Haberlerİstanbul haberEyüp'te elektrik direkleri ve hatları yenileniyor

Eyüp'te elektrik direkleri ve hatları yenileniyor - İstanbul haber

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın girişimleriyle başlayan ve tüm ilçe genelinde uygulanacak olan havai elektrik hatlarının yer altına alınması ile aydınlatma direklerinin yenilenmesi çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Eyüp'te elektrik direkleri ve hatları yenileniyor

Ekipler çalışmalar kapsamında Nişanca, Defterdar, Düğmeciler, İslambey ve Topçular'da bulunan havai hatların yer altına alınması çalışmalarını tamamladı. Eyüp Merkez, Rami Yeni Mahalle ve Cuma Mahalleleri'nin tamamında ise kısa sürede havai hatlar yer altına alınmış olacak. Ekipler Yeşilpınar'da Meltem Sokak, Erguvan Sokak, Canan Sokak, İmbat Sokak ve Volkan Sokak Caddesi üzerindeki çalışmalarına da devam ediyor. Çalışmalarda önce kazı yapılarak kabloların çekileceği alan açılıyor. Sonrasında kablolar çekiliyor, kum dolgu yapılıyor ve üzerine tuğla döşeniyor. Vatandaşların mağduriyet yaşamaması için bu işlemler ivedilikle sürdürülüyor.
Çalışmalar kapsamında orta gerilim havai hatlar iptal edilerek yer altına alınıyor. Bu sayede hatlar modernize edilerek bir yandan görüntü kirliliği ortadan kaldırılmış olurken bir yandan da kötü hava koşullarından dolayı meydana gelen arızalar minimum seviyeye indirilmiş oluyor.

Yıl sonuna kadar 26,5 kilometre hat yenilenecek
Havai hatların yer altına alınması işlemleri kapsamında 2017 yılı sonuna kadar Eyüp Merkez'de 9 kilometre Rami Yeni ve Cuma Mahallelerinde 7 kilometre, Akşemsettin Atatürk Caddesi'nde 5,5 kilometre ve Girne Caddesi'nde 5 kilometre olmak üzere toplam 26,5 kilometre havai elektrik hattı yenilenerek yer altına yeni elektrik hattı çekilecek.

Elektrik direkleri yenileniyor
Havai hatların yer altına alınmasının ardından cadde ve sokak aydınlatması sağlayan elektrik direkleri de değiştiriliyor. Eski ve görüntü kirliliği oluşturan direkler sökülerek yerlerine daha estetik görünüme sahip, görüntü kirliliği oluşturmayan, daha modern yeni elektrik direkleri konuluyor. Bu çalışmalar ilçede aydınlatma sorununun çözülmesi, elektrik hatlarıyla ilgili tamir, bakım ve onarımların yapılması noktasında hızla çözümler üretiliyor.

Eyüp’te elektrik direkleri ve hatları yenileniyorSIRADAKİ HABER