HaberlerSamsun haberCemal Yeşilyurt: 'Samsun'a 500 milyon dolar yatırım için hazırım'

Cemal Yeşilyurt: 'Samsun'a 500 milyon dolar yatırım için hazırım' - Samsun haber

Yeşilyurt Demir Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Yeşilyurt, Samsun'a kurulacak yeni bir sanayi bölgesi için 500 milyon dolarlık sanayi yatırımı için hazır olduğunu söyleyerek, 'Bize arazi tahsis edin sanayi kurmaya hazırız. Ben o sanayiyi 1 günde dolduracağım, söz veriyorum'' dedi

Cemal Yeşilyurt: 'Samsun'a 500 milyon dolar yatırım için hazırım'

Samsun iş dünyasının bir araya gelerek istişarelerde bulunduğu toplantı Sevgi Kafe'de düzenlendı. Toplantıya, Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın yanı sıra ilçe belediye başkanları, işadamları ve STK temsilcileri katıldı. Buluşmaya Yeşilyurt Demir Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Yeşilyurt'un ''500 milyon dolarlık yatırım için hazırım, yer gösterin yeter'' sözleri damgasını vurdu.

DEVLET ARAZİLERİ BOŞ DURUYOR

Samsun'un Türkiye'nin en güzel şehirlerinden birisi olduğunu söyleyen Yeşilyurt, ''Bunda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Türkiye'yi çok iyi tanıyorum. Samsun bugün yaşamak için Bursa'dan, Kayseri'den, Gaziantep'ten de güzel bir şehir. Ama Samsun üretemiyor, ihracat yapamıyor ve yarışamıyor. Bu güzelliklere karşın insanlar Samsun'a yerleşmek isteseler nasıl iş bulacak, nasıl geçinecek merak ediyorum. 'Samsun'a emekliler' geliyor deniyor, biz Samsun'u emekli şehri yapmak istemiyoruz. Biz Samsun'u zenginler şehri yapmak istiyoruz. Türkiye'nin ve Samsun'un milli hasılası 10 bin dolar falan değil. Köyüme gittim, en iyisinin milli hasılasını hesap ettim 3 bin dolar buldum. 4 bin dolara çıkamadım. Milli hasıla böyle değildir. Üç beş tane sermayedarla yapılan milli hasılayı devletin hasılası olarak görmüyorum. Bunun için biz hazırız, bize öncülük edin yer verin. Devlet arazileri boşta duruyor onları bize tahsis edin sanayi kurmaya hazırız. İlla Samsunlu Samsun'a sanayi kuracak diye bir şey yok. Sanayi kursun da nereden gelirse gelsin, kursun üretsin satsın'' sözlerini kaydetti.

SÖZLE İHRACAT OLMAZ

Geçmişte ekonomik olarak hazır olmadığı halde, 9 kilometrelik bir yolda ürün taşımamak için Yeşilyurt Limanı'nı bankadan kredi çekerek kurduğunu kaydeden Yeşilyurt, ''İhracat yapacak ve yarışacak sanayi için deniz kenarında yer şart. 'Samsun'da kim var bunu yapacak?' diye düşünürsek Samsun'u büyütemeyiz. Ben İskenderun'da, İzmir'de dolaşarak yer arıyorum. Sözle ihracat olmaz, parayla da olmaz. Şu anda 500 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırım ama yer yok. Bununla bir sanayi daha kurmuş oluruz. Maalesef bürokrasi, sanayiciliğin dibine kadar inemiyor. Bana Havza'yı, Kavak'ı gösteriyorlar. Allah aşkına bu Cenab-ı Allah bu denizleri sadece yüzmek için yaratmadı. Boğulan insanların cezasını çekeceğiz. Bize buralarda bir yer verin, altyapısını gerçekleştirin. Ben o sanayiyi 1 günde dolduracağım söz veriyorum'' diye konuştu.

SANAYİCİNİN ÖNÜNÜ AÇMAMIZ LAZIM

Samsun Valisi Osman Kaymak ise, daha çok istihdam üreten işlerin kamu için çok önemli olduğunu ifade ederek, ''Geçtiğimiz günlerde Samsun'da sanayi bölgelerindeki istihdamın 5 bin olmasının üzüntü verici olduğunu söylemiştim. Cemal Yeşilyurt söylediklerinde çok haklı. Kocaeli'de de kısa bir süre görev yaptım. Malum sanayi kenti. Orada insanlar artık sanayinin gitmesini istiyordu çünkü yaşanacak alan kalmamıştı. Evet biz şimdi sanayi istiyoruz ama temiz sanayi istiyoruz. Çevreye duyarlı, şehirde yaşam kalitesini bozmayacak, katma değeri yüksek sanayi olması lazım. Siz Samsun'u bizden iyi biliyorsunuz bizi yönlendirmeniz lazım. Arsa konusu çözmemiz gerekiyor. Zamanında Aksaray'daki bir valimiz şehre büyük bir araba firmasını getiren kişiyi sırtında taşımıştı, basın olumsuz yorumlamıştı bundan ama ben de aynısını düşünüyorum. Çünkü en aciz kaldığımız konu bu. Terörle mücadele ettik aciz kalmadık. İnsana iş vermek kadar zor bir şey yok. Bu yüzden iş veren insanlara saygı duyuyorum. Devlet olarak önlerini açmamız lazım. Arazileri elbette tahsis etmemiz lazım ama bunlar planlı akıllı, ülke gerçeklerine uyan sanayiler anlamında araştırmalarımızı yaparak Samsun için katma değeri yüksek alanlar oluşturmamız lazım'' ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER