HaberlerAnkara haberTİKA üniversite öğrencilerini tecrübe paylaşımı için Afrika'ya gönderiyor

TİKA üniversite öğrencilerini tecrübe paylaşımı için Afrika'ya gönderiyor - Ankara haber

Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda, 200 üniversite öğrencisi, 5-30 Ağustos tarihleri arasında, Afrika Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında 18 Afrika ülkesini ziyaret edecek.

TİKA üniversite öğrencilerini tecrübe paylaşımı için Afrika'ya gönderiyor

Programa ilişkin yapılan toplantıya Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, İlim Yayma Cemiyeti Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan ve TİKA Başkanı Serdar Çam katıldı. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, gençlere nasihatte bulunarak, 'Sadece kendi refahı için değil başta yakın coğrafyası olmak üzere tüm dünyanın daha barışçıl ve müreffeh bir seviyeye ulaşması için çabalara katkı veren bir ülkenin mensupları olduğunuzu daima hatırda tutunuz' dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu ve İlim Yayma Cemiyeti Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan ise, 'İhtiyacı olana yardım etmenin nasıl büyük mükafat olduğunu birinci elden yaşayacaksınız' diye konuştu.

'Afrika'nın dünyaya daha fazla açılması ve kendi sesini dünyaya daha güçlü duyurması hedeflenmektedir'
Türkiye'nin gittiği her coğrafyada dil, din, ırk ayırt etmeksizin kalıcı refah ve barış kuşağının zeminini güçlendirmeyi hedeflediğini belirten Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, 'Geleceğimizin mimarları olan siz kıymetli gençlerimizin tecrübe paylaşım programı kapsamında Afrika'da geçireceği süre içerisinde yapacağı gözlemler, kazanacağı bilgi ve tecrübeler sayesinde inanıyoruz ki gelecekte Afrika ile daha etkin ve güçlü bir işbirliği için yeni imkanların önü açılacaktır. Proje ile hava alanlarının modernizasyonu, yolların inşası, radyo istasyonlarının kurulması gibi projeler ile Afrika'nın dünyaya daha fazla açılması ve kendi sesini dünyaya daha güçlü duyurması hedeflenmektedir. Sadece kendi refahı için değil başta yakın coğrafyası olmak üzere tüm dünyanın daha barışçıl ve müreffeh bir seviyeye ulaşması için çabalara katkı veren bir ülkenin mensupları olduğunuzu daima hatırda tutunuz. Bayrağı devralma bilinci ile medeniyet coğrafyamızın ve farklı kültürlerin zenginliğine açık bir şekilde mevcut olanın üzerine koymak için çaba gösteriniz. Başta TİKA olmak üzere tüm resmi kurum ve sivil kuruluşlarımızın Afrika'da ve diğer coğrafyalarda yürüttüğü kalkınma ve insani yardım faaliyetleri, ülkemizin bu alanda önemli bir küresel aktör olmasının yansımasıdır. OECD verilerine göre geçtiğimiz yıl Türkiye 6,2 milyar dolar resmi kalkınma yardımı gerçekleştirerek birçok gelişmiş ülkeyi geride bırakmıştır. Daha önemlisi, 3 milyonun üzerinde misafir ile dünyanın en fazla sığınmacı barındıran ülkesi olan Türkiye, 2014 ve 2015 yıllarında olduğu üzere 2016 yılında da en cömert ülke unvanını koruyarak 6 milyar dolar ile dünyanın en fazla insani yardım yapan ülkesi olmuştur. Birçok gelişmiş ülke korumacı politikalara yönelirken, Türkiye'nin 6 yılı aşkın süredir insani dramlar karşısında gösterdiği açıklık ve yüksek sorumluluk, birçok ülkeye özellikle gelişmiş olanlara örnek olmaktadır' ifadelerini kullandı.

'İnanın zalimler aynı zamanda korkaktırlar'
Müslüman Türk milletinin dünyanın bütün mazlumlarına kardeş gözü ile baktığını, elinden tuttuğunu belirten İlim Yayma Cemiyeti Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Necmeddin Bilal Erdoğan, 'Kalkınma politikası dediğimiz şey egemen güçlerin egemenliklerini kullanmak için kullandıkları araçlardan başka bir şey değiller. Afrika'da insanların temel ihtiyaçları olan su kuyuları, gıda yardımı, hijyenik sosyal alanların oluşturulmasının ne kadar önemli olduğunu görme fırsatı buldum. Afrika'ya Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ile gittiğimizde o zaman Türkiye'nin buralara gerçek bir kardeşlik hukuku ile yaklaştığını gurur duyduran önemli tecrübeler oldu. 200 öğrencimiz 18 Afrika ülkesine gidecekler ve o ülkelerde tecrübe edinecekler. Müslüman Türk milleti olarak gerçekten dünyanın bütün mazlumlarına kardeş gözü ile bakan, onların elinden tutup, acılarını giderme amacı ile yaklaşan insanlar olduğunu, geleceği kuracak olan ümmetin parçası olarak fedakarlık anlayışı ile yetişeceksiniz. İhtiyacı olana yardım etmenin nasıl büyük mükafat olduğunu birinci elden yaşayacaksınız. Bu proje ile isterim ki, Filistin'e de bir grup gönderilsin. Kudüs'te İsrail askerlerinin cami avlusunu boşaltmasındaki o duyguları yaşamanız gerekiyor. Kardeşlerim bu dünyada adaletsizliklerin bu kadar pervasızca yapılamaması için mücadele veren gençler olasınız. Bir grubun Gazze'ye, Filistin' e gidip 'Anadolu Türkleri burada' dedirtmeleri lazım. Çünkü inanın zalimler aynı zamanda korkaktırlar. Onların korkularının karşısında dev cesaret abideleri olmak zorundayız' dedi.
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam ise, Afrika'ya gidecek öğrencilerin yurt dışına giderek hem tecrübelerini paylaşıp hem de yardım faaliyetlerinde yer alarak ülkelerine döndüklerinde daha güçlü bir enerji ve motivasyonla hayata başlayacaklarını, oradaki kuracakları dostluk halkası ile de uluslararası alanda zekatlarını vereceklerini söyledi.

TİKA üniversite öğrencilerini tecrübe paylaşımı için Afrika’ya gönderiyorSIRADAKİ HABER