimize gelebilecek. Büyükelçilerin şehrimize gelmesi, golf oynaması ve gezmesi tek başına bir şey ifade etmeyebilir ama kendilerinin memnun kalmaları durumunda şehrimize daha fazla kendi ülke vatandaşlarını yönlendirmek gibi kabiliyetleri var. Bundan dolayı çok mutlu olduğumuzu, yabancı turistleri şehrimizde ağırlayabileceğimizi kendilerine ileteceğiz” diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ:  "SAMSUN’UN TURİZM POTANSİYELİ YÜKSEK"

Avusturya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Klaus Wölfer beraberindeki heyet daha sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Turan Çakır ile bir araya gelen Wölfer, Samsun’u çok beğendiğini dile getirdi. Samsun Büyükşehir Belediyesi başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Samsun’un ekonomik, kültürel, turistik ve sportif açıdan çok önemli bir noktada olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Turan Çakır, “Samsun Karadeniz’in özellikle ulaşım anlamında en gelişmiş kentlerinden birisidir. 2014 yılından itibaren görev alanlarımızın genişlemesiyle birlikte şehrin her metrekaresinde hizmet vermekteyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak 2 yıllık süreçte her yere hizmet götürmenin gururunu yaşıyoruz. İlçelerimizde ciddi yatırımlar yaptık. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni Samsun’a kazandırdık. Türkiye’de kuş çeşidi sayısı 450 civarlarında bu türlerin 350’sini Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde görmeniz mümkündür. Spor alanında yelpazemiz geniş. Son olarak tam profesyonel 18 delikli bir golf sahasına imza attık. Önümüzdeki aylarda onu da açacağız. Her geçen gün gelişen ve büyüyen bir şehir olan Samsun’umuz için gece gündüz demeden çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.SIRADAKİ HABER