HaberlerKafalar karıştı

Kafalar karıştı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz hakkında 'Paralel Devlet Yapılanması' kapsamında soruşturma açılıp açılmamasıyla ilgili Cumhuriyet Savcısı Yakup Aydın'ın verdiği yazılı cevabın ardından, Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun'un yaptığı yazılı açıklama kafaları karıştırdı

Kafalar karıştı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz hakkında 'Paralel Devlet Yapılanması' kapsamında soruşturma açılıp açılmadığı tartışmalarında kafalar karıştı.

15 Mart'ta açıklama yapan Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu Cumhuriyet Savcısı Yakup Aydın, Başkan Yılmaz hakkında, PDY kapsamında soruşturma yapılmadığı, hiç bir şekilde ifadesinin alınmadığını açıklamıştı.

Dün yazılı açıklama yapan Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun ise gazetelerde çıkan Paralel Devlet Yapılanması haberlerinin ihbar kabul edilerek, ismi geçenler hakkında soruşturma başlatıldığını ve özel soruşturma usülüne tabi olan kişilerin ifadeleriinin alınmasının da bu süreç içinde yürütüldüğünü ifade etti.

BİLGİ KARIŞIKLIĞI OLDU
Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun imzasıyla yapılan yazılı açıklamada aynen şu ifadeler kullanıldı: "Son günlerde gerek ulusal gerekse yerel basın-yayın organları ve internet sitelerinde yer alan haberlerle ilgili olarak, bir takım bilgi karışıklığı olduğu müşahade edildiğinden, bu konuda Cumhuriyet Başsavcılığımızca kamuoyunun bilgilendirilmesi gereği hasıl olmuştur. Öncelikle Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nün 153/1 sayılı genelgesi gereğince 08/03/2016 tarihi itibarıyla 'Samsun Adliyesi Medya İleşitim Bürosu' faaliyete geçirilmiş olup, irtibat bilgileri resmi internet sitemizde kamuoyuna duyurulmuştur. Böylelikle kamuoyunun haber alma özgürlüğü ve doğru bilgilendirme hakkına saygı gösterilmesi amacıyla bundan böyle konunun ilgililerinin ve medya mensuplarının bu büromuzla iletişime geçmesi mümkün hale gelmiştir.

BASIN SUÇLARI BÜROSU GÖREV ALANIYLA SINIRLI
Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma birimleri arasında ayrıca basın aracılığıyla işlenen suçları inceleyen ve basın yoluyla yapılan ihbarları değerlendiren 'Basın Suçları Bürosu' mevcuttur. Bu büro, isminden de anlaşılacağı üzere basın yoluyla işlenen suçlar ve ihbarları inceleyip sonuca bağlamaktadır. 14 Mart 2016 tarihli yerel basında yayımlanan Cumhuriyet Başsavcılığı basın açıklaması sadece bu büronun görev alanına giren suçlarla sınırlı olmak üzere verilmiştir.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR
Sabah Gazetesi'nin 5 Mayıs 2015 ve 13 Şubat 2016 tarihli nüshasında yayımlanan haber ayrıca yerel basında da yer bulmuş ve bu haberlere konu olan iddia ve şikayetler Cumhuriyet Başsavcılığımızca ihbar kabul edilerek ilgili suç ve sorumluları hakkında yasal gereğine tevessül olunmuş olup, halen inceleme ve soruşturma işlemleri devam etmektedir.
CMK'nun 157/1 maddesi gereğince soruşturma aşamasındaki usul işlemlerinin gizliliği ve 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun (Bilgi Edinme Hakkının Sınırları) başlığını taşıyan 20. maddesinde de bu doğrultuda yasal bir düzenleme yapılmış olup, ilgili mevzuata göre soruşturmanın selameti ve masum kişilerin lekelenmemesi prensibi gereğince soruşturmanın içeriği ve safahatından bilgi verilmesi mümkün bulunmamaktadır.

İFADE İÇİN SÜREÇ YÜRÜTÜLÜYOR
İhale yolsuzluğu, İmar Kanununa muhalefet, görevi kötüye kullanma, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele ile Paralel Devlet Yapılanması (PDY) gibi suçların soruşturulması, konunun uzmanları tarafından da bilindiği üzere ilgili soruşturmaya başlandıktan sonra suç ve sorumluluğun hangi kamu görevlisine yansıyacağı, hangi usul ve yasa kapsamında yapılacağı bir prosedür ve sürece tabidir. Özel soruşturma usulüne tabi olan kişilerin ifadelerinin alınmasıda bu süreç içerisinde yürütülmektedir. Sonuç itibarıyla ilgili medya organları tarafından haber konusu olan iddia ve şikayetler Cumhuriyet Başsavcılığımızca değerlendirmeye alınmış olup, sorumlular hakkında yasal inceleme devam etmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

"SORUŞTURMA YOK" DENİLMİŞTİ
Cumhuriyet Savcısı Yakup Aydın'ın 15 Mart 2016 tarihli yazılı açıklamasında ise şu ifadeler yer almıştı: "İlgi sayılı yazınız gereğince Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz hakkında gerek ulusal, gerekse yerel basında 'Paralel Devlet Yapılanması' ile ilgili olarak hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca herhangi bir soruşturmanın yapılmadığı, bu nedenle bu kapsamda Yusuf Ziya Yılmaz'ın ifadesinin alınmadığı, böyle bir soruşturmaya ilişkin herhangi bir şikayetin bulunmadığı, Cumhuriyet Başsavcılığımız Basın Suçlan Bürosu tarafından yapılan soruşturma kapsamında müşteki sıfatıyla Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın vekili Av.Ömer Can Karacan tarafından Samsun ilinde faaliyet gösteren ve yerel süreli gazete olan Hedef Halk Gazetesi hakkında müsnet iddialar ile ilgili kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve iftira suçlaması ile soruşturmanın yapılmakta olduğu, yapılan bu soruşturmada Yusuf Ziya Yılmaz'ın müşteki sıfatında bulunuduğu ve soruşturmanın Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2016/6497 soruşturma sayılı evrakı üzerinden yürütülmekte olduğu anlaşılmaktadır. Gereği bilgilerinize rica olunur."

 SIRADAKİ HABER