HaberlerSamsun haberYasağa aldıran yok

Yasağa aldıran yok - Samsun haber

Samsun'da meydana gelen 42 kişinin yaralandığı kaza sırasında Büyükşehir Belediyesi Halk Otobüsü'ndeki yolcu sayısının fazlalığı dikkat çekti. Çarşamba'da eğitim gören öğrenciler, konuyu defalarca dile giterdiklerini belirtirken, TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, şehirlerarası seyahatlerde ayakta yolcu taşımanın yasak olduğunu söyledi

Yasağa aldıran yok

Samsun'un Tekkeköy İlçesi'nde meydana gelen trafik kazasında, midibüste bulunan 42 kişi yaralandı. Konuyla ilgili Çarşamba'daki okullarda eğitim gören öğrenciler, skandal iddialarda bulundu.

Perşembe akşamı Tekkeköy'ün Selyeri yöresinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Çarşamba Özel Halk Otobüsü, Kazakistan plakalı bir TIR ile çarpışmış, şarampole yuvarlanan midibüste bulunan 42 yolcu yaralanmıştı.

CEZALAR YETERSİZ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü'nde eğitim gören İletişim Fakültesi öğrencisi Tugay Aşçı, "Okula gidip gelirken Çarşamba Özel Halk Otobüsü'nü kullanıyorum. Bugüne kadar çoğunlukla ayakta yolculuk ettim. Benim gibi bir çok okul arkadaşım ve yolcu aynı durumdaydı. Konuyu defalarca polise bildirmemize rağmen caydırıcı olmayan cezalar sebebiyle sürücüler kural ihlaline devam etti ve kapasitesi sınırlı olan bir midibüste yaşanan bu kazada 42 kişi yaralandı" şeklinde konuştu.

ÇOK İHBAR ETTİK

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı online ihbar sistemi üzerinden defalarca şikayette bulunduklarını ve midibüslere cezai işlem uygulattıklarını ifade eden Aşçı, "Polis ekipleri ihbarımızı her zaman değerlendirdi ve gereğini yaptı. Fakat ceza tutarının ayakta bulunan yolcuların getirisinden daha düşük olması, kural ihlali yapan şoförleri durdurmaya yetmedi" dedi.

AYAKTA YOLCU YASAK

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, "Ne yapılırsa yapılsın bu kazaların önüne geçilemiyor. Otobüs, bisiklet veya TIR'lar bu kazalara neden oluyor. Ayakta yolcu taşıması yapılması aracın ruhsatına bağlı. Eğer aracın ruhsatında ayakta yolcu taşımasına izin veriliyorsa taşıyabilir, aksi durumda şehirlerarası seyahatlerde ayakta yolcu taşımak yasak" dedi.

Tayfur KARA, Berk ASKARSIRADAKİ HABER