HaberlerKilis haberNüfus ortalamasına göre en çok motosiklet Kilis'te

Nüfus ortalamasına göre en çok motosiklet Kilis'te - Kilis haber

Türkiye'de nüfus ortalamasına göre en çok motosikletin bulunduğu Kilis'te, vatandaşlar yılın her mevsiminde motosiklete binmeyi tercih ediyor.

Nüfus ortalamasına göre en çok motosiklet Kilis'te

Kentte trafiğe kayıtlı araçların yüzde 52'sinden fazlasını motosiklet oluşturuyor. Çevre illerden alınan motosikletler ile kentteki motosiklet sayısının bisikletli motosikletler ile birlikte 30 bin olduğu tahmin ediliyor.
Kilisliler, yaz kış demeden motosiklete binerken, motosiklet kullanmak için gerekli olan A2 ehliyet, Türkiye'de en çok Kilis'te bulunuyor. Kilisliler, 2 kişilik motosiklete çoluk çocuk 4-5 kişi binerek, düğün, nişan, sünnet, cenaze törenlerine ve akraba ziyaretlerine gidiyor.

Motosiklet az yaktığı için tercih ediliyor
Kilis'te, motosiklet çokluğu nedeniyle motosikletleri park etmekte zorluk çeken vatandaşlar, sokaklara park ediyor. Motosiklet sürücüleri, motosikletin 25-40 kilometrede bir litre benzin yaktığı için motosikleti tercih ettiklerini ifade ederek, 'Hem yakıt yönünden hem de park etmesi daha kolay olduğu için tercih ediyoruz. Nerede ise her evde bir kaç tane motosiklet bulunuyor' diye konuştu.
Türkiye'de motosiklet kullanılması için gereken A2 ehliyet de en fazla Kilis'te bulunuyor. Kentte doktorlar, gazeteciler, belediye meclis üyeleri, avukatlar, il genel meclisi üyeleri, oda başkanları, siyasi parti il ve ilçe başkanları, işadamları başta olmak üzere pek çok kesimden vatandaş motosiklete biniyor.

Nüfus ortalamasına göre en çok motosiklet Kilis’teSIRADAKİ HABER