HaberlerDiyarbakır haberFETÖ'nün gaybubet evlerine operasyon: 9 gözaltı

FETÖ'nün gaybubet evlerine operasyon: 9 gözaltı - Diyarbakır haber

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü birimleri tarafından yürütülen FETÖ/PDY operasyonu kapsamında tespit edilen ve örgütün hücre evi olarak bilinen 4 gaybubet evine yapılan operasyonda Bylock kullandığı tespit edilen 9 kişi gözaltına alındı. Yapılan aramalarda ise sahte kimlikler ve örgüte ait dokümanların yanı sıra yüklü miktarda para ele geçirildi.

FETÖ'nün gaybubet evlerine operasyon: 9 gözaltı

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından firari durumda bulunan FETÖ/PDY mensuplarının saklandıkları ve faaliyetlerini sürdürdükleri belirlenen 4 gaybubet hücre evine operasyon düzenlendi. Edinilen bilgilere göre, 3 Ağustos günü saat 23.00 sıralarında emniyet birimleri tarafından gerçekleştirilen eş zamanlı operasyon neticesinde, FETÖ/PDY yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında firari durumda bulunan silahlı terör örgütünün gizli haberleşme programı olan Bylock programını kullandıkları tespit edilen ve sahte kimlik belgeleri kullanan 8 kişi ve şahıslar ile birlikte hareket eden 1 şüpheli olmak üzere toplamda 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslar emniyetteki sorgularının ardından sağlık kontrolü için hastaneye getirildi.

Farklı illerde aranan şahıslar Diyarbakır'da yakalandı
İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada gözaltına alınan şahısların daha önceden farklı illerde yürütülen FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında arananlar listesinde yer aldıklarının tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, 'Gözaltına alınan şahıslar içerisinden 7 şahsın 'aranıyor' kaydının bulunduğu, bu şahıslardan, D.A. ve H.E. isimli şahısların Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye üye olmak suçundan 'aranıyor' kaydının bulunduğu, A.K. isimli şahsın Şanlıurfa ve Mardin Cumhuriyet başsavcılıkları tarafından FETÖ/PDY'ye üye olmak suçundan 'aranıyor' kaydının bulunduğu, M.A. isimli şahsın Malatya Cumhuriyet başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye üye olmak suçundan 'aranıyor' kaydının bulunduğu, K.A. ve A.A. isimli şahısların Antalya Cumhuriyet başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye üye olmak suçundan 'aranıyor' kaydının bulunduğu, C.B. isimli şahsın Batman Cumhuriyet başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye üye olmak suçundan 'aranıyor' kaydının bulunduğu anlaşılmıştır' ifadelerine yer verildi.

Sahte kimlik ve yüklü miktarda para ele geçirildi
Yapılan açıklamada evlerdeki aramalarda sahte kimlik ve örgütüne ait dokümanların yanı sıra 20 bin dolar ile 39 bin lira para ele geçirildiği belirtildi. Konuyla ilgili soruşturmanın sürdüğü vurgulanan açıklamada, 'Gaybubet evlerine yapılan operasyonda ayrıca 20 bin 570 Amerikan doları, 39 bin 130 Türk lirası, 100 euro paranın yanı sıra sahte kimlik belgeleri, terör örgütüne ait dokümanlar ile çok sayıda dijital materyal ve operasyon anında ikametten aşağı atılan 5 adet cep telefonu ele geçirilmiş olup, konuyla ilgili adli işlemler devam etmektedir' denildi.

FETÖ’nün gaybubet evlerine operasyon: 9 gözaltıSIRADAKİ HABER