HaberlerHatay haberNine torun hac yolunda

Nine torun hac yolunda - Hatay haber

Gaziantep'te 10 senedir hacca gitmeyi bekleyen 81 yaşındaki Ayşe Nine, 4 yaşındaki torunu, gelini ve oğluyla birlikte Hatay'ın Payas ilçesinde düzenlenen Surre Alayı uğurlamasının ardından Mekke'ye gitti.

Nine torun hac yolunda

Gaziantep'te yaşayan Çakmak ailesi 10 sene önce hacca gitmek için başvuruda bulundu ancak sevinçli haber ancak bu yıl geldi. Çakmak ailesinin mutluluğu, Payas Belediyesinin Surre Alayı uğurlaması için gönderdiği davetle ikiye katlandı.
Babaanne Ayşe Çakmak (81), torunu Yunus (4), gelini Iras (38) ve oğlu Murat Çakmak (48), uğurlamaya katılmak için Gaziantep'ten Hatay'ın Payas ilçesindeki tarihi Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi'ne geldi.
Çakmak ailesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde 15. ve 19. yüzyıllar arasında uygulanan Surre Alayları geleneği kapsamında külliyedeki imarethane içinde yemek ikramı yapıldıktan sonra edilen duanın ardından Mekke'ye hareket etti.
Minik hacı adayı Yunus Çakmak, 'Anneme, babama, sizlere dua edeceğim' dedi.

'Herkese dua edeceğim'
Ailenin en yaşlı üyesi Ayşe Çakmak da hacca gitmenin 10 sene sonra nasip olduğunu hatırlatarak, 'Oraya gidip Allah'a şükredeceğiz. Ellerimizi açıp dua edeceğiz. Bu yaştan sonra başka ne yapacağız ki? Torunumla, gelinimle, oğlumla Allah'a şükrediyorum. Savaşlara da şehitlere de herkese dua edeceğiz' ifadelerini kullandı.

'Tatlı bir meşakkati olacak'
Baba Murat Çakmak ise oğlunun da hacca gidebileceğine ilk başta ihtimal vermediğini ancak kuranın çıktığı için çok sevindiğini dile getirerek, 'Bu yaş belki o idrak için biraz küçük bir yaş ama ilerleyen yaşlarda öğretilirse ülkemiz ve milletimiz için faydalı olacaktır. Bize tatlı bir meşakkati olacak' şeklinde konuştu.

Nine torun hac yolundaSIRADAKİ HABER